Sekrety pieluszki, czyli o czym świadczy mocz i kupka niemowlaka

Zawartość pieluszki może wiele powiedzieć o zdrowiu i samopoczuciu dziecka. Razem z pediatrą z IMID wyjaśniamy, kiedy kolor i zapach moczu niemowlaka lub konsystencja kupki powinny zaniepokoić rodziców.
przewijanie niemowlęcia
fot. Fotolia
Siusiu i kupka dziecka to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego! Zawartość pieluchy może wiele powiedzieć o stanie zdrowia małego człowieka. Razem z pediatrą, prof. Kamilem Hozyaszem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie odpowiadamy na najczęstsze pytania o mocz i kupkę niemowlęcia.

Jak często niemowlę moczy pieluchę?

Po urodzeniu pielucha dziecka powinna być mokra już w pierwszej dobie, ale w pierwszych dniach życia noworodek mało siusia. Sytuacja zmienia się od około 3. doby – mocz może pojawiać się nawet kilkanaście (do 20) razy dziennie! Gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, może robić siusiu rzadziej.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

O czym świadczy kolor moczu dziecka?

Mocz noworodka w pierwszych dniach jego życia ma jasną barwę. Staje się ona jednak intensywniejsza, jeśli noworodek przechodzi żółtaczkę. Czasem na mokrych pieluszkach widać różowo-ceglaste plamy. To efekt dużej ilości moczanów. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, mocz powinien być przejrzysty i mieć kolor słomkowy. Mocz dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym ma nieco intensywniejszą barwę.

Jak powinien pachnieć mocz niemowlaka?

U niemowląt karmionych piersią zapach moczu jest słabo wyczuwalny, a gdy dziecko pije mieszankę, staje się mocniejszy. Zapach podobny do amoniaku może świadczyć o niedoborze witaminy D lub zakażeniu układu moczowego. Czasem tylko o tym, że długo nie zmieniałaś pieluszki. Na wszelki wypadek warto zrobić posiew moczu i upewnić się, czy podajesz dobrą dawkę witaminy D.

O czym świadczy intensywny zapach moczu?

Śmierdzący mocz i zmętnienie to ważne sygnały. Zwłaszcza gdy dziecko płacze przy siusianiu. To znak, że boli! Tak może się objawiać infekcja układu moczowego, więc idź do lekarza. Musisz to zrobić także wtedy, gdy w moczu zauważysz krew. Jeśli mocz jest mocno żółty – może to świadczyć o odwodnieniu.

Jak pobrać mocz dziecka do badania?

Kup w aptece pojemnik lub specjalne torebki. Umyj pupę wodą z mydłem, przyklej torebkę, przykryj malca i podaj picie lub pierś. Do pojemniczka złap środkowy strumień moczu.

Co to jest smółka?

Tą nazwą określa się pierwsze kupki noworodka, które są gęste i ciemnozielone. Dopiero po trzech, czterech dniach pojawia się prawdziwa kupka.

Ile razy dziennie dziecko powinno robić kupkę?

Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilkakrotnie w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 wypróżnień w ciągu doby – nie trzeba się tym niepokoić, o ile maluch dobrze przybiera na wadze. Są również dzieci, które robią kupkę raz na kilka dni. To też normalne. Niemowlę karmione sztucznie powinno brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie.
O komfort twojego maleństwa zadba pieluszka wykonana ze starannie dobranych składników z dodatkiem najwyższej jakości bawełny, zapewniająca suchość do 12 godzin.

Jaki kolor powinna mieć kupka niemowlaka?

Kupka dziecka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy i jest luźna. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli maluch pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupkę bladożółtą. A kiedy jest karmiony tylko mlekiem modyfikowanym, kupka ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i jest bardziej zwarta. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupka bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.

O czym świadczy kwaśny zapach kupki?

Niemowlęca kupka ma naturalnie dosyć wyraźny i kwaśny zapach. To dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które – rozkładając cukry – wytwarzają kwas mlekowy. Ma to działanie ochronne.

Jaki wygląd kupki niemowlaka powinien zaniepokoić?

Dziwne zabarwienie i luźna konsystencja. Jeśli karmisz piersią, nie martw się, że malec cały czas robi luźną, wodnistą kupkę. Pokarm naturalny ma właściwości lekko przeczyszczające. Kupka bywa niekiedy zielonkawa, bo jej powierzchnia utlenia się. Czasem jest to zielona kupa u niemowlaka, gdy podajesz preparaty lub mieszankę z żelazem.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Wiosenny spacer