3 pytania o seks na początku ciąży

Sylwia Niemczyk
1 tydzień ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, kalendarz ciąży, brzuch

Czy w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zrezygnować z seksu?

Zdarza się,  że czasowa powściągliwość może być wskazana, ale takich przypadków jest bardzo mało. Silne skurcze macicy podczas orgazmu teoretycznie mogą doprowadzić do samoistnego poronienia. Oczywiście, jeśli jedno z partnerów czuje opór przez zbliżeniem, konieczna jest rozmowa z lekarzem. Warto wyjaśnić wątpliwości, bo może się okazać, że tylko niektóre pozycje seksualne w ciąży (np. te związane z głęboką penetracją) są niewskazane.  Obawy o utrzymanie ciąży są zrozumiałe, zanim jednak zrezygnujemy z seksu, lepiej przedyskutować ten temat z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Redakcja poleca: Seks w ciąży – film
Czy aktywność seksualna jest wskazana w ciąży? Poznaj przeciwwskazania do seksu w ciąży.

Jak mężczyźni reagują na zmiany zachodzące w ciele kobiety?

To zależy od tego, co naprawdę łączy mężczyznę z partnerką. Najczęściej reaguje on pozytywnie na jej zaokrągloną talię i pełniejsze piersi. To atawizm – przez wieki kobieca sylwetka była pełna. Obawa kobiety przed utratą fizycznej atrakcyjności wynika na ogół z lęku przed brakiem akceptacji. Ujawnia się to m.in. odmową współżycia pod pretekstem troski o utrzymanie ciąży, ale to właśnie całkowite zaniechanie życia erotycznego najczęściej niekorzystnie rzutuje na więź między partnerami.

Sprawdź, dlaczego na seks najlepszy jest 2. trymestr ciąży

Czasami wiadomość o ciąży jest szokiem, który wpływa niekorzystnie na męskie libido. Jak sobie z tym radzić?

Zresztą nie tylko męskie libido – damskie także. Nieplanowana ciąża zawsze jest zaskoczeniem. I to, że niektóre pary w pierwszej chwili reagują spadkiem zainteresowania seksem, jest naturalne. Gdy zaskoczenie minie, odkrywają one zwykle urok cieszenia się sobą bez lęku o konsekwencje (bo te już nastąpiły). Pożądanie nie jest stałą, która utrzymuje się na jednym, niezmiennie wysokim poziomie. Ono raz jest większe, raz mniejsze, bywa nawet, że zanika. Jeśli para to wie i buduje swój związek także na innych podstawach: czułości, trosce o partnera, lojalności, to chwilowy zanik zainteresowania seksualnego nie musi się odbić niekorzystnie na wspólnym życiu. Seks to nie tylko pełny stosunek, to także cała gama różnorodnych, ale akceptowanych przez oboje partnerów, zachowań o charakterze erotycznym.

Czytaj także: Seks po ciąży i porodzie – rozmowa z seksuologiem
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy