GRY
 
 

Jakie danie na śniadanie - najlepsze produkty dla dzieci

W przypadku dziecka źle skomponowane, a już tym bardziej niezjedzone śniadanie jest naprawdę dużym błędem. Co podawać dziecku, by jadło chętnie i zdrowo?

niemowlę, jedzenie, fotelik, miseczka

Śniadanie powinno dostarczyć dziecku sporo energii, żeby miało siłę aktywnie rozpocząć dzień. Dietetycy wyliczyli, że pokrywa aż jedną czwartą dziennego zapotrzebowania. Po nocnej przerwie, czyli co najmniej 9 godzinach snu, we krwi dziecka jest niski poziom glukozy, a właśnie ona jest paliwem dla mózgu. To ważne, bo przecież twoje dziecko właśnie teraz zdobywa nowe umiejętności, uczy się. Warto mu to ułatwić.

Co podać na śniadanie

Nie może to być byle jakie jedzenie. Pierwszy posiłek powinien być wartościowy – biała bułeczka z dżemem i słodki sok z kartonika to nie jest zadowalający zestaw na początek dnia.
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Na śniadanie - potrawy na ciepło

Do ich trawienia i przyswojenia organizm zużywa mniej energii, a tym samym więcej zostaje jej dziecku na aktywne poznawanie świata. Świetnie sprawdzają się kasze na mleku, potrawy z jajek.

7 pysznych kaszek - przepisy.

Nie duże, ale sycące porcje

Na śniadanie dobre są produkty zawierające węglowodany (kasze, pieczywo, miód, dżem), które dość szybko nasycają i są przekształcane w energię. Sprawdzają się również produkty zawierające białko (mleko, sery, jajka), które trawione są wolniej i dlatego dają uczucie sytości na dłużej.

Na śniadanie podawaj dania z dodatkiem mleka

Małe dzieci powinny rano wypić mleko lub jego przetwory. Mleko, kefir, jogurt, żółte sery, podobnie jak twaróg, są dla nich najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia.

6 pomysłów na jogurt - przepisy.

Idealne śniadanie - kasze, kaszki i pieczywo

Oprócz manny i gotowych kaszek dla dzieci podawaj też inne kasze i naturalne płatki. Staraj się ograniczać gotowe płatki śniadaniowe – zwykle są mocno dosładzane. Oprócz jasnego pieczywa dziecko powinno jeść też pełnoziarniste, np. chleb lub bułki grahamki.

Dodawaj do śniadaniowych dań warzywa lub owoce

Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Kładź na kanapki plasterki pomidora, ogórka, rzodkiewki, a także kiełki. Do twarożku i jajecznicy dodawaj szczypiorek, a do kasz – przetarte lub świeże owoce.

Gotuj potrawy z jajek, np. omlety, jajecznicę

W 2. i 3. roku życia dziecko może jeść jajka 2–3 razy w tygodniu – na ciepło lub w postaci past. Kupuj jajka od kur z gospodarstw ekologicznych i tradycyjnych (powinny mieć stempel z numerem 0 lub 1).

Na śniadania szczególnie polecamy:

  • Biały ser – można z niego zrobić twarożek z warzywami, np. rzodkiewką i szczypiorkiem.
  • Kaszki – gotowe kaszki przygotowuje się łatwo i szybko. Wzbogacane są w cenne składniki mineralne i witaminy.
  • Mleko – w pierwszym roku życia modyfikowane. W 12. miesiącu życia dziecko może spróbować zwykłego słodkiego mleka. Przygotowuj na nim (naturalne, nie instant) lub kawę zbożową.
  • Naturalne kasze i płatki – są dobrym źródłem energii. Zawierają błonnik wspomagający pracę układu pokarmowego.

Wypróbuj też nasze śniadaniowe przepisy:
Pyszny omlet z marchewką »
Owsianka z jabłkiem »
Twarożek ze szczypiorkiem »


Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, prowadzi prywatną praktykę medyczną w Podkowie Leśnej k. Warszawy.

Ocena (5 ocen)

5.0
Doładuj
Przeładuj