dziecko, oczy, okulary

Sprawdzian dla oczu

Na pewno chcesz, by twoje dziecko świetnie uczyło się w szkole. Może mu w tym przeszkadzać wada wzroku. Trzeba ją leczyć. Maluchowi jest teraz bardzo potrzebne sokole oko.
dziecko, oczy, okulary
Przedszkolak nie powie ci, że niewyraźnie widzi. Nie powie, bo przecież nie wie, jak widzieć powinien. Będzie jednak robić wszystko, by wzrok nie sprawiał mu kłopotów. Oglądając bajkę, usiądzie tuż przy telewizorze, powie, że nie lubi układania puzzli, będzie się krzywić na zabawy typu: znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się te dwa obrazki. Przyczyną takiego zachowania może być wada wzroku.

Często jednak bardzo trudno ją zauważyć. Oko dziecka potrafi bowiem dostosować się do warunków, jakie ma (to tzw. zdolność akomodacji). Malec może więc dobrze widzieć pomimo tego, że obiektywnie wada wzroku już jest. Tyle tylko, że jego oczy bardzo się przy tym męczą (stąd np. bóle głowy, kłopoty z koncentracją). Dlatego warto sprawdzić dziecku wzrok u okulisty chociaż raz w wieku przedszkolnym, a już szczególnie zanim pójdzie do szkoły. Nieleczona wada wzroku może spowodować szkolne problemy: kłopoty z czytaniem, pisaniem, nadpobudliwość. Można temu zapobiec!

Wady wzroku u dzieci: krótkowzroczność

Zazwyczaj pojawia się w wieku 7–8 lat, a potem 12–13 lat, kiedy dziecko w szkole coraz więcej „pracuje” wzrokiem. Przy krótkowzroczności gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła i za mocno załamuje światło. Przez to ostry obraz powstaje nie na siatkówce (jak być powinno) tylko przed nią.
Co się dzieje: dziecko widzi wyraźnie przedmioty, które znajdują się blisko, za to słabo te, które są dalej.
Możesz zauważyć: dziecko mruży oczy, chcąc zobaczyć coś, co znajduje się daleko, często siada blisko telewizora.
Jak leczyć krótkowzroczność u dziecka? Konieczna jest wizyta u okulisty. Jeśli potwierdzi wadę, zaleci maluchowi noszenie okularów lub soczewek kontaktowych (minusowych).
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Wady wzroku u dzieci: nadwzroczność (dalekowzroczność)

To najczęstsza wada wzroku u dzieci. Zwykle malec już rodzi się z niewielką nadwzrocznością (około +2, +3 dioptrie), która potem maleje. Niestety, nie u wszystkich dzieci. Powodem dalekowzroczności jest to, że gałka oczna jest zbyt krótka lub rogówka zbyt płaska. Ostry obraz powstaje za siatkówką.
Co się dzieje: dziecko bardzo dobrze widzi obiekty oddalone, natomiast niewyraźnie rzeczy, które znajdują się blisko.
Możesz zauważyć: malca męczy układanie puzzli, nie lubi układanek, obrazków z wieloma szczegółami, nie interesuje się literkami, w zerówce ma kłopoty z czytaniem i pisaniem. Często może się skarżyć na bóle głowy.

Jak leczyć nadwzroczność u dzieci? Jeśli nadwzroczność jest niewielka i dotyczy dwojga oczu, dziecko nie musi nosić okularów (wada może sama się wyrównać). Lekarz zwykle jednak zaleca kontrole co rok, by sprawdzić, czy wada się nie powiększa. Jeśli jest duża, konieczne jest noszenie okularów lub soczewek (plusowych).


Wady wzroku u dzieci: astygmatyzm

Na ogół jest wadą wrodzoną. Powód: nieprawidłowa budowa rogówki.
Co się dzieje: dziecko widzi obraz zniekształcony, niewyraźny – zarówno z bliska, jak i z daleka.
Możesz zauważyć: malec często mruży oczy, przekrzywia główkę, żeby wyraźniej widzieć. Widać, że męczy go zwłaszcza przyglądanie się przedmiotom znajdującym się blisko. Trudno mu zauważyć szczegóły i skupić się na nich. Zwykle nie lubi układać puzzli. Może skarżyć się na bóle głowy.

Jak leczyć astygmatyzm u dzieci? Konieczne są okulary z tzw. szkłami cylindrycznymi.

Wady wzroku u dzieci: różnowzroczność

Zdarza się rzadko – u około 1% dzieci. Jednym okiem malec widzi dobrze, w drugim jest wada. Między jednym okiem a drugim może być nawet duża różnica w wadzie (np. w prawym oku jest -1, w lewym -5 dioptrii).
Co się dzieje: oko słabsze widzi źle, przekazuje więc do mózgu niewyraźny obraz. Po pewnym czasie mózg „odrzuca“ nieostry obraz i wykorzystuje tylko ten ze zdrowego oka. Z czasem to słabsze w ogóle może przestać pracować.
Możesz zauważyć: u niektórych dzieci rozwija się zez (oko, które nie pracuje, „ucieka”, bo nie musi się wysilać), jednak nie zawsze tak się dzieje. Gdy zeza nie ma, wadę można zauważyć dopiero w badaniu okulistycznym.

Jak leczyć: konieczne są okularki korygujące wadę i zasłanianie lepiej widzącego oka plastrem okulistycznym (Opti-plast, Opticlude), żeby zmusić do pracy słabsze oko. Okulista może też zalecić ćwiczenia ortoptyczne w gabinecie okulistycznym.

Jak zapobiegać wadom wzroku u dzieci?

Badania przeprowadzone niedawno wśród uczniów warszawskich szkół podstawowych wykazały, że prawie połowa dzieci ma wadę wzroku. Nie zawsze da się jej zapobiec (często to sprawa genów), ale warto spróbować.
  1. Pilnuj, by dziecko było na dworze co najmniej dwie godziny dziennie. Chodź z nim na plac zabaw, zachęcaj do jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach, a gdy będzie starsze – także do uprawiania sportu. Spędzanie czasu na zajęciach sportowo-rekreacyjnych poprawia wzrok – tak twierdzą okuliści.
     
  2. Ograniczaj czas oglądania telewizji i zabaw przy komputerze. Zły dla wzroku jest szczególnie komputer, i to niezależnie od tego, jak nowoczesny ma ekran. Powodem kłopotów jest to, że dziecko siedzi bardzo blisko ekranu, a wtedy mięśnie jego oczu są mocno napięte. Dwugodzinna zabawa przy komputerze (codziennie) aż dwukrotnie zwiększa ryzyko krótkowzroczności.
     
  3. Dbaj, by maluch dostawał witaminy i składniki mineralne ważne dla oczu. To beta-karoten (prowitamina A) i witamina E. Beta-karoten jest w pomarańczowych oraz zielonych owocach i warzywach (marchew, morele, dynia, brokuły, sałata), witamina E zaś w orzechach, migdałach, olejach. Podawaj też jagody i czarne porzeczki – zawierają one antocyjany poprawiające widzenie oraz mikrokrążenie w gałce ocznej. Ważnym składnikiem jest również luteina, która działa jak filtr, chroniąc siatkówkę oka przed szkodliwym światłem. Znajduje się ona m.in. w brokułach, pomarańczach, brzoskwiniach, szpinaku, sałacie, mango, melonach.
Zobacz też: Komputerowe badanie wzroku u dziecka

Konsultacja: dr n. med. Anna Ambroziak, specjalista chorób oczu, Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny AM w Warszawie.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy