fot. Fotolia

Co dawać dziecku do jedzenia podczas upałów? Jadłospis na 3 dni

Podczas upałów dzieci mogą mieć mniejszy apetyt na jedzenie. Posiłki powinny więc być lżejsze. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, niech je tyle, ile może. Ważne, by piło odpowiednie ilości napojów. Oto trzydniowy jadłospis dla dwulatka na upały.
Aleksandra Sobieraj
fot. Fotolia
Gdy temperatura na dworze dochodzi do 30 st. C, nie tylko dzieci mogą mieć mniejszy apetyt na jedzenie. Dlatego nie nalegaj, by dziecko jadło duże porcje. Zadbaj o lekki jadłospis – przygotuj lekkostrawne dania. Gdy jest ciepło, organizm nie potrzebuje dodatkowej energii do ogrzania ciała - bardziej skupia się na jego ochłodzeniu, dlatego latem ważne jest, by dziecko sporo piło, najlepiej wodę. Pamiętaj też, że maluch powinien jeść regularnie, czyli 4-5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Jeśli obiad był sycący, możesz zrezygnować z podawania dziecku podwieczorku.

Wydrukuj lub zapisz jadłospis dla dziecka na upały: dzień pierwszy

jadłospis na upały dla dziecka


Zobacz też: Jak przemycić warzywa i mięso do diety dziecka?


Ważne jest, by w letnim menu znalazły się świeże warzywa i owoce - właśnie teraz jest na nie sezon, więc warto korzystać z tego, że można je jeść niemal prosto z krzaczka, drzewa czy pola. Pamiętaj, że dziecko może jeść mięso codziennie, ale nie każdy posiłek musi je zawierać. Zwłaszcza latem warto oprzeć dietę bardziej na produktach mlecznych niż mięsnych.

 

Wydrukuj lub zapisz jadłospis dla dziecka na upały: dzień drugi

 
jadłospis na upały dla dziecka


Zobacz też: 6 sposobów, jak uprzyjemnić dziecku posiłki

Komponując jadłospis dla dziecka, pamiętaj, że trzy spośród pięciu posiłków w ciągu dnia to posiłki główne, czyli: śniadanie, obiad, kolacja, natomiast dwa – uzupełniające: drugie śniadanie i podwieczorek. Te dwa ostatnie posiłki powinny być naprawdę lekkie. Dzięki nim dziecko ma nie zgłodnieć nadmiernie w oczekiwaniu na główny posiłek (obiad lub kolację).

Wydrukuj lub zapisz jadłospis dla dziecka na upały: dzień trzeci

jadłospis na upały dla dziecka


 Zobacz też: Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko? 5 najważniejszych zasad

Redakcja poleca: Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]
Jakie są sposoby na zgagę w ciąży? Zobacz nasz poradnikowy film, w którym podpowiadamy, jak sobie radzić, kiedy męczy cię zgaga, a przede wszystkim, co jeść, aby nie dokuczała. W ramach domowych sposobów na nadkwaśność w ciąży warto sięgnąć np. po awokado lub banana.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy