GRY

Miałam cesarkę, chcę rodzić naturalnie. Czy VBAC jest możliwy?

Myślisz o tym, aby kolejne dziecko urodzić siłami natury? Pytamy ginekologa, kiedy można zdecydować się na poród natury po cesarskim cięciu i sprawdzamy, co wynika z przeprowadzonych badań.
Poród naturalny po cesarskim cięciu
fot. AdobeStock
Choć powszechnie może się wydawać inaczej, nie wszystkie kobiety chcą mieć cesarkę. Wśród tych, które z różnych przyczyn urodziły przez cięcie pierwsze dziecko, wiele nie chciałoby tego doświadczenia powtarzać. Masz za sobą cesarkę i planujesz kolejną ciążę? Sprawdź, czy możesz urodzić dziecko naturalnie.

Co to jest VBAC?

Poród naturalny po cesarskim cięciu staje się coraz bardziej popularny. Doczekał się specjalnego określenia – VBAC. To skrót od angielskiego wyrażenia Vaginal Birth After Cesarean, czyli poród pochwowy po przebytej cesarce. Sporo się o nim mówi i pisze, bo rośnie liczba zainteresowanych tym tematem kobiet. Jest też coraz więcej położnych i lekarzy, którzy wspierają przyszłe mamy, decydujące się na urodzenie kolejnego dziecka siłami natury. Stare przekonanie pierwsza cesarka – zawsze cesarka, wraz z postępem medycyny przestaje być aktualne. Oczywiście, jeśli są spełnione pewne warunki. 
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Kiedy można rodzić naturalnie po cesarskim cięciu? 

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, poród drogami natury po przebytym porodzie operacyjnym jest możliwy, jeśli w kolejnej ciąży nie powtarzają się wskazania do cesarskiego cięcia (np. neurologiczne lub okulistyczne) – podkreśla ekspertka. Musimy pamiętać jednak, że brak wskazań nie jest jedynym wyznacznikiem. Bardzo ważny jest również przebieg ciąży i to, co dzieje się podczas porodu.

Pęknięcie macicy, czyli na co trzeba uważać?

W przypadku VBAC sporo mówi się o ryzyku związanym z pęknięciem macicy w miejscu, w którym znajduje się blizna po cięciu. – Podczas ciąży zwracamy uwagę, czy nie pojawiają się dolegliwości, które mogą sugerować problemy z istniejącą blizną – mówi dr Jurczak-Czaplicka. Mogą wystąpić one już w II lub III trymestrze. W trakcie badania USG mamy możliwość oceny grubości minimalnej mięśnia macicy. Większość ginekologów uznaje, że grubość mięśniówki powyżej 2 mm jest zadowalająca. Natomiast jeśli chodzi o sam poród, to najlepiej rokuje ten, który rozpoczyna się samoistnie, czyli nie trzeba go wywoływać. Znaczenie ma również masa ciała płodu – mniejsze ryzyko powikłań związane jest z porodem dzieci ważących poniżej 4000g – wyjaśnia lekarka.

Co zmniejsza szanse na VBAC?

Z badania przeprowadzonego w II Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że większe ryzyko zakończenia kolejnej ciąży cesarskim cięciem wiąże się z kilkoma czynnikami. Należą do nich:
  • poród przed terminem (przed 35. tygodniem ciąży) lub po terminie
  • przebyte poronienia 
  • duża masa ciała dziecka 
  • nieprawidłowa waga kobiety przed ciążą i w jej trakcie
  • konieczność wywoływania porodu
W badaniu dowiedziono również, że ryzyko niepowodzenia VBAC jest mniejsze, jeśli kobieta ma już za sobą poród fizjologiczny. Jeśli jesteś szczęśliwą mamą dwójki dzieci, z których jedno urodziło się siłami natury, a drugie w wyniku cesarki, trzecie – pod warunkiem, że nie dojdzie do opisanych wyżej komplikacji – również masz szansę urodzić naturalnie. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu