VBAC
fot. AdobeStock

VBAC (poród naturalny po cesarce) – kiedy jest możliwy, jakie są przeciwwskazania

VBAC po cesarce jest możliwy. Kobiety, które w poprzedniej ciąży miały cesarskie cięcie, mogą kolejną ciążę zakończyć porodem naturalnym, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań natury medycznej. To, czy VBAC będzie możliwy, zależy od stanu zdrowia ciężarnej i przebiegu ciąży.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
VBAC
fot. AdobeStock
Obecnie VBAC jest coraz popularniejszy – nie obowiązuje już zasada, że jeśli pierwsza ciąża skończyła się cesarką, kolejna także musi mieć taki finał. Coraz częściej lekarze umożliwiają kobiecie poród naturalny w kolejnej ciąży. Jeśli blizna po cesarce ma wystarczająca grubość, ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta nie ma wskazań do cesarki, może drugą i kolejne ciąże zakończyć porodem naturalnym.

Spis treści:

Co to jest VBAC?

Poród naturalny po cesarskim cięciu nosi nazwę VBAC. To skrót od angielskiego wyrażenia Vaginal Birth After Cesarean, czyli poród pochwowy po przebytej cesarce. Sporo się o nim mówi i pisze, bo rośnie liczba zainteresowanych tym tematem kobiet. Jest też coraz więcej położnych i lekarzy, którzy wspierają przyszłe mamy, decydujące się na urodzenie kolejnego dziecka poprzez VBAC. Stare przekonanie pierwsza cesarka – zawsze cesarka, wraz z postępem medycyny przestaje być aktualne. Oczywiście, jeśli są spełnione pewne warunki. 
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Kiedy VBAC jest możliwy

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, VBAC jest możliwy, jeśli w kolejnej ciąży nie powtarzają się wskazania do cesarskiego cięcia (np. neurologiczne lub okulistyczne). Musimy pamiętać jednak, że brak wskazań nie jest jedynym wyznacznikiem. Bardzo ważny jest również przebieg ciąży i to, co dzieje się podczas porodu.

VBAC a ryzyko pęknięcia macicy

W przypadku VBAC sporo mówi się o ryzyku związanym z pęknięciem macicy w miejscu, w którym znajduje się blizna po cięciu. – Podczas ciąży zwracamy uwagę, czy nie pojawiają się dolegliwości, które mogą sugerować problemy z istniejącą blizną – mówi dr Jurczak-Czaplicka. Mogą wystąpić one już w II lub III trymestrze ciąży. W trakcie badania USG mamy możliwość oceny grubości minimalnej mięśnia macicy. Większość ginekologów uznaje, że grubość mięśniówki powyżej 2 mm jest zadowalająca. Natomiast jeśli chodzi o sam poród, to najlepiej rokuje ten, który rozpoczyna się samoistnie, czyli nie trzeba go wywoływać. Znaczenie ma również masa ciała płodu – mniejsze ryzyko powikłań związane jest z porodem dzieci ważących poniżej 4000 g – wyjaśnia lekarka.

Przeciwwskazania do VBAC

Z badania przeprowadzonego w II Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że większe ryzyko zakończenia kolejnej ciąży cesarskim cięciem wiąże się z kilkoma czynnikami. Należą do nich:
  • poród przed terminem (przed 35. tygodniem ciąży) lub po terminie,
  • przebyte poronienia,
  • duża masa ciała dziecka,
  • nieprawidłowa waga kobiety przed ciążą i w jej trakcie,
  • konieczność wywoływania porodu.
     
W badaniu dowiedziono również, że ryzyko niepowodzenia VBAC jest mniejsze, jeśli kobieta ma już za sobą poród fizjologiczny. Jeśli jesteś szczęśliwą mamą dwójki dzieci, z których jedno urodziło się siłami natury, a drugie w wyniku cesarki, trzecie – pod warunkiem, że nie dojdzie do opisanych wyżej komplikacji – również masz szansę urodzić naturalnie. 

Zobacz też:
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Ginekolog położnik, jest starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie prowadzi Oddział Perinatologii. Opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych oraz nieciężarnymi aż do menopauzy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy