Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko ma już 3 miesiące, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest właściwa dla tego wieku? Sprawdź, ile powinno ważyć 3-miesięczne niemowlę!
waga dziecka w 3 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 3. miesiącu życia

W 3. miesiącu życia waga dziecka jest o 60-70 proc. większa od wagi urodzeniowej. Może się nawet zdarzyć, że pod koniec 3. miesiąca dziecko podwoi swoją wagę urodzeniową, chociaż zazwyczaj dzieje się to nieco później. 

W 3. miesiącu życia początkowy szybki wzrost wagi dziecka nieco przyhamowuje, ale wciąż przybiera ono ok. 150-200 g tygodniowo. Pamiętaj, że dzieci nie rosną w stałym tempie i na tym etapie wciąż możesz spodziewać się skoków, podczas których dziecko szybko przybiera na wadze, po czym tempo spowalnia.   
Redakcja poleca: Czy można przekarmić dziecko karmione piersią? [WIDEO]
Martwisz się, bo karmisz piersią, a dziecko za dużo przybiera na wadze? Pediatra zaleca odchudzanie niemowlęcia? Posłuchaj, co radzi dietetyk.

Waga urodzeniowa

Dla niemowląt punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa. Nie wdawaj się w porównania z innymi matkami, ponieważ dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie. Nie licz na to, że w 3. miesiącu życia dziecko o niskiej wadze urodzeniowej (2,5 kg i mniejsze) nadrobi różnicę 1 czy nawet 2 kg w stosunku do większych rówieśników.

Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go z:
  • Wzrostem
  • Obwodem główki
  • Obwodem klatki piersiowej
  • Obwodem ramienia

Niedowaga u dzieci

Niedowaga u niemowląt to waga poniżej 10. centyla na siatkach centylowych. Między 10. a 90. centylem mieści się tzw. szeroka norma wzrostu i wagi. W zwykłej normie mieszczą się dzieci, których wzrost i waga znajdują się między 25. a 75. centylem na siatce centylowej. Poniżej 3. centyla mówi się o skrajnej niedowadze. Jeżeli twoje dziecko znajduje się na siatce centylowej poniżej 3. centyla pod względem wagi, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

Nadwaga u dzieci

U dzieci powyżej 90. centyla na siatce centylowej wagi można mówić o wadze ponad normę. Można, ale nie zawsze trzeba. Niemowlęta z natury mają więcej tkanki tłuszczowej niż starsze dzieci i nawet naprawdę pulchny niemowlak nie musi wyrosnąć na otyłe dziecko, a później dorosłego. Ważna jest także proporcjonalna budowa ciała. Jeżeli twoje dziecko jest ciężkie, ale też długie, ma stosunkowo duże stopy i dłonie, prawdopodobnie takie są jego uwarunkowania genetyczne.   

Przydatne adresy: 1000 pierwszych dni dla zdrowia pod patronatem Centrum Zdrowia Dziecka

Pamiętaj, że u tak małych dzieci nie wolno stosować żadnych drastycznych diet. Jeżeli karmisz wyłącznie piersią, nie masz szansy przekarmić dziecka. Jeżeli natomiast karmisz butelką lub butelką i piersią i wydaje ci się, że twój niemowlak jest zbyt pulchny, skontaktuj się z pediatrą. 

Kiedy po pomoc do lekarza?

U 3-miesięcznego dziecka niepokojące jest słabe przybieranie na wadze (waga poniżej 10 centyla), a także nagła utrata wagi. Może to świadczyć o problemach zdrowotnych i wtedy lekarz powinien skierować twoje dziecko na badania. 
Słabe przybieranie na wadze nie musi oznaczać choroby. Może natomiast świadczyć o tym, że dziecko się nie najada. Zanim zaczniesz dokarmiać dziecko np. butelką, skonsultuj się z położną, a najlepiej pediatrą i ustalcie czy:
  • Karmisz wystarczająco często i długo
  • Dziecko umie prawidłowo ssać
  • Masz odpowiednio ukształtowane brodawki
  • Dziecko nie przysypia podczas ssania
Przeczytaj także: Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem