ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko
fot. Adobe Stock

Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko: prawidłowa waga i wzrost [TABELA]

Twoje dziecko ma już 3 miesiące, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest właściwa dla tego wieku? Warto wiedzieć, jakie są normy.
Adela Prochyra
ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko
fot. Adobe Stock

To, ile waży 3-miesięczne dziecko, zależy w dużej mierze od jego wagi urodzeniowej: w 3. miesiącu życia waga niemowlaka jest o ok. 60-70% większa. Może się nawet zdarzyć, że pod koniec 3. miesiąca dziecko podwoi swoją wagę urodzeniową, chociaż zazwyczaj dzieje się to nieco później. Po 3. miesiącu przyrost wagi dziecka nieco zwalnia, ale niemowlę wciąż przybiera ok. 150-200 g tygodniowo. Pamiętaj, że dzieci nie rosną w stałym tempie i na tym etapie nadal możesz spodziewać się skoków, podczas których 3-miesięczne i starsze dziecko zacznie szybko przybierać na wadze.

Ile waży 3-miesięczne dziecko?

Dla niemowląt punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa. Nie wdawaj się w porównania z innymi matkami, ponieważ dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie. Nie licz na to, że w 3. miesiącu życia dziecko o niskiej wadze urodzeniowej (2,5 kg i mniejsze) nadrobi różnicę 1 czy nawet 2 kg w stosunku do większych rówieśników. Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go z wzrostem, obwodem główki, obwodem klatki piersiowej.

Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko: tabela

Możesz sprawdzić prawidłową wagę 3-miesięcznego dziecka, korzystając z prostej tabeli. Pokazuje ona, ile powinna ważyć 3-miesięczna dziewczynka i 3-miesięczny chłopiec. Wskazuje też na właściwy przyrost wagi niemowlaka w pierwszych 3 miesiącach życia. Pamiętaj, że wartości podane poniżej są uśrednione, a możliwe odchylenia od tych norm to +/- 0,8 kg.
wiek dziecka waga dziewczynek waga chłopców
1. miesiąc 4,1 kg 4,3 kg
2. miesiąc 4,8 kg 5,1 kg
3. miesiąc 5,4 kg 5,8 kg
Redakcja poleca: Co potrafi 3-miesięczne niemowlę - film
Zobacz, jakie umiejętności zdobywa dziecko po kilku miesiącach od urodzenia. Sprawdź, co jest ważne w codziennej opiece nad niemowlakiem.

Wzrost 3-miesięcznego dziecka: tabela

Pamiętaj, że wzrost 3-miesięcznego dziecka nie musi idealnie odpowiadać wartościom z tabeli: akceptowalne odchylenia o norm to ok. +/- 4 cm.
wiek dziecka długość dziewczynek długość chłopców
1. miesiąc 53 54
2. miesiąc 56 57
3. miesiąc 59 60

Kontroluj wagę swojego dziecka za pomocą prostej wagi dla niemowląt. Szczególnie polecamy wagi poniższych marek:

Kiedy do lekarza?

U 3-miesięcznego dziecka niepokojące jest słabe przybieranie na wadze (waga poniżej 10 centyla), a także nagła utrata wagi. Może to świadczyć o problemach zdrowotnych i wtedy lekarz powinien skierować twoje dziecko na badania. Między 10. a 90. centylem mieści się tzw. szeroka norma wzrostu i wagi. W zwykłej normie mieszczą się dzieci, których wzrost i waga znajdują się między 25. a 75. centylem na siatce centylowej. Poniżej 3. centyla mówi się o skrajnej niedowadze.

U dzieci powyżej 90. centyla na siatce centylowej wagi można mówić o wadze ponad normę. Ważna jest jednak proporcjonalna budowa ciała. Jeżeli twoje dziecko jest ciężkie, ale też długie, ma stosunkowo duże stopy i dłonie, prawdopodobnie takie są jego uwarunkowania genetyczne. 
Pamiętaj, że u tak małych dzieci nie wolno stosować żadnych drastycznych diet. Jeżeli karmisz wyłącznie piersią, nie masz szansy przekarmić dziecka. Jeżeli natomiast karmisz butelką lub butelką i piersią i wydaje ci się, że twój niemowlak jest zbyt pulchny, skontaktuj się z pediatrą.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 28 głosy

Zobacz także

Popularne tematy