Waga, wzrost, obwód główki: pierwsze badania noworodka

Dlaczego dziecko tuż po narodzinach trafia od razu na wagę. W jaki sposób mierzy się jego długość.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog
Dlaczego dziecko tuż po narodzinach trafia od razu na wagę. W jaki sposób mierzy się jego długość. I kiedy nie musisz się martwić tym, że Twoje kochane dziecko chudnie. Przeczytaj także, co wpływa na wymiary noworodka.

Zaraz po urodzeniu Twoje dziecko zostanie zważone i zmierzone. Sprawdza się także obwody jego główki i klatki piersiowej. Po co? Przede wszystkim dlatego, że takie badania wiele mówią o kondycji noworodka. Poza tym na podstawie pierwszych i kolejnych pomiarów lekarz będzie mógł stwierdzić, czy dziecko rośnie zdrowo i prawidłowo się rozwija.

Każdy noworodek jest inny
Zdrowy, donoszony noworodek (czyli taki, który urodził się między 38. a 42. tygodniem ciąży) waży około 3,5 kg. Średnio, bo różnice między maluchami mogą być spore: jednemu wskazówka wagi pokaże 2,5 kg, drugiemu – 4,5 kg. I obaj są zdrowymi, dobrze rozwiniętymi niemowlętami. A to dlatego, że każde dziecko ma swój własny, niepowtarzalny rytm rozwoju. Tak, jak dorośli różnią się wzrostem, wagą czy budową ciała, tak samo mają prawo różnić się noworodki. Dlatego lepiej nie porównuj swojego niemowlaka z jego rówieśnikami! Skąd biorą się różnice między dziećmi urodzonymi w tym samym czasie? Ma na to wpływ kilka czynników.
Płeć noworodka. Chłopcy przy urodzeniu najczęściej ważą nieco więcej niż dziewczynki, jednak nie jest to regułą.
Geny noworodka. Dzieci dużych, rosłych i nieco cięższych rodziców zazwyczaj ważą więcej, ponieważ budowa ciała jest dziedziczna.
Kolejność ciąż. Zazwyczaj drugie i następne dzieci są nieco cięższe od pierworodnego.

Noworodek poza skalą
A jak wytłumaczyć to, że dziecko urodzone o czasie waży poniżej 2,5 kg? Albo powyżej 5 kg? Wpływ na wagę urodzeniową dziecka ma m.in. sposób odżywiania się mamy w ciąży. Liczy się nie tylko to, ile, ale i co jadła. Jeśli sporo tłuszczu, mało owoców i warzyw, dziecko może być otyłe. Gdy mało białka: za szczupłe. Na niską wagę ma też wpływ styl życia mamy (np. unikanie papierosów, alkoholu) i choroby przebyte przez mamę w ciąży.

Noworodek jest coraz lżejszy
W pierwszych dniach życia noworodek straci na wadze nawet 5-10 proc. swojej wagi urodzeniowej. Jeśli więc ważył 3,5 kg, po 2-3 dniach może mieć nawet o 350 g mniej! Powód: przystosowywanie się do świata. W brzuszku dziecko miało stałe dostawy jedzenia, a teraz musi się nauczyć samodzielnie ssać. Poza tym mama często na początku ma niewiele pokarmu. Dlatego dziecko będzie ważyć tyle samo, co po porodzie dopiero po 10-14 dniach. Ale uwaga: zostaniecie wypisani ze szpitala dopiero wówczas, gdy dziecko zacznie chociaż trochę przybierać na wadze.

Głowa u noworodka
U noworodka głowa jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Jej obwód wynosi od 32 do 39 cm. Porównuje się go często z obwodem klatki piersiowej: początkowo jest on o kilka centymetrów większy, blisko trzeciego miesiąca – taki sam, a potem mniejszy. Te pomiary są ważne, świadczą bowiem o prawidłowym rozwoju maluszka. 

Wzrost noworodka
Noworodek zwykle ma 52-56 cm wzrostu, a właściwie długości ciała, bo o wzroście mówić można dopiero, gdy dziecko pewnie stanie na nóżkach i będzie je można dokładnie zmierzyć. Pomiar długości ciała przy urodzeniu często jest niedokładny, bo noworodkowi nie wolno rozprostowywać nóżek – mogłoby to zaszkodzić jego stawom biodrowym. Mierzy się więc malca od główki do uda, potem od uda do kolanek i od kolan do stóp.

Badaj noworodka
W pierwszym roku życia noworodek powinien być często mierzony i ważony, np. przy okazji obowiązkowych wizyt w przychodni. Pomiary dobrze jest nanosić na siatki centylowe (w książeczce zdrowia). Najlepiej, gdy wyniki są proporcjonalne (tzn. jeśli np. wzrost mieści się między 75. a 90. centylem, to w tym samym przedziale powinny się znajdować parametry wagi, obwodu główki i klatki piersiowej). A jeśli tak nie jest? Lekarz skieruje smyka na dodatkowe badania. Na szczęście, często okazuje się, że dziecko jest całkiem zdrowe.


Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
dr Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog

Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy