wakacyjna apteczka
fot. Fotolia

Co spakować do wakacyjnej apteczki

Nie zawsze tam, dokąd jedziecie, jest apteka, w dodatku otwarta przez 24 godziny na dobę. Dlatego do wakacyjnej apteczki spakuj leki, które mogą się przydać na wakacjach.
wakacyjna apteczka
fot. Fotolia
Wakacyjna apteczka, i to koniecznie dobrze skompletowana, to podstawa bezpieczeństwa dziecka na wakacjach. Letnie choroby: biegunka, przeziębienie, gorączka, zapalenie ucha, ból gardła – wszystko to może się zdarzyć dziecku. Jakie leki warto spakować do apteczki przed wyjazdem na wakacje

Leki na gorączkę

Gorączka latem może być spowodowana latem infekcją (wirusową lub bakteryjną), ale także zbyt długim przebywaniem na słońcu i przegrzaniem dziecka (może to spowodować udar słoneczny). Gorączki do 38 stopni C nie musisz obniżać lekami. Jeśli jednak gorączka przekracza 38 stopni C, trzeba podać dziecku lek przeciwgorączkowy
Pamiętaj, że dziecku do 15 lat można podawać wyłącznie leki zawierające paracetamol (np. Pedicetamol, Paracetamol, Apap, Panadol, Calpol) lub ibuprofen (Ibufen, Nurofern, Ibum). Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a z ibuprofenem  także leczą stan zapalny.
Uwaga: pamiętaj o włożeniu do wakacyjnej apteczki termometru! 
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Leki na katar

Latem przyczyną kataru może być infekcja wirusowa lub alergia. Do wakacyjnej apteczki zabierz sprej z wodą morską (np. Disnemar, Marimer, Sterimar), a także leki obkurczajace śluzówkę nosa, takie jak Nasivin, Otrivin.
Pamiętaj jednak, że leków obkurczających śluzówkę nosa nie możesz podawać dłużej niż 3–4 dni, gdyż mogą zniszczyć błonę śluzową nosa.

Leki na ból gardła

Zapalenie gardła i angina u to jedne z najczęstszych letnich chorób, dlatego do wakacyjnej apteczki warto spakować środki na gardło. Dzieciom, które nie potrafią jeszcze ssać tabletek, polecamy leki w spreju, np. Tantum Verde, Orofar.

Leki na chorobę lokomocyjną

Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną i  źle znosi jazdę samochodem ma mdłości, jest apatyczne, podaj mu jeszcze przed podróżą lek przeciwwymiotny, np. Locomotiv, Avioplant Junior. Nie zapomnij zabrać również do wakacyjnej apteczki dawki leku na powrotną drogę.
 

Leki przeciwalergiczne 

Jeśli twoje dziecko ma potwierdzoną alergię, koniecznie do wakacyjnej apteczki zabierz leki zalecone przez alergologa, które malec bierze stale i które brać powinien w razie zaostrzenia choroby. 

Leki na biegunkę

Latem biegunka najczęściej spowodowana zmianą sposobu odżywiania dziecka, a często także jedzeniem lodów z niepewnego źródła oraz spożywania posiłków w przypadkowych barach, w których nie zawsze wszystko, co jest podawane, zostało niedawno przygotowane.
Tzw. biegunce podróżnych można zapobiec, podając dziecku leki z probiotykami (np. Dicoflor, Trilac, Lacidofil) już kilka dni przed wyjazdem. Koniecznie spakuj je do wakacyjnej apteczki. Pomagają również, gdy już na miejscu malca dopadną kłopoty.
Uwaga: środki przeciw biegunce są obowiązkowe, jeśli wybieracie się za granicę, do krajów południowych.

Leki na skaleczenia i otarcia

O skaleczenia, urazy i otarcia łatwo podczas wakacyjnych szaleństw. Dlatego na wszelki wypadek włóż do apteczki:
  • wodę utlenioną,
  • plastry (polecamy z kolorowymi wzorkami, dzieci je uwielbiają),
  • mały bandaż,
  • spirytus salicylowy,
  • nożyczki,
  • kremy na otarcia,
  • kremy przyspieszające gojenie.

Środki zapobiegające ukąszeniom owadów

Gdy wyjeżdżacie nad morze, jeziora, w pobliże lasu, koniecznie zabierz repelenty, czyli środki odstraszające owady - mogą być w formie sprayu, mleczka (np. AntyBzz). Warto nimi spryskiwać ubranie dziecka przed wyprawą do lasu lub smarować skórę (z wyjątkiem buzi). Koniecznie sprawdź wcześniej, czy dany środek nadaje się dla dzieci (i od jakiego wieku).
Do apteczki włóż również środki, które złagodzą swędzenie oraz reakcję alergiczną po ukąszeniu owadów, np. Fenistil oraz pęsetę lub przyrząd do usuwania kleszczy.

Środki przeciw oparzeniom słonecznym 

Przed wyjściem na dwór posmaruj malca kremami z filtrami przeciwsłonecznymi (wystarczy filtr od 20 do 30 SPF). Dla najmłodszych dzieci powinien być to krem z filtrem mineralnym.
Kremy z większymi filtrami np. 40, 50 SPF są świetne, jeśli wyjeżdżacie na południe Europy lub gdy dziecko ma jasną karnację albo znamiona na skórze. Koniecznie sprawdź, czy dany krem nadaje się dla dzieci.

Zobacz też: Co odstraszy komary

Do wakacyjnej apteczki zabierz środki łagodzące skutki zbyt długiego przebywania na słońcu, np. Apipanten. Pamiętaj, że blade dziecko, znaczy zdrowe dziecko!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy