Wirusowe zapalenie opon mózgowych
fot. StockAdobe

Czym jest wirusowe zapalenie opon mózgowych?

Co wywołuje wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych? Jak przebiega choroba i jak ją leczyć? Czy zachorowanie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku noworodków i niemowląt? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Wirusowe zapalenie opon mózgowych
fot. StockAdobe
Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest najczęstszym typem zapalenia opon mózgowych. Przebieg i skutki choroby mogą być bardzo różne, ale w większości przypadków da się ją wyleczyć i uniknąć powikłań. Zapalenie wywołane wirusem jest o wiele mniej niebezpieczne niż zapalenie wywołane bakterią, w wyniku którego bardzo często dochodzi do zgonu chorego. Czym jest wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i jak je leczyć? Przeczytaj!

Czym jest wirusowe zapalenie opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych to choroba, którą wywołuje infekcja wirusowa, a jej skutkiem jest powstanie stanu zapalnego w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba ta objawia się na różne sposoby, jej przebieg zależny jest też od wieku i ogólnego stanu zdrowia chorego. 
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Wśród przyczyn wirusowego zapalenia opon wymienia się najczęściej takie wiusy, jak:
 • enterowirusy,
 • wirus nagminnego zapalenia ślinianek,
 • wirus kleszczowego zapalenia mózgu,
 • wirus opryszczyki zwykłej,
 • wirus ospy wietrznej i półpaśca;

Wirusy wywołujący tę chorobę rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Stosunkowo trudno jest się przed nimi uchronić, jeśli przebywa się w bliskim otoczeniu z osobą zarażoną. Wirusy powodujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nagromadzone są też w wodzie zanieczyszczonej ściekami.

Jak zdiagnozować tę chorobę?

Podobnie jak w przypadku innych typów zapalenia opon mózgowo rdzeniowych, należy wykonać następujące badania:
 • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego,
 • posiew płynu mózgowo-rdzeniowego.
Lekarz przeprowadza też z chorym dokładny wywiad, wykonuje również badanie fizykalne. Sprawdzenie ciśnienia, częstotliwości rytmu serca, obejrzenie skóry pacjenta (czy np. nie ma na niej żadnej wysypki wirusowej) również są ważnymi elementami w diagnostyce wirusowego zapalenia opon mózgowych.

Jak leczyć wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zapalenie powstałe w wyniku zarażenia wirusem leczy się antybiotykowo, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza. Wirusowe zapalenie opon mózgowych zwykle ma łagodny przebieg i może być leczone w warunkach domowych. Wyjątkiem są noworodki i niemowlaki, u nich każde zapalenie opon jest szczególnie ryzykowne i na czas leczenia muszą być pod stałą opieką lekarską na miejscu w szpitalu. Również chorzy z poważniejszym przebiegiem choroby, u których np. dodatkowo obserwuje się obniżoną odporność, muszą być hospitalizowani.

Powikłania po wirusowym zapaleniu opon mózgowych

Ten typ zapalenia opon stosunkowo rzadko kończy się powikłaniami. W przypadku ostrego przebiegu choroby może dojść do:
 • napadów drgawek,
 • stanu padaczkowego,
 • obrzęku mózgu,
 • zespołu nieadekwatnej sekrecji hormonu antydiuretycznego.
Bardzo rzadko w wyniku choroby pojawia się upośledzenie słuchu lub wodogłowie.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy