Cebion co wiesz o witaminie C
fot. Adobe Stock

Witamina C – jak wiele o niej wiesz?

To jedna z najpopularniejszych witamin – już nawet przedszkolaki wiedzą, że znajduje się w owocach i warzywach, i że to między innymi dla niej trzeba często po nie sięgać. Jednak wielu z nas nie potrafi wymienić jej najważniejszych funkcji i wpływu na zdrowie. Czas więc poznać kilka ciekawostek na temat witaminy C.
Cebion co wiesz o witaminie C
fot. Adobe Stock
Ludzki organizm nie potrafi sam wytworzyć witaminy C, dlatego należy dostarczać ją wraz z pożywieniem. Na szczęście znajduje się ona w wielu różnych produktach, więc przy zbilansowanej diecie nie powinny zdarzyć się niedobory. Nadmiar z kolei wydalany jest wraz z moczem. Jednak w przypadku leków z witaminą C możliwe jest przedawkowanie, dlatego należy przyjmować je zgodnie z ulotką dla pacjenta lub zaleceniami lekarza. Witamina C nie tylko wpływa na reakcje układu odpornościowego – poznaj jej inne właściwości.

Witamina C a wolne rodniki

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacz to cząsteczka, która zapobiega utlenianiu innych cząsteczek. Proces utleniania to reakcja chemiczna, w wyniku której powstają wolne rodniki, prowadzące do reakcji łańcuchowych, które mogą uszkodzić komórki.

Wolne rodniki są wytwarzane albo w wyniku normalnych czynności metabolicznych, albo z czynników środowiskowych (zanieczyszczenia, dym papierosowy i promieniowanie). Gdy dojdzie do nagromadzenia wolnych rodników, mamy do czynienia ze stanem nazywanym stresem oksydacyjnym.
Redakcja poleca: Witamina D i kwasy omega: tego brakuje w diecie dzieci
Dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety. Ale są dwa wyjątki: witamina D i kwasy omega3. Skąd je brać? Wyjaśnia gastrolog, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, „Profesor Zdrówko” z programu „Wiem co jem” w TVN Style.

Witamina C i kolagen

Inną ciekawostką jest fakt, że bez witaminy C organizm nie jest w stanie syntetyzować kolagenu1 – głównego białka tkanki łącznej. Warto o tym pamiętać, bo kolagen ma wpływ na skórę, ścięgna, więzadła i kości. Kolagen wspomaga również zdrowie przyzębia2.

Witamina C a szkorbut

Głównymi źródłami witaminy C w diecie są warzywa i owoce, jednak gotowanie3 żywności znacznie zmniejsza jej zawartość. Niedobór jest rzadki w krajach zachodnich i dobrze rozwiniętych, ale może wystąpić u osób, które przestrzegają restrykcyjnej diety lub unikają owoców lub warzyw. Nieleczony niedobór może prowadzić do choroby zwanej szkorbutem4, która charakteryzuje się rozpadem tkanki łącznej. Gdy szkorbut się rozwija, mogą pojawić się plamy na skórze i zapalenie dziąseł.
1 N. Boyera, I. Galey, B.A. Bernard, Effect of vitamin C and its derivatives on collagen synthesis and cross-linking by normal human fibroblasts, dostęp z dnia 16.09.2020 r.
2 M. Szpringer-Nodzak, M. Wochna-Sobańska, Stomatologia wieku rozwojowego
V. Agte, K.Tarwadi, S. Mengale, A.i Hinge, S. Chiplonkar,
Vitamin profile of cooked foods: how healthy is the practice of ready-to-eat foods?, dostęp z dnia 16.09.2020 r.
4 D. Léger, Scurvy: reemergence of nutritional deficiencies, dostęp z dnia 16.09.2020 r.


Artykuł powstał z udziałem marki Cebion®
MAT-PL-OTHER-20-000020
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy