GRY
 
 

Ach, te zachcianki! Czy czasem mogą szkodzić?

Zachcianki na słodkie czy niezdrowe produkty to w ciąży nic niezwykłego. Jednak nie folguj wszystkim zachciankom. Niektóre z nich mogą źle wpłynąć na zdrowie dziecka nawet za kilka lat!

kobieta w ciąży, dieta w ciąży, ciąża, kobieta, sałatka, owoce, zachcianki
fot. Anna Omelchenko - Fotolia.com

Kuszą pachnąca kiełbasa z grilla, czipsy i parówki? Chociaż wiesz, że to niezdrowe, tłumaczysz sobie, że organizm wie lepiej. Jeśli ma na to ochotę, to znaczy, że tego potrzebuje... A może nie? Spytaliśmy o to mgr Sylwię Leszczyńską, dietetyka klinicznego, psychodietetyka, założycielkę Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej SANVITA w Warszawie.

Czy zachcianki ciążowe to sygnał organizmu?

Zachcianki w ciąży ma i przyznaje się do nich około 30 proc. przyszłych mam. Niektórzy wierzą, że taka silna ochota na zjedzenie określonego produktu jest sygnałem, że organizm potrzebuje składników odżywczych dostarczanych właśnie przez to jedzenie. Na przykład, że zachcianka na czekoladę może być sygnałem fizjologicznej potrzeby większej ilości antyoksydantów. Jeśli tak, to dlaczego czerwona fasola, która jest bogatszym źródłem przeciwutleniaczy niż czekolada, na skali jedzeniowych zachcianek stoi nisko?

Zachowania żywieniowe mogą być uwarunkowane emocjami, nastrojami, potrzebami. Warto zadać sobie pytanie, czy wybierając akurat czekoladę (jest częstą zachcianką ciężarnych), nie sugerujemy się skojarzeniem z poczuciem miłości, bezpieczeństwa, akceptacji, bo w dzieciństwie czekoladę dostawaliśmy od babci czy w nagrodę. Ważne, by zachcianek nie mylić z potrzebami umysłu – najczęściej są złą interpretacją potrzeb.
Redakcja poleca: Czy w ciąży można jeść sernik na zimno i majonez? [WIDEO]
Masz ochotę na pyszny sernik na zimno, ciastka z kremem a może domowy majonez? Każda z tych potraw może zawierać surowe jajka. Sprawdź, czy w ciąży możesz sobie pozwolić na ich zjedzenie.

Jak zwalczać kulinarne zachcianki?

Szukać zdrowszych alternatyw. Jeśli pojawia się ochota na słodycze, wybierz batony zbożowe, czipsy zamień na pieczone ziemniaki etc. Dobrze jest planować przekąski – dzięki temu unikniemy głodu między posiłkami – mieć zdrowe przekąski w domu, samochodzie, a także nauczyć się rozpoznawać emocje – jedzenie może przynosić ulgę podczas stresu, smutku czy nawet nudów.

Poznaj triki dietetyka na wilczy apetyt w ciąży.

Czy rzeczywiście to, co jemy w ciąży, jest tak ważne?

Właściwa dieta wpływa na prawidłowy przebieg ciąży w sposób kolosalny. Dzięki niej obniża się ryzyko wystąpienia powikłań i dolegliwości towarzyszących ciąży, takich jak nudności, zmęczenie, anemia, wahania nastroju, obrzęki czy cukrzyca ciężarnych. Zapewnia prawidłowy rozwój płodu, dobrą masę urodzeniową dziecka, a nawet może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób w wieku późniejszym dziecka. Jak wskazują badania, odpowiednio skomponowana dieta podczas ciąży może obniżyć ryzyko wystąpienia u dziecka takich chorób jak cukrzyca, otyłość, a kiedyś nadciśnienie czy miażdżyca. Ponadto właściwe odżywianie oznacza dla mamy szybszy powrót do formy po porodzie.

Czy w ciąży można jeść zdrowo, ale wciąż ekonomicznie?

Oszczędzać nie jest trudno. Warto przede wszystkim wybierać mięso lepszej jakości i jadać je rzadziej. To sam zysk dla mamy i dziecka, jeśli w menu zamiast mięsa częściej pojawią się niedrogie fasola, soja, soczewica, ciecierzyca i inne warzywa strączkowe. Można je jeść w postaci zup, mielonych kotletów, dodawać do sałatek. Wprowadzenie do codziennej diety zdrowego jedzenia, takiego jak kasze (gryczana, jęczmienna), płatki zbożowe oraz warzywa i owoce, będzie korzystne nie tylko dla zdrowia, ale też portfela. Nie usprawiedliwiajmy więc brakiem środków finansowych swoich złych nawyków żywieniowych.

Wypróbuj 6 świetnych przepisów dla ciężarnych.

Jak zbilansować dietę w ciąży, na co zwracać uwagę?

Każdy ma indywidualne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, a ciąża to okres szczególny dla przyszłej mamy i dziecka, więc oczywiście optymalnie byłoby udać się do dietetyka, który ustali indywidualne zapotrzebowanie i przekaże szczegółowe wskazówki. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zwrócić uwagę na to, że w okresie ciąży istotnie zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, dlatego należy wybierać produkty o wysokiej gęstości odżywczej (takie, które mają jak najwięcej witamin i minerałów w stosunku do kalorii, których dostarczają). Dlatego dieta powinna zawierać:
  • świeże produkty,
  • warzywa,
  • owoce,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • kasze gruboziarniste,
  • płatki,
  • produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu,
  • chude mięso,
  • ryby.
Unikać zaś w ciąży należy wysoko przetworzonych gotowych dań obiadowych, słodyczy. Najlepiej wyeliminować też tłuste i ciężkostrawne posiłki. Jeść posiłki regularnie i zwracać wyjątkową uwagę na jakość i świeżość produktów.

Doładuj
Przeładuj