Dorota Zawadzka krytykuje szpanowanie wśród dzieci
Adobe Stock / Instagram
Aktualności

Dorota Zawadzka ostrzega: „Nie uczcie dzieci takich postaw!”. Chodzi o zakupy do szkoły

Superniania pokazała przykład fatalnych wzorców dla rodziców. Tuż przed początkiem roku szkolnego większość z nas wpada w szał zakupów, ale są rzeczy, których lepiej nie kupować. Szpanowanie gadżetami to jedna z gorszych postaw, jakich można uczyć dzieci - grzmi Dorota Zawadzka.

Dorota Zawadzka wskazała na zachowanie, którego rodzice powinni unikać jak ognia. Bo niby po co dziecku modne, ale bezużyteczne gadżety? Kto i dlaczego je kupuje? Psycholożka ostrzega: zamiast szpanowania należy uczyć dzieci zupełnie czego innego!

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

Superniania: „Uczmy dzieci empatii i współpracy”

Dorota Zawadzka opublikowała w sieci przykład wyjątkowo niefortunnego artykułu, w którym radzi się rodzicom zakup najmodniejszych gadżetów dla ucznia. Po co? By dziecko mogło szpanować w szkole! Wśród proponowanych przedmiotów jest m.in. ładowarka do urządzeń elektronicznych, mówiący długopis czy smartwatch – to na pewno nie są przedmioty pomocne w nauce.

„Niczego głupszego dziś raczej nie przeczytacie… Nie uczmy dzieci takich postaw.” – napisała zniesmaczona Superniania.

Trudno się z nią nie zgodzić. Przecież żadne dziecko nie powinno czuć się lepsze bądź gorsze tylko dlatego, że coś posiada lub nie. Na czym zatem mają skupić się rodzice?

„Dziecko warto uczyć empatii, współpracy, otwartości, kreatywności, opiekuńczości. Warto być, a nie mieć…” – apeluje Dorota Zawadzka.

Przyklaskują jej internauci: „To DOSKONAŁA lista rzeczy, których nie należy dawać dziecku do szkoły.”, „Jeżeli dziecko może (musi!) przyciągać uwagę i sympatię kolegów za pomocą nowoczesnych gadżetów, w moim przekonaniu oznacza to sporą porażkę rodziców...” – komentują.

Nic dodać, nic ująć.

Zobacz też:

Dorota Zawadzka o zakazanych słowach do dzieci
Instagram
Aktualności
Dorota Zawadzka ostro do rodziców: „Tak nie wolno mówić do dzieci!”
Superniania zwróciła uwagę rodzicom, którzy odzywają się do dzieci w karygodny sposób. Takie słowa nigdy nie powinny paść! Pouczenia Doroty Zawadzkiej są jednak różnie komentowane – niektórzy uważają, że rodzicom mogą czasem puścić nerwy.

Dorota Zawadzka skomentowała wiadomość, jaką dostała od pewnej mamy. Jej zdaniem sposób, w jaki nazwała ona swoje dziecko, jest niedopuszczalny! Nie wszyscy jednak zgadzają się z Supernianią.  Dorota Zawadzka: „Nigdy nie mów tak do dziecka!” Dorota Zawadzka postanowiła zareagować na słowa pewnej matki, która o swoim dziecku wyraziła się w oburzający sposób. Tak nie wolno zwracać się do dzieci ani ich tak nazywać – uważa Superniania. Chodzi o określenie „wredny potwór”. Dlaczego nigdy nie powinno ono paść z ust rodziców? „Pamiętajcie: słowa mają moc, zarówno te wypowiedziane do dziecka, jak i te o dziecku... I jedne, i drugie mogą dokonać wielu zniszczeń...” – wyjaśniła Dorota Zawadzka. Rodzice nie są jednak aż tak surowi w ocenie mamy, która użyła takich słów wobec dziecka.  „A może ta mama ma problemy w życiu lub sama ze sobą? Może pisała to w złości. Nic nie wiemy o niej, żeby przypiąć jej łatkę złej matki. Niejedna mama w złości wypowiada złe słowa...” – próbują jej bronić niektórzy internauci. Inni wskazują na problemy i skrajne psychiczne wyczerpanie rodziców wychowujących dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami: „Ja nie pochwalam takiego słownictwa, ale są różne sytuacje w życiu i nie każdy, kto źle odezwie się do dziecka, jest patologią. A prawda jest też taka, że ten który ma "normalne dziecko" nigdy nawet w części nie zrozumie tego, który ma np. dziecko zaburzone i nerwy mu puszczą.” Rodzicielstwo bywa trudne, rodzice powinni mieć jednak świadomość, że pozornie błahe słowa potrafią zostawić ślad na całe życie. Tak jak w tej smutnej historii jednej z internautek: „Moja mama, gdy byłam nastolatką, powiedziała mi, że wolałaby mnie spuścić w kiblu. Nawet nie pamiętam sytuacji, coś ją...

Wnuczka Zawadzkiej idzie do duńskiego przedszkola. „Trochę kontrowersyjne dla polskich rodziców”
Facebook/ Adobe Stock/ Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Wnuczka Doroty Zawadzkiej idzie do duńskiego przedszkola. Internauci: „Trochę kontrowersyjne dla polskich rodziców”
Wnuczka Doroty Zawadzkiej już niedługo zacznie uczęszczać do duńskiego przedszkola. Post, w którym psycholożka informuje o zmianach w życiu swojej rodziny, wywołał ogromną dyskusję. Choć dziewczynka mieszka w Danii, wielu rodziców nie wyobraża sobie posłać dzieci do tego typu placówki.

Dorota Zawadzka zamieściła na swoim fanpage’u post, w którym informuje o nowym etapie w życiu wnuków. Młodszy wnuczek, Staś, będzie chodził do warszawskiego żłobka, a wnuczka Amelka, która na co dzień mieszka w Danii – do duńskiego przedszkola. Chociaż w Polsce powstają placówki prowadzone w skandynawskim stylu, wzbudzają one niemałe emocje. Duńskie przedszkole stawia na języki obce Czym różni się duńskie przedszkole od polskiego? Przede wszystkim tam dzieci spędzają niemal cały dzień na zabawie. Nie mają wielu zajęć dodatkowych, ale bardzo duży nacisk kładzie się na naukę języków obcych. Każde dziecko uczy się angielskiego i niemieckiego.  W duńskich przedszkolach dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Wychodzą na spacery i wycieczki. Codziennie, bez względu na pogodę, biegają na zewnątrz. Co ważne, opiekunowie uczą dzieci samodzielności od najmłodszych lat. W niczym ich nie wyręczają, ale służą pomocą.  Duńskie przedszkole nie jest dla polskich dzieci? Pod postem Superniani pojawiło się mnóstwo komentarzy. Część obserwatorów uważa, że duńskie przedszkola nie są odpowiednie dla polskich dzieci, część uważa, że to dla dzieci najlepsze rozwiązanie. „Duńskie przedszkola są trochę kontrowersyjne dla polskich rodziców”; „Duńskie przedszkola są świetne, promują rozwój dziecka w jego własnym tempie. Sama do takiego chodziłam”; „Wnuczek mojej siostry chodzi do szwedzkiego przedszkola. Wszystkim nam bardzo podoba się tamtejsza atmosfera, zwyczaje i relacje. Początkowo były niewielkie trudności z porozumieniem ze względu na trudności językowe, ale szybko minęły. Teraz przed nim szkolne wyzwanie”; „Amelce zapewne spodoba się duńskie przedszkole. Obawiałabym się chyba bardziej naszego tradycyjnego przedszkola. Mam w rodzinie dziecko, które nie chciało uczęszczać do...

Dorota Zawadzka - chwile grozy na placu zabaw
Facebook
Aktualności
Dorota Zawadzka przeżyła chwile grozy na placu zabaw: „Oczy dookoła głowy!”
Dorota Zawadzka bawiła się z wnuczką na osiedlowym placu zabaw. Traf chciał, że akurat w tym samym czasie w okolicy zgubiło się dziecko! Superniania nie straciła zimnej krwi i ruszyła na poszukiwanie dziewczynki. A przy okazji udzieliła cennej lekcji jej babci.

Dorota Zawadzka opisała na Facebooku historię, która mrozi krew w żyłach! Babcia pewnej kilkulatki miała szczęście, że straciła dziewczynkę z oczu akurat wtedy, gdy w pobliżu przebywała Superniania wraz ze swoją wnuczką. Dorota Zawadzka: trzęsły mi się nogi Psycholożka spędzała beztrosko czas z wnuczką, gdy zarówno ją, jak i inne mamy na placu zabaw postawił na nogi krzyk jednej z babć: kobieta wołała wnuczkę, której nigdzie nie było widać. Wszyscy rozbiegli się po pobliskich alejkach i ruszyli na poszukiwania. Szczęśliwie złożyło się, że to właśnie Dorota Zawadzka razem z wnuczką szybko odnalazły zgubioną dziewczynkę. Dziecko stało na klatce schodowej, trzęsąc się i płacząc. Superniania wiedziała, jak pomóc maluchowi: przedstawiła się i powiedziała, że zabierze ją z powrotem na plac zabaw. Po kilku chwilach musiała także uspokajać przerażoną babcię dziewczynki, która zamierzała... nakrzyczeć na przestraszone dziecko. Mimo że i Dorocie Zawadzkiej udzieliło się zdenerwowanie, to na spokojnie wyjaśniła opiekunce, że to nie wina dziecka, że się zgubiło . „Babcia biegnie i zaczyna/próbuje krzyczeć na dziecko. Przerywam jej, mówiąc, żeby się nie ważyła krzyczeć, bo to nie dziecka wina! Mówię dziewczynce znowu, że świetnie sobie poradziła, że jest dzielna i że wszystko już dobrze. Mała się uśmiecha. Lekko. Babci mówię, by oddychała”. I babcia, i wnuczka mogą mówić o wielkim szczęściu. A Dorotę Zawadzką niezmiennie podziwiamy za przytomność umysłu i jak zwykle niezawodne rady. I za Supernianią przypominamy: miejcie zawsze oczy dookoła głowy! Zobacz też: Widzę, czyli webinar o wzroku dziecka z Dorotą Zawadzką Co zrobić, żeby dziecko nie zgubiło się na wakacjach w tłumie Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj