wylęgarnia Omikrona
yanlev/Adobe Stock
Aktualności

Szkoły to „wylęgarnie koronawirusa” – mówi lekarz i apeluje: dzieci powinny przejść na naukę zdalną!

Doktor Tomasz Karauda pracujący w szpitalu Barlickiego w Łodzi nie ma wątpliwości, gdzie jest poważne źródło zakażeń koronawirusem, w tym Omikronem, i twierdzi, że dzieci powinny znowu przejść na nauczanie zdalne.

Coraz więcej placówek oświatowych przechodzi na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Spowodowane jest to rosnącą liczbą  COVID u dzieci lub nauczycieli. Ponad 4 tysiące szkół nie może z tego powodu pracować stacjonarnie. A szczyt fali Omikrona mamy jeszcze przed sobą.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Duszne klasy to zły pomysł

Doktor Tomasz Karauda w rozmowie na antenie Radia Zet powiedział: „Szkoły są teraz wylęgarniami koronawirusa. Widać to w statystykach. Powinny jak najszybciej przejść na nauczanie zdalne”. Dodał też, że w sytuacji, gdy piąta fala pandemii się rozkręca, dzieci nie powinny siedzieć w dusznych klasach, gdyż to prowadzi do zwiększenia liczby zakażeń i transmisji wirusa z dzieci na rodziców i dziadków.

Dane są nieubłagane: w zeszłym tygodniu padł rekord liczby zakażeń w Polsce – ponad 40 tysięcy jednej doby. Z tygodnia na tydzień wzrost liczby zakażeń wyniósł 130 procent.

To kwestia priorytetów

Lekarz nie ma wątpliwości, że dla dzieci ważne są kontakty społeczne i interakcje z rówieśnikami, które w normalnych warunkach odbywają się w szkołach. Zadaje jednak pytanie – co jest ważniejsze: kontakty społeczne czy życie? „Dzieci powinny się rozwijać, mieć możliwość kontaktu społecznego. To jest wszystko ważne, ale musimy rozważyć to, co jest w danym momencie dla nas najwyższym priorytetem. Czy społeczny kontakt dzieci, czy życie ludzi trafiających do szpitali?”.

Obecnie największe problemy z normalną pracą szkół notuje się w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim czy też wielkopolskim.

Czy w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń rząd przestanie być bierny i zdecyduje się na wysłanie uczniów na naukę zdalną? Czy priorytetem będzie ludzkie życie? Na razie nic na to nie wskazuje.

Źródło: Radio Zet

Przeczytaj także:

dziecko na kwarantannie
Adobe Stock
Prawo i finanse
Dziecko na kwarantannie 2022. Co z rodzicami i zasiłkiem?
Dziecko na kwarantannę trafia wtedy, gdy miało kontakt z osobą zakażoną lub samo wykazuje objawy mogące wskazywać na COVID-19. Jednak to nie wszystkie okoliczności, które wymagają odizolowania dziecka od otoczenia. A co z rodzicami dziecka, które trafiło na kwarantannę? Co z zasiłkiem? I czy zaszczepione osoby też muszą poddawać się kwarantannie?

Kwarantanna dziecka polega na jego odosobnieniu, co sprowadza się do tego, że przez określony przepisami czas powinno  pozostawać w domu. Nie może z niego wychodzić, ani być odwiedzane przez osoby spoza gospodarstwa domowego, w którym mieszka. Zgodnie z przepisami dziecko na kwarantannie powinno przebywać 7 dni.  Krótsza kwarantanna obowiązuje od wtorku 25.01.2022. Nie jest jednak wykluczone, że ten czas też ulegnie skróceniu: „Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały. Nie wykluczamy, że to się zmieni” – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.    😷 Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. pic.twitter.com/HFQMzc9l13 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2022 Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci, które przyjęły już szczepionkę.  Rząd podczas konferencji prasowej (09.02.2022 r.) ogłosił również skrócenie czasu izolacji . Obecnie trwa ona 10 dni, natomiast od 15 lutego w izolacji zakażeni koronawirusem będą pozostawać przez 7 dni. Została także podjęta decyzja o zlikwidowaniu kwarantanny z kontaktu oraz kwarantanny dla osób przyjeżdzających z zagranicy (kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni). Decyzje te będą obowiązywać od 11 lutego.  Aktualnie szczepione mogą być dzieci od 5. roku życia. Każde dziecko w wieku 5-11 lat ma od 13 grudnia wystawione e-skierowanie na szczepionkę – znajdziesz je w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dziecka. Zgodnie z nowymi przepisami , które opisujemy niżej, rodzice dziecka chorego na COVID i inni współdomownicy muszą obowiązkowo wykonać test na COVID. Spis treści: Dziecko na kwarantannie – wskazania  Dziecko na kwarantannie – co z rodzicami i rodzeństwem? Jak sprawdzić,...

Nie, nie wysłałam dziecka na test covid. Tak jak wielu innych rodziców…
Adobe Stock
Aktualności
„Nie, nie wysyłam dziecka na testy na COVID-19. Tak jak wielu innych rodziców…” [LIST DO REDAKCJI]
Na początku to był temat tabu. Ale wreszcie pierwsza koleżanka przyznała się, że choć jej córka po skierowaniu na kwarantannę ma katar i gorączkę – nie zamierza robić jej żadnych testów. Bo po pierwsze: może to wcale nie Covid. Po drugie: mieli zaklepany wyjazd na sylwestra w góry. Gdyby sanepid „wsadził” ich na kwarantannę, przepadłaby im zaliczka i… świetna impreza.

Nasz wspaniały rząd musiał coś „zwęszyć”, skoro skrócił kwarantannę z 10 do 7 dni… Może gdyby wcześniej na to wpadli, nie byłoby tylu zachorowań. Tak, dla rodziców te trzy dni to czasem naprawdę bardzo dużo. Zwłaszcza gdy masz troje dzieci i kwarantannę za kwarantanną. A nie pracujesz w budżetówce. I do tego mieszkasz w te pięć osób na 48 czy 34 metrach. Test albo sylwester w górach Kiedy zorientowałam się, że coś jest nie tak, zapytałam Kaśkę, czy testowali małą. Wtedy powiedziała wprost, że nie. Że gdyby się któremuś z nich pogorszyło – to może i owszem, pojechaliby na testy. Ale poleżeli tydzień w łóżkach i polecieli w góry… Kaśka wygadała się, że słyszała, że tak robi wielu rodziców. Szczerze? Wcale się nie dziwię. Zwłaszcza tym, którzy mają własne firmy lub pracują na home office. Do tego dwoje lub troje dzieci. Kierowane na kwarantannę raz po raz. Mamy znajomych: dwójka dzieci (12 i 8 lat), ich dwoje i 20-metrowe mieszkanie. Jeden pokój. Bez psa – bo to już byłoby szaleństwo, choć rozważali taką opcję w czasach, kiedy ludzie decydowali się na psy, żeby móc wychodzić ze swoich klatek choć na chwilę… Zgadnijcie, czy ci znajomi posłali teraz swoje dzieci na testy… Oczywiście, że nie! Sama nie wysłałam dziecka na testy Nie, nie wysłałam dziecka na test na Covid. Tak jak wielu innych rodziców… Syna bolała głowa, pokładał się, miał katar i… już 8 dni kwarantanny za sobą. Postanowiliśmy przeczekać. Kiedy poczuł się dobrze – poszedł do szkoły i tyle. Przynajmniej mógł poprawić ocenę z matematyki i chemii. Jest w 8 klasie, ma w tym roku egzamin. Czy kogoś zaraził? Nie wiem i mam to gdzieś. Jego też ktoś zaraził. A tamtego kogoś – też ktoś zaraził. Najprawdopodobniej w szkole, bo gdzie? Te 7 dni zamiast 10 nic nie da. Nie oszukujmy się – jest czas...

kwarantanna w szkole zasady
tiero/Adobe Stock
Aktualności
Kwarantanna w szkole – nowe zasady, ile trwa
Zasady kwarantanny w szkołach nie są jednoznaczne. Wszystko przez to, że o tym, kto ma się na nią udać i ile na niej przebywać, decyduje nie sama szkoła, lecz inspektor sanitarny. Nie wszyscy rodzice wiedzą też, co z dziećmi zaszczepionymi, czy również obowiązuje je kwarantanna w szkole. Przeczytaj, co trzeba na ten temat wiedzieć. Dowiedz się, ile teraz trwa kwarantanna.

Szkoła nie może nakładać na nikogo kwarantanny, a jedynie podejmuje decyzję o tym, czy nauczanie odbywa się stacjonarnie, hybrydowo czy zdalnie. Szkoła przekazuje też uczniom i rodzicom informacje o tym, czy sanepid nałożył na uczniów i nauczycieli kwarantannę. O kręgu osób poddawanych kwarantannie decyduje inspektor sanitarny. Jak to wygląda w praktyce? Zasady kwarantanny w szkołach – krok po kroku Poniżej opisujemy procedurę, jaką realizują szkoły i sanepid, gdy w szkole stwierdzony zostanie przypadek COVID-19. Tłumaczymy też, czy kwarantanna w szkole dla wszystkich dzieci oznacza to samo. 1. Wykrycie wirusa. Gdy u ucznia lub nauczyciela potwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem, szkoła zgłasza ten przypadek do sanepidu. 2. Śledztwo sanitarne. Służby sanitarne stwierdzają, kto miał bliski kontakt z zakażonym w ciągu 3 dni przed wystąpieniem objawów choroby lub uzyskaniem dodatniego testu na koronawirusa lub w ciągu 2 dni od pobrania wymazu. 3. Decyzja o kwarantannie . Osoby, które były narażone na taki kontakt, a nie zostały zaszczepione, są obejmowane kwarantanną. Szkoła informuje o tym rodziców i nauczycieli przez dziennik elektroniczny lub telefonicznie. W praktyce wygląda to tak, że cała klasa lub grupa uczniów (dzieci zaszczepione i niezaszczepione) zostaje wysłana na naukę zdalną lub organizowana jest nauka hybrydowa . 4. Przebieg kwarantanny. Od tego momentu uczniowie i nauczyciele poddani kwarantannie (niezaszczepieni lub nie w pełni zaszczepieni) pozostają w domu do czasu aż minie 10 dni od ostatniego dnia, w którym mieli kontakt z chorym/zakażonym od poniedziałku 24.01.2022  kwarantanna ma być skrócona do 7 dni). 5. Zalecenia na kwarantannie. Uczeń i nauczyciel objęty kwarantanną (niezaszczepiony lub nie w pełni zaszczepiony) musi pozostawać w domu, nie powinien też mieć kontaktu z innymi domownikami. Zalecane jest też zainstalowanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj