wylęgarnia Omikrona
yanlev/Adobe Stock
Aktualności

Szkoły to „wylęgarnie koronawirusa” – mówi lekarz i apeluje: dzieci powinny przejść na naukę zdalną!

Doktor Tomasz Karauda pracujący w szpitalu Barlickiego w Łodzi nie ma wątpliwości, gdzie jest poważne źródło zakażeń koronawirusem, w tym Omikronem, i twierdzi, że dzieci powinny znowu przejść na nauczanie zdalne.

Coraz więcej placówek oświatowych przechodzi na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Spowodowane jest to rosnącą liczbą  COVID u dzieci lub nauczycieli. Ponad 4 tysiące szkół nie może z tego powodu pracować stacjonarnie. A szczyt fali Omikrona mamy jeszcze przed sobą.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Duszne klasy to zły pomysł

Doktor Tomasz Karauda w rozmowie na antenie Radia Zet powiedział: „Szkoły są teraz wylęgarniami koronawirusa. Widać to w statystykach. Powinny jak najszybciej przejść na nauczanie zdalne”. Dodał też, że w sytuacji, gdy piąta fala pandemii się rozkręca, dzieci nie powinny siedzieć w dusznych klasach, gdyż to prowadzi do zwiększenia liczby zakażeń i transmisji wirusa z dzieci na rodziców i dziadków.

Dane są nieubłagane: w zeszłym tygodniu padł rekord liczby zakażeń w Polsce – ponad 40 tysięcy jednej doby. Z tygodnia na tydzień wzrost liczby zakażeń wyniósł 130 procent.

To kwestia priorytetów

Lekarz nie ma wątpliwości, że dla dzieci ważne są kontakty społeczne i interakcje z rówieśnikami, które w normalnych warunkach odbywają się w szkołach. Zadaje jednak pytanie – co jest ważniejsze: kontakty społeczne czy życie? „Dzieci powinny się rozwijać, mieć możliwość kontaktu społecznego. To jest wszystko ważne, ale musimy rozważyć to, co jest w danym momencie dla nas najwyższym priorytetem. Czy społeczny kontakt dzieci, czy życie ludzi trafiających do szpitali?”.

Obecnie największe problemy z normalną pracą szkół notuje się w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim czy też wielkopolskim.

Czy w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń rząd przestanie być bierny i zdecyduje się na wysłanie uczniów na naukę zdalną? Czy priorytetem będzie ludzkie życie? Na razie nic na to nie wskazuje.

Źródło: Radio Zet

Przeczytaj także:

dziecko na kwarantannie
Adobe Stock
Prawo i finanse
Dziecko na kwarantannie 2022. Co z rodzicami i zasiłkiem?
Dziecko na kwarantannę trafia wtedy, gdy miało kontakt z osobą zakażoną lub samo wykazuje objawy mogące wskazywać na COVID-19. Jednak to nie wszystkie okoliczności, które wymagają odizolowania dziecka od otoczenia. A co z rodzicami dziecka, które trafiło na kwarantannę? Co z zasiłkiem? I czy zaszczepione osoby też muszą poddawać się kwarantannie?

Kwarantanna dziecka polega na jego odosobnieniu, co sprowadza się do tego, że przez określony przepisami czas powinno  pozostawać w domu. Nie może z niego wychodzić, ani być odwiedzane przez osoby spoza gospodarstwa domowego, w którym mieszka. Zgodnie z przepisami dziecko na kwarantannie powinno przebywać 7 dni.  Krótsza kwarantanna obowiązuje od wtorku 25.01.2022. Nie jest jednak wykluczone, że ten czas też ulegnie skróceniu: „Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały. Nie wykluczamy, że to się zmieni” – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.    😷 Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. pic.twitter.com/HFQMzc9l13 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2022 Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci, które przyjęły już szczepionkę.  Rząd podczas konferencji prasowej (09.02.2022 r.) ogłosił również skrócenie czasu izolacji . Obecnie trwa ona 10 dni, natomiast od 15 lutego w izolacji zakażeni koronawirusem będą pozostawać przez 7 dni. Została także podjęta decyzja o zlikwidowaniu kwarantanny z kontaktu oraz kwarantanny dla osób przyjeżdzających z zagranicy (kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni). Decyzje te będą obowiązywać od 11 lutego.  Aktualnie szczepione mogą być dzieci od 5. roku życia. Każde dziecko w wieku 5-11 lat ma od 13 grudnia wystawione e-skierowanie na szczepionkę – znajdziesz je w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dziecka. Zgodnie z nowymi przepisami , które opisujemy niżej, rodzice dziecka chorego na COVID i inni współdomownicy muszą obowiązkowo wykonać test na COVID. Spis treści: Dziecko na kwarantannie – wskazania  Dziecko na kwarantannie – co z rodzicami i rodzeństwem? Jak sprawdzić,...

Nie, nie wysłałam dziecka na test covid. Tak jak wielu innych rodziców…
Adobe Stock
Aktualności
„Nie, nie wysyłam dziecka na testy na COVID-19. Tak jak wielu innych rodziców…” [LIST DO REDAKCJI]
Na początku to był temat tabu. Ale wreszcie pierwsza koleżanka przyznała się, że choć jej córka po skierowaniu na kwarantannę ma katar i gorączkę – nie zamierza robić jej żadnych testów. Bo po pierwsze: może to wcale nie Covid. Po drugie: mieli zaklepany wyjazd na sylwestra w góry. Gdyby sanepid „wsadził” ich na kwarantannę, przepadłaby im zaliczka i… świetna impreza.

Nasz wspaniały rząd musiał coś „zwęszyć”, skoro skrócił kwarantannę z 10 do 7 dni… Może gdyby wcześniej na to wpadli, nie byłoby tylu zachorowań. Tak, dla rodziców te trzy dni to czasem naprawdę bardzo dużo. Zwłaszcza gdy masz troje dzieci i kwarantannę za kwarantanną. A nie pracujesz w budżetówce. I do tego mieszkasz w te pięć osób na 48 czy 34 metrach. Test albo sylwester w górach Kiedy zorientowałam się, że coś jest nie tak, zapytałam Kaśkę, czy testowali małą. Wtedy powiedziała wprost, że nie. Że gdyby się któremuś z nich pogorszyło – to może i owszem, pojechaliby na testy. Ale poleżeli tydzień w łóżkach i polecieli w góry… Kaśka wygadała się, że słyszała, że tak robi wielu rodziców. Szczerze? Wcale się nie dziwię. Zwłaszcza tym, którzy mają własne firmy lub pracują na home office. Do tego dwoje lub troje dzieci. Kierowane na kwarantannę raz po raz. Mamy znajomych: dwójka dzieci (12 i 8 lat), ich dwoje i 20-metrowe mieszkanie. Jeden pokój. Bez psa – bo to już byłoby szaleństwo, choć rozważali taką opcję w czasach, kiedy ludzie decydowali się na psy, żeby móc wychodzić ze swoich klatek choć na chwilę… Zgadnijcie, czy ci znajomi posłali teraz swoje dzieci na testy… Oczywiście, że nie! Sama nie wysłałam dziecka na testy Nie, nie wysłałam dziecka na test na Covid. Tak jak wielu innych rodziców… Syna bolała głowa, pokładał się, miał katar i… już 8 dni kwarantanny za sobą. Postanowiliśmy przeczekać. Kiedy poczuł się dobrze – poszedł do szkoły i tyle. Przynajmniej mógł poprawić ocenę z matematyki i chemii. Jest w 8 klasie, ma w tym roku egzamin. Czy kogoś zaraził? Nie wiem i mam to gdzieś. Jego też ktoś zaraził. A tamtego kogoś – też ktoś zaraził. Najprawdopodobniej w szkole, bo gdzie? Te 7 dni zamiast 10 nic nie da. Nie oszukujmy się – jest czas...

kwarantanna w szkole zasady
tiero/Adobe Stock
Aktualności
Kwarantanna w szkole – nowe zasady, ile trwa
Zasady kwarantanny w szkołach nie są jednoznaczne. Wszystko przez to, że o tym, kto ma się na nią udać i ile na niej przebywać, decyduje nie sama szkoła, lecz inspektor sanitarny. Nie wszyscy rodzice wiedzą też, co z dziećmi zaszczepionymi, czy również obowiązuje je kwarantanna w szkole. Przeczytaj, co trzeba na ten temat wiedzieć. Dowiedz się, ile teraz trwa kwarantanna.

Szkoła nie może nakładać na nikogo kwarantanny, a jedynie podejmuje decyzję o tym, czy nauczanie odbywa się stacjonarnie, hybrydowo czy zdalnie. Szkoła przekazuje też uczniom i rodzicom informacje o tym, czy sanepid nałożył na uczniów i nauczycieli kwarantannę. O kręgu osób poddawanych kwarantannie decyduje inspektor sanitarny. Jak to wygląda w praktyce? Zasady kwarantanny w szkołach – krok po kroku Poniżej opisujemy procedurę, jaką realizują szkoły i sanepid, gdy w szkole stwierdzony zostanie przypadek COVID-19. Tłumaczymy też, czy kwarantanna w szkole dla wszystkich dzieci oznacza to samo. 1. Wykrycie wirusa. Gdy u ucznia lub nauczyciela potwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem, szkoła zgłasza ten przypadek do sanepidu. 2. Śledztwo sanitarne. Służby sanitarne stwierdzają, kto miał bliski kontakt z zakażonym w ciągu 3 dni przed wystąpieniem objawów choroby lub uzyskaniem dodatniego testu na koronawirusa lub w ciągu 2 dni od pobrania wymazu. 3. Decyzja o kwarantannie . Osoby, które były narażone na taki kontakt, a nie zostały zaszczepione, są obejmowane kwarantanną. Szkoła informuje o tym rodziców i nauczycieli przez dziennik elektroniczny lub telefonicznie. W praktyce wygląda to tak, że cała klasa lub grupa uczniów (dzieci zaszczepione i niezaszczepione) zostaje wysłana na naukę zdalną lub organizowana jest nauka hybrydowa . 4. Przebieg kwarantanny. Od tego momentu uczniowie i nauczyciele poddani kwarantannie (niezaszczepieni lub nie w pełni zaszczepieni) pozostają w domu do czasu aż minie 10 dni od ostatniego dnia, w którym mieli kontakt z chorym/zakażonym od poniedziałku 24.01.2022  kwarantanna ma być skrócona do 7 dni). 5. Zalecenia na kwarantannie. Uczeń i nauczyciel objęty kwarantanną (niezaszczepiony lub nie w pełni zaszczepiony) musi pozostawać w domu, nie powinien też mieć kontaktu z innymi domownikami. Zalecane jest też zainstalowanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj