alkohol pity w ciąży zmienia DNA dziecka
fot. Adobe Stock

Ile alkoholu we krwi matki szkodzi nienarodzonemu dziecku? Sprawdź!

Spodziewasz się dziecka? Myślisz, że dwa piwa mu nie zaszkodzą? Naukowcy twierdzą, że nawet umiarkowana ilość alkoholu jest dla płodu szkodliwa.
Ewa Janczak-Cwil
alkohol pity w ciąży zmienia DNA dziecka
fot. Adobe Stock
Matki pijące w ciąży umiarkowane lub duże ilości alkoholu narażają swoje nienarodzone dzieci na zmiany genetyczne – donieśli właśnie naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w USA.

Dawki alkoholu

Zacznijmy od definicji: co oznacza umiarkowana i duża dawka alkoholu. Zanim się ucieszysz, że to, ile ostatnio wypiłaś, nie zaszkodziło dziecku, doczytaj tekst do końca!

Dawka umiarkowana alkoholu

Jest to dawka, jaka powoduje koncentrację alkoholu we krwi na poziomie 0,08 g/dL. U kobiet zwykle takie stężenie powstaje po wypiciu 4 drinków (porcji alkoholu) w ciągu 2 godzin. Picie umiarkowane u kobiet oznacza więc wypijanie 4 drinków przy jednej okazji raz w miesiącu.

Duża dawka alkoholu

U kobiet wypicie przy jednej okazji więcej niż 4 drinki oznacza dużą dawkę. Niekorzystne dla zdrowia matki (nie wspominając już o dziecku) jest picie opisane w umiarkowanej dawce alkoholu, ale zdarzające się 5 i więcej razy w miesiącu.
Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.

Ile to jest drink?

Ilość alkoholu podaje się w porcjach. Jedna porcja to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego, czyli etanolu. Ile zatem
jest porcji alkoholu w różnych napojach wyskokowych?
  • małe piwo – 1,19 porcji,
  • 0,5 litra piwa – 1,8 porcji,
  • kieliszek wina (175 ml) – 1,68 porcji
  • 50 ml wódki – 1,6 porcji alkoholu

Ile naraz to za dużo dla kobiety i jej dziecka?

Po przeliczeniu wychodzi na to, że jednorazowe wypicie:
  • 3,5 małego piwa,
  • 2,3 dużego piwa,
  • 2 i 1/3 kieliszka wina
lub
  • 2,5 kieliszka (50 ml) wódki
to już są 4 porcje alkoholu. Nawet taka ilość może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, zwłaszcza wtedy, gdy wypijanie takiej ilości alkoholu się powtarza.

Warto podkreślić, że dawki te liczone są dla przeciętnej kobiety, co oznacza masę ciała na poziomie 65 kg. Jeśli ważyłaś mniej przed ciążą, podane wyżej ilości to już jest dla ciebie za dużo!

Czym skutkuje picie alkoholu przez ciężarną

Wróćmy do badań naukowych. Specjaliści z Uniwersytetu Ruthgersa odkryli, że nie trzeba zalewać się w sztok, by zaszkodzić dziecku. Ciężkie picie (dużych ilości i często) wywołać może u dziecka zespół FAS. Jednak dawki umiarkowane i nieco większe też już nie są obojętne dla płodu – mogą wywołać zmiany w genach dziecka, które warunkują jego reakcję na stres (gen POMC) oraz działanie zegara biologicznego (gen PER2).

Dzieci matek pijących umiarkowanie lub nieco więcej niż umiarkowanie rodzą się często z podwyższonym poziomem hormonów stresu – kortyzolu oraz kortykotropiny.
Naukowcy są zgodni: nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży!
Kobieta, która pije w ciąży, szkodzi przede wszystkim maluchowi. Dziecko może być nadwrażliwe na bodźce, może mieć wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, a także problemy z apetytem, koncentracją i pamięcią. Jeżeli matka piła w ciąży, jej dziecko może również mieć obniżony iloraz inteligencji w stosunku do rówieśników, a co za tym idzie, kłopoty z nauką w szkole. Alkoholowy zespół płodowy jest nieuleczalny.
Źródło: pap.pl  

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj