Arcyważny numer 112

W lutym obchodzimy Europejski Dzień Numeru 112. To okazja, by nauczyć dziecko, jak w razie potrzeby skutecznie wzywać pomoc.


Tak się wzywa pomoc, córciu

Ucząc najmłodsze dzieci korzystania z numeru alarmowego 112, dajemy im wiedzę, jak ratować ludzkie życie. Najlepszym sposobem na to jest edukacja przez zabawę. Gry, quizy, łamigłówki, trasy edukacyjne z numerem 112 oraz książeczki o bezpieczeństwie bardzo ułatwią jego zapamiętanie.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

112 - uniwersalny, najważniejszy

W Polsce obowiązują trzy numery alarmowe przyporządkowane do właściwych służb (pogotowie ratunkowe: 999, policja: 997, straż pożarna: 998) oraz właśnie uniwersalny, europejski numer alarmowy 112, którego wybranie z jakiegokolwiek telefonu spowoduje połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Malucha łatwiej nauczyć zapamiętania jednego numeru niż trzech różnych, więc warto się skupić właśnie na tym.

Europejski numer 112 można wybrać z każdego telefonu, w 27 krajach UE.

Warto ćwiczyć wzywanie pomocy

Rodzicom chcącym nauczyć dziecko skutecznego wzywania pomocy, przydadzą się kolorowanki, książeczki i gry edukacyjne (np. wydawnictwa Jawa). Pomocne mogą być również zabawki (np. trasy edukacyjne: Policja, Straż Pożarna czy Szpital firmy Wader-Woźniak). Dzięki nim można w prosty i ciekawy  sposób przekazać malcowi, co powiedzieć przez telefon operatorowi przyjmującemu zgłoszenie. I choć dziecko szybko wyrasta z różnych zabawek, ta wiedza pozostanie mu na długie lata.

Więcej informacji o 112 dla dzieci (po angielsku):
http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/kids/home/index_pl.htm
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy