ciążą na wypowiedzeniu
fot. Adobe Stock

Ciąża na wypowiedzeniu – chroni cię specjalne prawo!

Z kodeksu pracy wynika, że pracodawcę obowiązuje zakaz rozwiązania umowy o pracę z kobietą ciężarną. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy była ona w ciąży już przed okresem wypowiedzenia, jak i tej, gdy zaszła w ciąże w trakcie jego trwania.
Joanna  Biegaj
ciążą na wypowiedzeniu
fot. Adobe Stock
Ciąża kobiety wpływa zarówno na jej sytuację, jak i sytuację pracodawcy. Gdy kobieta jest w ciąży, pracodawcy nie wolno podjąć niektórych działań, między innymi wypowiedzieć przyszłej mamie umowy o pracę. Obowiązuje to już od pierwszego dnia trwania ciąży. Pracodawca nie może zwolnić kobiety, która jest w ciąży, wyjątkiem jest jedynie wypowiedzenie umowy, gdy wina leży po stronie pracownicy.

Spis treści:
  1. Wypowiedzenie umowy a ciąża
  2. Zajście w ciążę na wypowiedzeniu
  3. Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas określony
  4. Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony
  5. Likwidacja stanowiska pracy a ciąża

Wypowiedzenie umowy a ciąża

Żeby kobieta nie została zwolniona z pracy, mimo otrzymanego już wypowiedzenia umowy, muszą być spełnione następujące warunki:
  • w przypadku kiedy w dniu otrzymania wypowiedzenia kobieta była w ciąży, a nie wiedziała o tym fakcie,
  • w sytuacji, kiedy kobieta zaszła w ciążę w czasie trwania okresu wypowiedzenia, przed rozwiązaniem umowy o pracę,
  • gdy kobieta dowiedziała się o ciąży po rozwiązaniu umowy o pracę, ale zaszła w ciążę jeszcze w okresie wypowiedzenia.

W momencie, gdy pracownica poinformowała swojego pracodawcę, że jest w ciąży – musi on wycofać takie wypowiedzenie i przywrócić kobietę do pracy na stanowisku, które wcześniej zajmowała. Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że pracodawca tego nie zrobi – kobieta może dochodzić swoich praw przed sądem pracy. Ciąża w okresie wypowiedzenia nie chroni jednak przyszłej mamy przed zwolnieniem, gdy następuje ono z jej winy, tzn. jest to zwolnienie dyscyplinarne.
Redakcja poleca: Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]
Zmienne nastroje, płaczliwość oraz inne skutki burzy hormonalnej, których doświadcza ciężarna, nie pomagają w tym, by dobrze się czuć i funkcjonować. Warto jednak wsłuchać się w potrzeby organizmu i starać się na nie odpowiadać. O tym, jak to zrobić, opowiada podczas Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja pediatra, dr Joanna Gzik.

Zajście w ciążę na wypowiedzeniu

Jeśli kobieta jest na wypowiedzeniu i zaszła w ciążę – nadal obowiązuje zakaz rozwiązywania umowy z nią. Okres wypowiedzenia a ciąża - co musisz o tym wiedzieć? W przypadku, gdy pracownica zaszła w ciążę w czasie trwania okresu wypowiedzenia o pracę – musi jedynie potwierdzić ciążę odpowiednią dokumentacją medyczną. Istotny jest stan, w jakim się znajdowała przed lub znajduje w trakcie wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Obowiązuje również zakaz rozwiązania umowy z kobietą ciężarną jako skutek już dokonanego wypowiedzenia. Ciąża na wypowiedzeniu daje kobiecie możliwość żądania, by takie wypowiedzenie (złożone wcześniej przez pracodawcę) nie miało żadnych konsekwencji ze względu na stan, w jakim się znajduje, zarówno podczas ciąży, jak i urlopu macierzyńskiego

Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas określony

Odpowiednie prawo działa na korzyść kobiety w ciąży i chroni ją przed utratą pracy w okresie jej trwania. Zasady te obowiązują więc też w przypadku, gdy kobieta, która zaszła w ciążę, posiada umowę o pracę na czas określony. Dotyczy to jednak umowy, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony działa dokładnie na takich samych zasadach, jak w przypadku, gdy kobieta ma umowę na czas określony (wyłączając spełnienie warunku 3 miesięcy). Określa to artykuł 177 kodeksu pracy. Dotyczy to również okresu próbnego (który przekracza 1 miesiąc). Wtedy umowa jest przedłużana do dnia porodu, a pracodawca nie ma uprawnień, by ją wypowiedzieć.

Likwidacja stanowiska pracy a ciąża

Są jednak sytuacje, gdy mimo zajścia w ciążę na wypowiedzeniu, kobieta zostaje bez pracy. Poza zwolnieniem dyscyplinarnym chodzi tutaj o ogłoszenie upadłości lub likwidacji firmy. Gdy zdarzy się taka sytuacja – pracownica ma prawo do szczególnych uprawnień. Przede wszystkim pracodawca powinien starać się zapewnić kobiecie ciężarnej inną pracę – na równoległym stanowisku lub u innego pracodawcy. Jeżeli jednak umowa o pracę zostanie rozwiązana z kobietą ciężarną – do dnia porodu przysługuje jej zasiłek, który jest równoznaczny z kwotą zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy