Jak zajść w ciążę szybko, naturalnie i... łatwo? Coraz więcej par zadaje sobie to pytanie, bo coraz częstsze są kłopoty z płodnością. Jest kilka sposobów, dzięki którym zwiększamy nasze szanse, by zobaczyć dwie kreski na teście ciążowym. Należą do nich między innymi korzystanie z testów owulacyjnych czy kalendarza dni płodnych. Aby wspomóc szybkie i skuteczne zajście w ciążę, warto również przyjrzeć się swojemu stylowi życia.

Reklama

Spis treści:

 1. Jak zajść w ciążę: częstszy seks w dni płodne
 2. Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?
 3. Jak wspomóc zajście w ciążę: oblicz najlepszy czas
 4. Jak szybko zajść w ciążę: ogranicz stres i używki
 5. Jak przygotować się do zajścia w ciążę: odpowiednia dieta
 6. Co warto wiedzieć o zajściu w ciążę?

Jak zajść w ciążę: częstszy seks w dni płodne

Komórka jajowa w organizmie kobiety jest zdolna do zapłodnienia tylko przez jedną dobę w ciągu całego cyklu miesiączkowego. Ale są sposoby, aby zwiększyć szanse plemników na dotarcie do komórki jajowej kobiety.

Jak często współżyć, by zajść w ciążę:

 • kochajcie się nie tylko w czasie dni płodnych;
 • uprawiajcie seks 3 razy w tygodniu – wtedy trudno „przegapić” owulację i najbardziej płodny okres.

Jeżeli kochacie się przed rozpoczęciem dni płodnych, plemniki po wytrysku są w stanie przeżyć w jamie macicy nawet kilka dni (2-5 dni). Dodatkowo śluz z szyjki macicy chroni spermę przez nieprzyjaznymi warunkami aż do czasu owulacji. Dzięki temu plemniki mogą „poczekać” na dojrzałą komórkę jajową i zapłodnić ją, dopiero gdy będzie na to gotowa.

Częste współżycie sprawia, że poprawia się żywotność i ruchliwość plemników oraz kondycja komórek jajowych. Jajowody i macica są lepiej ukrwione.

Zobacz także

Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?

Niektóre pozycje seksualne mogą ułatwiać naturalne zajście w ciążę:

 • kobieta leży w „pozycji klasycznej” na plecach – w takim położeniu nasienie po odbytym stosunku pozostaje najbliżej szyjki macicy;
 • pozycja kolankowo-łokciowa – może ułatwić zajście w ciążę przy tyłozgięciu macicy i problemach z jakością nasienia.

Po współżyciu w wybranej pozycji seksualnej warto poleżeć przez 15 minut z uniesionymi w górę nogami. Można oprzeć je o ścianę albo podłożyć pod biodra wałek lub zwiniętą poduszkę. Osoby wysportowane mogą zrobić tzw. świecę.

Uwaga! Jeśli chcesz ułatwić zajście w ciążę, podczas stosunku nie używaj żadnych nawilżaczy – są zabójcze dla plemników. Zrezygnuj też z preparatów do higieny intymnej, np. olejków, mydeł, dezodorantów. Podmywanie się wodą naprawdę wystarczy! Pamiętaj również, by nigdy nie myć pochwy, a jedynie zewnętrzne narządy.

Jak wspomóc zajście w ciążę: oblicz najlepszy czas

Jeśli chcesz szybko zajść w ciążę, koniecznie sięgnij po dodatkowe narzędzia ułatwiające wyznaczenie najlepszego czasu na starania o dziecko w trakcie cyklu miesiączkowego.

W wyliczeniach może ci pomóc:

 • kalendarz dni płodnych – dokładnie wyznacza dzień owulacji i czas największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę;
 • test owulacyjny – wyznaczy szczyt śluzu płodnego, czyli także dni płodnych. Jest prosty w obsłudze. Aby z niego skorzystać, podobnie jak przy teście ciążowym należy pobrać próbkę moczu. Test wskaże poziom hormonu luteinizującego LH, którego stężenie gwałtownie rośnie 2-3 dni przed owulacją (czytaj więcej o wadach i zaletach tekstów owulacyjnych).

Jak szybko zajść w ciążę: ogranicz stres i używki

To rada zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Plemniki „nie lubią” niezdrowego trybu życia mężczyzny. Czynnikami obniżającymi płodność i szkodzącymi nasieniu są:

 • stresujący tryb życia,
 • częste spożywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • nadmiar kofeiny,
 • niedobory snu.

Kobieta również musi zadbać o zdrowy styl życia – o spokojniejsze tempo dnia codziennego, odstawienie papierosów i postawienie na aktywność fizyczną.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę: odpowiednia dieta

Dodatkowe kilogramy zmniejszają płodność u kobiety, ponieważ nadwaga może zaburzyć owulację. Z badań wynika, że im większe jest BMI kobiety, tym bardziej osłabiona jest jej płodność. Gwałtowne odchudzanie również jest niebezpieczne – zbyt niska waga również negatywnie wpływa na płodność!

Aby zajść w ciążę, warto postawić na dietę bogatą w:

 • kwas foliowy;
 • kwasy omega-3;
 • tłusty nabiał;
 • orzechy – poprawiają również jakość nasienia;
 • dużą ilość witaminy E – nazywana jest witaminą płodności, znajdziesz ją w olejach roślinnych, pestkach i nasionach dyni, chia;
 • w witaminę A – jest m.in. w marchwi, pomidorach, papryce, morelach, brzoskwiniach, czerwonym grejpfrucie;
 • w witaminę C – poprawia ruchliwość plemników;
 • cynk – ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo pszenne.

Co warto wiedzieć o zajściu w ciążę?

Jeśli chcesz szybko zajść w ciążę, warto poszerzyć wiedzę o tym, co ułatwia poczęcie dziecka. Przedstawiamy pytania i odpowiedzi, które mogą w tym pomóc.

Pytania dotyczące zajścia w ciążę:

Dlaczego nie zachodzę w ciążę?

Oto 5 najczęstszych powodów, dla których nie zachodzisz w ciążę:

Psychika ma ogromny wpływ na fizyczne funkcjonowanie organizmu, więc staraj się zrelaksować, odgonić złe myśli – być może tyle wystarczy, byś w końcu zaszła w ciążę.

Optymalnym czasem starania się o dziecko jest pół roku. Jeżeli po upływie 6 miesięcy nadal się nie udaje, należy zastanowić się nad stanem swojego zdrowia, przeanalizować tryb życia itp. Po upływie roku i dalszych niepowodzeniach udaj się z wizytą do specjalisty.

Kiedy jest najlepszy wiek na zajście w ciążę?

Lekarze apelują, aby nie odkładać decyzji o dziecku na zbyt późno. Płodność u kobiety maleje wraz z wiekiem:

 • powyżej 20 lat - wynosi ok. 85 – 90%
 • w wieku 35 lat - wynosi ok. 60%
 • powyżej 40 lat - wynosi ok. 10-15%
 • powyżej 45 lat - wynosi ok. 5 %

Jak szybko po miesiączce mogę zajść w ciążę?

Dni płodne zależą od długości cyklu miesiączkowego oraz jego regularności u kobiety. Po fazie krwawienia miesiączkowego następuje faza pęcherzykowa, w której szanse na zajście w ciążę wzrastają.

Faza ta charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej od 9 do 11 dni). Kończy się uwolnieniem komórki jajowej, czyli owulacją – to 14 dzień w regularnych cyklach. Po niej następuje kluczowe 48 godzin, czyli najbardziej płodny czas w trakcie dni płodnych. Jeżeli w tym momencie komórka jajowa spotka się z plemnikiem w jajowodzie, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Szanse na zajście w ciążę podczas okresu są minimalne – dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Jednak przy nieregularnych miesiączkach trudno jest określić moment jajeczkowania.

Zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do zapłodnienia podczas krwawienia śródmiesiączkowego towarzyszącego niektórym kobietom np. w trakcie owulacji. Warto więc takich sytuacjach zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą i w trakcie współżycia stosować prezerwatywy.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Teoretycznie tak, jednak w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne. Istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą ręki czy ust, jednak może ich być za mało do zapłodnienia. Ponadto bez ciśnienia wywołanego wytryskiem plemniki mają minimalne szanse na dotarcie do komórki jajowej.

Większość obaw dotyczących możliwości zajścia w ciążę bez wytrysku dotyczy preejakulatu, czyli substancji, która pojawia się na członku jeszcze przed wytryskiem. Jest to płyn wydzielany podczas silnego pobudzenia, który może pojawić się w trakcie pieszczot lub stosunku przerywanego. Mogą się w nim znajdować plemniki, jednak jest ich za mało i najczęściej mają upośledzoną ruchliwość. Stąd prawdopodobieństwo zapłodnienia preejakulatem jest bardzo małe.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama