Sprawdzone sposoby na czkawkę u noworodka. Jak pozbyć się czkawki u dziecka?

Czkawka pojawia się u noworodków i niemowląt bardzo często, nawet kilka razy w ciągu doby. Sposoby na czkawkę u dziecka są związane z konkretną przyczyną, która wywołała tę dolegliwości. Czasem na czkawkę pomoże masaż plecków, czasem smoczek, zmiana pozycji lub przewinięcie dziecka. Zdarza się też i tak, że trzeba cierpliwie poczekać, aż atak czkawki u dziecka sam ustąpi.

Zobacz inne z serii: Marta dobra rada (7)

Wiele mam zastanawia się, dlaczego małe, dopiero co narodzone dziecko męczy czkawka. W potocznej opinii jej przyczyną jest przede wszystkim zimno, ale to nie jest cała prawda.

Dlaczego dziecko ma czkawkę?

Skłonność do częstego występowania czkawki u noworodka i młodszego niemowlęcia jest skutkiem fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego dziecka (głównie nerwu przeponowego). Gwałtowne skurcze przepony, które towarzyszą czkawce, mogą pojawiać się już w pierwszych tygodniach po narodzinach. Ataki czkawki najczęściej ustępują około 3. miesiąca życia, ale może się zdarzyć, że będą występowały też później. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak pozbyć się czkawki u noworodka. 

Co zrobić, gdy noworodek ma czkawkę?

Aby pozbyć się czkawki u małego dziecka, spróbuj najpierw ustalić jej przyczynę. Inaczej należy postępować, gdy czkawkę spowodowało ochłodzenie organizmu, inaczej – gdy przyczyną jest zjedzenie przez dziecko dużej porcji pokarmu, połknięcie powietrza lub leżenie w mokrej pielusze. 

Sposoby na czkawkę:
  • Dziecko może mieć czkawkę, gdy jest mu zimno. Aby przerwać czkawkę spowodowaną ochłodzeniem organizmu, podaj dziecku pierś, a karmionemu butelką – odrobinę ciepłej wody. 
  • Jeśli do wyziębienia i ataku czkawki doprowadziło leżenie w mokrej pieluszce – przewiń dziecko i ogrzej jego brzuszek (np. okrywając kocykiem lub przytulając do swojego ciała).
  • Jeśli powodem czkawki jest przejedzenie, poczekaj, aż pokarm zostanie strawiony, wtedy czkawka sama ustąpi.
  • Jeśli czkawkę spowodowało połknięcie powietrza, spróbuj ponosić dziecko w pozycji pionowej. Zwróć uwagę, by główkę dziecka opierała się na twoim ramieniu, a brzuszek przylegał do piersi. To dobra pozycja, która zapobiega wystąpieniu czkawki i ulewaniu pokarmu.
  • Bez względu na przyczynę czkawki, możesz podać dziecku smoczek – ssanie smoczka pomaga w rozluźnieniu mięśni przepony.
  • W łagodzeniu skurczów przepony może pomóc twój dotyk. Pomasuj lub delikatnie poklep plecki dziecka, gdy ma atak czkawki.

Jeśli żaden sposób przeciwdziałania czkawce nie okaże się skuteczny, warto uzbroić się w cierpliwość – prędzej czy później czkawka sama minie. Wbrew pozorom martwi ona bardziej rodziców, niż samego niemowlaka, dla którego nie jest niczym groźnym.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy