Picie herbaty w ciąży
fot. AdobeStock

Herbata w ciąży to nie zawsze dobry pomysł. Jaką herbatę może pić ciężarna?

Nie każda herbata w ciąży przysłuży się przyszłej mamie i jej dziecku. Obostrzenia dotyczą nie tylko zwykłych czarnych herbat zwierających kofeinę, ale także niektórych ziołowych. Sprawdź, która herbata w ciąży jest bezpieczna dla mamy i dziecka.
Picie herbaty w ciąży
fot. AdobeStock
Zazwyczaj ciężarne zwracają uwagę na to, ile piją kawy. Niektóre kobiety rezygnują z niej na okres 9 miesięcy ciąży, a nawet na dłużej – także na czas karmienia piersią. Powodem takiej decyzji jest kofeina.

W przypadku herbaty ciężarne są zwykle mniej ostrożne, gdyż często nie zdają sobie sprawy, że herbata także zawiera niekorzystny dla nich związek – teinę (działa na organizm jak kofeina). Szczególnie w okresie jesienno-zimowym przyszłe mamy piją więcej tego napoju. A to duży błąd! Kobiety, które spożywają kofeinę (teinę) nawet w ilości mniejszej niż ta określana jako bezpieczna, mogą zaszkodzić dziecku.  

Picie herbaty w ciąży – dozwolone czy nie?

Lekarze nie zabraniają picia herbaty w ciąży (kawy również), zalecają jedynie, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny (teiny) na dobę. Powodem ograniczenia jest fakt, że związek ten łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które mogą go rozłożyć. Naukowcy odkryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój.

Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do wolniejszego rozwoju płodu i spowolnienia jego wzrostu. Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości. Badacze podkreślają również, że przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy z tego, ile teiny zawiera herbata. Choć to ilość mniejsza niż w kawie, to nadal jest to od 23 do nawet 110 mg w filiżance. 

Badania wykazały, że 200 mg kofeiny (teiny) na dobę to może być jednak nadal zbyt dużo. W badaniu przeprowadzonym na University College Dublin uczestniczyło 941 par matka-dziecko, mieszkających w Irlandii. Przebadane kobiety piły głównie herbatę (49 proc.), dopiero w drugiej kolejności kawę (38 proc.). Wyniki sugerują, że przez każde kolejne 100 mg kofeiny, spożywanej codziennie w pierwszym trymestrze ciąży, masa urodzeniowa dziecka spada o 72 g. Zmniejsza się także długość ciała i obwód główki dziecka. Co więcej, kobiety, które spożywały najwięcej kofeiny, rodziły dzieci ważące około 170 g mniej niż przeciętna. Wszystkie te skutki były widoczne nawet u pań, które przyjmowały mniejszą niż „bezpieczna” dawka 200 mg kofeiny na dobę. Wygląda na to, że wyniki tych badań mogą wypłynąć na zmianę zaleceń dla przyszłych mam.

Jaką herbatę można pić w ciąży, a jakiej unikać?

Na rynku jest masa herbat i herbatek – czarna, czerwona, zielona, biała, są herbatki ziołowe i owocowe. Choć w Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do picia herbat i herbatek od dziecka, na czas ciąży z części z nich lepiej zrezygnować, gdyż mogą utrudniać prawidłowy rozwój płodu i przebieg ciąży.

Poniżej lista popularnych herbat. Sprawdź, które można pić w ciąży lub jakie ograniczenia warto zastosować.

Czarna herbata w ciąży

Czarna herbata zawiera dużo teiny bez względu na sposób jej podania – nie ma znaczenia, czy będzie to czarna herbata z cytryną czy z imbirem. Trzy kubki czarnej herbaty zawierają w sumie ok. 200 mg teiny – czyli dobową dawkę maksymalną, która może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Zatem jeśli czarna herbata w ciąży to maksymalnie 2 kubki dziennie, a lepiej – jeszcze mniej.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Czerwona herbata rooibos w ciąży

To dobry wybór na czas ciąży. Nie zawiera teiny i jest bezpieczna w ciąży. Herbatę rooibos poleca się też kobietom karmiącym i jako pierwszą herbatę dla dziecka (można podać ją po pierwszych urodzinach). Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Zawiera witaminy i minerały, w tym witaminę C, wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk i fluor. Jeśli więc herbata z cytryną w ciąży to może to być rooibos!

Biała herbata w ciąży

Nie jest zakazana, ale należy mocno ograniczyć jej picie. Zawiera dużo teiny oraz szczawiany i garbniki, które hamują wchłanianie składników odżywczych i drażnią błonę śluzową układu pokarmowego. Masz ochotę na białą herbatę w ciąży? Pij ją tylko od czasu do czasu i nie więcej niż filiżankę dziennie.

Zielona herbata w ciąży

W małych dawkach wpływa korzystnie na ciążę, w nadmiarze szkodzi. Zawiera podobną ilość teiny co herbata czarna. Pita w większych ilościach utrudnia wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezwykle istotnym składnikiem dla ciąży zwłaszcza w pierwszych 12 tygodniach. Niedobory kwasu foliowego sprzyjają powstawaniu rozszczepu kręgosłupa.

Herbaty owocowe w ciąży

Są bezpieczne w ciąży – nie szkodzą, a mogą nawet działać korzystnie na zdrowie. Herbata z żurawiny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego, na którą ciężarne są szczególnie narażone. Pamiętaj jednak, że herbata owocowa, to herbata z owoców, a nie np. kwiatów. Ta ostatnia jest raczej herbatą ziołową, a z ziołami w ciąży trzeba uważać. Na przykład hibiskus w ciąży nie jest wskazany.

Herbata malinowa w ciąży

Herbata z owoców malin jest bezpieczna, ale na napar z liści malin trzeba uważać. Picie herbaty z liści malin w czasie ciąży bywa wskazane w późniejszej ciąży, aby przyspieszyć lub ułatwić czynność skurczową macicy. Sięganie po nią bez zalecenia położnej lub lekarza może zwiększać ryzyko poronienia. Po 24 tygodniu zalecane bywa picie jednej filiżanki herbaty z liści malin. Na 3-4 tygodnie przed porodem można pić jej więcej.

Herbata jaśminowa w ciąży

Herbata jaśminowa to najczęściej herbata zielona z dodatkiem jaśminu. Ma piękny zapach, ale ciężarne powinny odmówić sobie przyjemności jej picia. Po pierwsze chodzi o herbatę zieloną (patrz wyżej). Po drugie – jaśmin zawiera olejki eteryczne, które mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ponieważ nie wiadomo dokładnie, jaka dawka herbaty jaśminowej w ciąży może mieć niekorzystne działanie, po prostu lepiej jej unikać.

Herbatka koperkowa w ciąży

Przy wzdęciach i innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, których zwykle w ciąży nie brakuje, aż się prosi, by sięgnąć po herbatkę koperkową. Niestety! Można ją pić tylko sporadycznie. Choć do niedawna podawało się ją niemowlętom, to obecnie nie zaleca się jej podawania dzieciom przed 4 rokiem życia. Logiczne jest więc, że jeszcze nienarodzone dziecko nie powinno mieć zbyt częstego kontaktu ze składnikami herbatki koperkowej.

Herbata pu erh w ciąży

Pu erh to herbata czerwona, tak jak rooibos. Jednak w przeciwieństwie do niej, pu erh to susz liści krzewu herbacianego – tak samo jak herbata czarna, a ta, jak pisaliśmy wyżej, nie jest napojem, który można pić bez ograniczeń w ciąży. Pu erh należy traktować jak herbatę czarną – nie pić więcej niż 2 kubki dziennie, a najlepiej jeszcze mniej lub całkiem z niej zrezygnować.

A co herbatą z mlekiem w ciąży?  Można ją pić, pod warunkiem, że nie będzie to żadna z herbat produkowanych z liści krzewów herbacianych (czarna czy pu erh). Zatem rooibos z mlekiem w ciąży – tak! I to w zasadzie w dowolnych ilościach.

Herbata ziołowa w ciąży

Żadna z herbat ziołowych nie zawiera kofeiny. Zioła mają wielką moc – potrafią leczyć, ale też szkodzić. Dlatego nie każda herbata ziołowa w ciąży jest dobrym pomysłem. Poniżej wymieniamy herbaty ziołowe, które są bezpieczne w ciąży:
  • herbata z melisy lekarskiej (maks. 1 filiżanka dziennie – przeczytaj jak działa melisa w ciąży)
  • napar z korzenia imbiru (zobacz jak działa: imbir w ciąży)
  • napar z rumianku
  • napar z mięty pieprzowej
  • napar z nagietka.

Zioła w ciąży należy przyjmować z wielką ostrożnością. Niektóre mogą przynieś więcej szkody niż pożytku. Przeczyszczająca herbatka z senesu albo z szałwii lekarskiej mogą uszkodzić płód, a herbatka z dziurawca spowodować wystąpienie przebarwień na twarzy.

Źródło: mouthsofmums.com.au​

Przeczytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy