Czego nie powinna jeść karmiąca mama, gdy dziecko ma kolkę?

Niemowlę wije się z bólu z powodu kolki, a ty zachodzisz w głowę, co robić? Czy twoja dieta może maluchowi pomóc na kolkę?
Kolka u niemowlaka
fot. Fotolia
Powody występowania kolki u niemowląt nie są do końca znane. Jeszcze niedawno wierzono, że wpływ na ataki kolki ma dieta karmiącej mamy – obwiniano warzywa wzdymające, wodę gazowaną, pikantne przyprawy. O ile te informacje możemy uznać za mity, naukowcy postanowili przyjrzeć się wpływie diety mamy na występowanie kolki u niemowląt i odkryli.. niewiele. Dowody na wpływ tego, co je karmiąca mama na ataki kolki u dziecka są słabe, udało się jednak ustalić kilka zależności.

Jakie produkty mogą wywoływać kolkę u dziecka?

Zaobserwowano, że dieta mamy może nasilać kolkę u niemowlaka, jeśli maluch ma objawy alergii pokarmowej, a matka spożywa alergeny: produkty mleczne, orzechy, ryby, pszenicę, soję i jaja. Ich wyeliminowanie z diety, jak wykazały badania, dwukrotnie zwiększyło szansę na skrócenie czasu trwania płaczu. Istotne jest jednak to, że jeśli po 2 tygodniach stosowania diety eliminacyjnej przez matkę nie ma przełożenia na występowanie kolki u niemowlęcia, mama powinna zrezygnować z diety hipoalergicznej.

 
Zobacz też: Dieta matki karmiącej
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Co jeść, by zapobiegać kolce u dziecka?

Ciekawe wnioski płyną z badań naukowców z Turcji (Aksoy Okan M et al., Matern Fetal Neonatal Med. 2016). Zaobserwowali, że występowanie kolki u dzieci jest mniejsze, jeśli karmiąca mama spożywa:


Ataki kolki u dzieci z grupy badawczej były za to częstsze, jeśli ich mamy jadły dużo bananów i orzechów. Pamiętaj jednak, że te badania można traktować raczej jako ciekawostkę, ponieważ metodologia ich wykonania nie pozwala uznać tych wniosków jako obowiązujących u wszystkich niemowląt i ich mam.

Jak sprawdzić, które pokarmy wywołują kolkę u dziecka?

Czasami mówimy też o kolce 24-godzinnej. To nie to samo, co kolka niemowlęca, jednak daje podobne objawy: dziecko płacze, jest niespokojne, wyraźnie cierpi. W tym przypadku mamy do czynienia z bólem brzuszka. Jeśli podejrzewasz, że coś, co jesz, sprawia kłopoty, możesz wykonać trzy kroki, pamiętaj jednak, by robić to pod kontrolą lekarza (a najlepiej także dietetyka!). Tak samo postępuj w przypadku eliminowania pokarmów ze swojej diety, jeśli podejrzewasz u dziecka alergię:

1. Zapisuj, co zjadłaś
Bądź detektywem! Najczęściej winne są alergeny pokarmowe.
2. Wyeliminuj podejrzane pokarmy
Jeśli  masz już listę produktów, które podejrzewasz o wywołanie dyskomfortu u dziecka, zacznij pojedynczo eliminować je ze swojej diety na okres ok. 14 dni. W tym czasie obserwuj dziecko, czy występuje u niego poprawa. Jeśli nie, wprowadź dany pokarm z powrotem do diety i wyeliminuj kolejny podejrzany produkt. Gdy zauważysz poprawę przejdź do kroku trzeciego.
3. Sprawdź wyniki
Gdy problemy brzuszkowe u dziecka miną, musisz ponownie wprowadzić do swojej diety produkt, który je wywoływał i obserwować, czy z powrotem pojawi się "kolka 24-godzinna". Jeśli tak, wyłącz na pewien czas ten produkt ze swojego jadłospisu podczas laktacji. Pamiętaj, by nie stosować żadnych diet eliminacyjnych bez porozumienia z lekarzem!

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem