GRY

Czego nie powinna jeść karmiąca mama, gdy dziecko ma kolkę?

Niemowlę wije się z bólu z powodu kolki, a ty zachodzisz w głowę, co robić? Spokojnie, może wystarczy zmienić swoją dietę, a dolegliwości się uspokoją.

Kolka u niemowlaka
fot. Fotolia
Kolki u niemowląt mogą być spowodowane nadwrażliwością dziecka na określone składniki spożywane przez matkę i mogą pojawić się w ciągu dwudziestu czterech godzin po zjedzeniu przez matkę danego pokarmu. To tak zwana "kolka 24-godzinna". Po tym czasie, objawy kolki znikają i nie pojawiają się, aż do następnego razu, gdy mama zje ten sam produkt.
Twoje dziecko cierpi na wzdęcia lub kolkę?
Ten preparat może Wam pomóc.

Jakie produkty mogą wywoływać kolkę u dziecka?

  • Produkty mleczne - białka zawarte w produktach mlecznych, przenikają do mleka matki i mogą wywoływać kolkę u niemowlaka.
  • Produkty zawierające kofeinę: czekolada, kawa, herbata, cola oraz niektóre leki na przeziębienie - Jeśli karmiąca mama spożywa duże ilości tych produktów, u dziecka mogą pojawić się kolki.
  • Ziarna zbóż i orzechy, a zwłaszcza: orzeszki ziemne, pszenica, kukurydza i soja, działają alergizująco i mogą wywoływać kolkę u niemowlaka.
 
  • Dania pikantne - pikantne przyprawy przenikają do mleka matki i zmieniają smak mleka, dlatego jeśli zjesz coś pikantnego, lub coś co zawierało czosnek, twoje dziecko może odmówić ssania piersi, albo po zjedzeniu może pojawić się u dziecka kolka. Ostre przyprawy możesz zastąpić ziołami - koperkiem, tymiankiem, natką pietruszki, bazylią, które poprawiają trawienie, a nie przenikają do mleka matki.
  • Żywność wywołująca gazy - do nich zaliczamy następujące warzywa: brokuły, brukselkę, cebulę, kapustę, kalafior, zieloną paprykę, zjedzone na surowo. Jeśli ugotujemy je ryzyko kolki u dziecka zmniejszy się.
Zobacz też: Dieta matki karmiącej

Jak sprawdzić, które pokarmy wywołują kolkę u dziecka?

Znalezienie produktów wywołujących kolkę u dziecka jest dokładnie takie samo, jak w przypadku wykrywania alergenów pokarmowych. Musisz wykonać trzy kroki:
1. Zapisuj, co zjadłaś
Bez tego nie obejdzie się. Zrób listę produktów, które według ciebie, mogły wywołać kolkę. Pamiętaj, że najczęstszym wrogiem jest krowie mleko, które jest produktem alergizującym.
2. Wyeliminuj podejrzane pokarmy
Jeśli  masz już listę produktów, które podejrzewasz o wywołanie kolki u dziecka, zacznij pojedynczo eliminować je ze swojej diety na okres 10-14 dni, zaczynając od mleka krowiego (jeśli go rzeczywiście piłaś). W tym czasie obserwuj dziecko, czy występuje u niego poprawa. Jeśli nie, wyeliminuj z diety kolejny podejrzany produkt. Gdy zauważysz poprawę przejdź do kroku trzeciego.
Taką strzykawką wygodnie podasz go dziecku już w 2. tygodniu życia.
3. Sprawdź wyniki
Gdy kolka u dziecka minęła, musisz ponownie wprowadzić do swojej diety produkt, który ją wywoływał i obserwować, czy z powrotem pojawi się "kolka 24-godzinna". Jeśli tak, wyłącz na pewien czas ten produkt ze swojego jadłospisu.

ZRÓB TEST: Czy prawidłowo karmisz dziecko piersią? - test
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!