karmienie dziecka 9 miesiąc
fot. Adobe Stock

9. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku

Niemowlę w 9. miesiącu coraz chętniej je nowe dania. Widać już, które zupki, dania warzywne i desery lubi. Proponuj dziecku nowe potrawy, by przyzwyczajało się do ich smaku. I powoli ucz dziecko samodzielności w jedzeniu.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
karmienie dziecka 9 miesiąc
fot. Adobe Stock
W 9. miesiącu dieta niemowlaka jest coraz bardziej urozmaicona. Dziecko je coraz więcej, jego dania powinny być już mniej rozdrobnione. Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis dla 9-miesięcznego niemowlaka (możesz go wydrukować) i dowiesz się, jak rozszerzać dietę dziecka w tym wieku.

Rozszerzanie diety w 9. miesiącu: mleko nadal ważne


Rozszerzanie diety dziecka w 9. miesiącu powinno nadal przebiegać zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt. Jeśli karmisz piersią, proponuj niemowlakowi ssanie jeszcze co najmniej 3 razy dziennie. Gdy dobrze ssie, te porcje zaspokajają jego zapotrzebowanie na pokarmy mleczne i nie musisz mu już dodatkowo podawać mleka dla niemowląt.
Jeżeli jednak czujesz, że dziecko ssie rzadko i niezbyt chętnie, do niektórych potraw możesz dodawać mleko modyfikowane (skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem). W przypadku alergika skontaktuj się  lekarzem, by ustalić, czy powinien dodatkowo pić którąś z mieszanek mlekozastępczych.
Dziecku odżywianemu sztucznie na śniadanie i kolację zaproponuj kaszkę na mleku modyfikowanym z dodatkiem owoców lub lane kluski na mleku, a na podwieczorek np. kisiel mleczny z żółtkiem na mleku następnym.
Redakcja poleca: Kolejność wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka [FILM]
Rozszerzanie diety niemowlaka powinno odbywać się w określonym porządku: zobacz, w jakiej kolejności wprowadzać dziecku nowe produkty.

Zupka jarzynowa lub papka warzywna z mięsem

Niezależnie od tego, czy maluszek jest karmiony piersią, czy mlekiem modyfikowanym, na obiad podaj mu zupę jarzynową lub papkę warzywną z dodatkiem mięsa (około 15 g). Może to być kurczak, indyk, królik, cielęcina lub wołowina, a raz w tygodniu także chuda wieprzowina. Zupę możesz przygotować razem z mięsem, nie ma potrzeby osobnego gotowania go. Mięso 1-2 razy w tygodniu zastąp rybą. Pamiętaj również o podawaniu jajka 3-4 razy w tygodniu (lub samego żółtka).

Podawaj niemowlakowi owoce 

Nie zawierają wielu kalorii, są za to bardzo dobrym źródłem witamin, zwłaszcza C, dlatego powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie dziecka. Możesz je dodawać do kaszek, kleików, budyniów lub podawać osobno. Podawaj dziecku różne owoce, najlepiej, by pochodziły z naszej strefy klimatycznej, choć każdy owoc jest dozwolony.

Zobacz też: Przepisy na dania dla dziecka – 9. miesiąc życia

Czas na samodzielność

Dziecko jest już na tyle sprawne fizycznie, że warto, by próbowało jeść samo. Posadź je w foteliku do karmienia przy stole i daj do ręki łyżeczkę. Na pewno chętnie skorzysta z okazji i spróbuje jeść. Oczywiście, musisz je dokarmiać drugą łyżeczką, gdyż samo będzie jadło jeszcze bardzo wolno i zupka czy kaszka szybko wystygną, ale za to rozszerzanie diety będzie większą przyjemnością dla dziecka.
W tym okresie dziecko jest zainteresowane światem i wszystkim, co je otacza. Samodzielne jedzenie traktuje trochę  jak zabawę, dlatego robi to bardzo chętnie. Nie zamartwiaj się, że przy tym ubrudzi siebie, stolik i krzesełko. Jeśli będziesz przesadnie dbała o czystość i wyręczała przy karmieniu (bo przecież ono tego jeszcze nie potrafi), potem, gdy zacznie chodzić, będzie go już znacznie trudniej zainteresować jedzeniem. Dlatego uzbrój się w cierpliwość, załóż dziecku śliniak, na stół połóż ceratę lub zmywalny obrus i daj szansę na samodzielność.
 

Dzięki tym miseczkom dziecko z pewnością chętniej będzie próbowało jeść samo.

Do diety dziecka w 9. miesiącu życia stopniowo wprowadzaj:

  • nowe warzywa i owoce
  • nowe gatunki chudego mięsa
  • nowe gatunki ryb

Kliknij w obrazek i wydrukuj jadłospis dla niemowlęcia w 9. miesiącu życia:

Jadłospis dla niemowlaka na 9 miesiąc

Zobacz też:
  [content:8_1048,1_3688,0_18546,8_1320:ECVideo]

 

 
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Oceń artykuł

Ocena 4 na 28 głosy

Zobacz także

Popularne tematy