Jak sprawdzić, czy noworodek karmiony piersią się najada?
fot. AdobeStock

Skąd wiadomo, że noworodek się najada?

Noworodek często ssie pierś, ale skąd masz wiedzieć, czy nie jest dalej głodny. Przecież zaraz po jedzeniu płacze i wpycha do buzi palce. Ile zjadło i czy to wystarczy.
Jak sprawdzić, czy noworodek karmiony piersią się najada?
fot. AdobeStock
Wydaje ci się czasem, że jest ci trudniej niż mamie karmiącej z butelki, bo ona zawsze wie, ile dziecko zjadło, a ty nie. Nie myśl tak.  Rzeczywiście, trudno dokładnie ocenić, jak dużo dziecko zjadło, ale nie wiesz też, ile naprawdę niemowlę potrzebuje, żeby się najeść. Przecież dzieci mają różne brzuszki – jeden większy, drugi mniejszy. Podobnie jak z apetytem. Ale karmiąc piersią, też możesz mieć pewność, że twoje dziecko się najada i że ty masz wystarczającą ilość pokarmu. Sprawdzić to. Oto w jaki sposób możesz to zrobić.

Nie myśl, że noworodek ssie palec i płacze, bo jest głodny

Noworodek płacze z wielu innych powodów, np.:
  • jest zmęczony,
  • boli go brzuszek,
  • źle się czuje, bo uwiera go pieluszka,
  • zjadł za dużo mleka czy przy ssaniu nałykał się dużo powietrza i teraz nie może mu się ono odbić.
Również trzymane w buzi rączki wcale nie muszą być oznaką głodu. Niemowlę lubi ssać paluszki, jeśli nie dasz mu smoczka, może z przyjemnością zastąpić go swoim kciukiem, pieluszką, kocykiem czy czymś innym, co znajdzie się w pobliżu jego rączki. Ssanie pomaga mu również wyciszyć się i zasnąć.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Zwróć uwagę, jak noworodek ssie pierś

Maleństwo ssie twoją pierś, ale cały czas ma zamknięte oczka? Sprawdź, czy nie śpi! Niech nie zwiedzie cię to, że od czasu do czasu porusza buzią, odruch ssania u noworodka jest niezwykle silny, ale to nie znaczy, że robiąc to, zawsze je.  Potrafi ssać nawet przez sen. W czasie jedzenia niemowlę jest aktywne. Czasem może mieć zamknięte oczy, ale je tak, że aż mu się uszy trzęsą! I to dosłownie, bo gdy intensywnie ssie, poruszają mu się płatki uszu. Poza tym co chwila słyszysz cichutkie postękiwanie: to odgłos połykania pokarmu. Po to, by dziecko się najadło, musi opróżnić całą pierś, czyli w taki właśnie aktywny sposób ssać co najmniej przez 5–10 minut. Są też maluchy, które jedzą spokojniej i opróżnienie piersi zajmuje im nawet 30–40 minut.

Policz, ile razy karmisz noworodka

W pierwszym miesiącu życia maleństwo powinno jeść co najmniej osiem razy na dobę. To dlatego, że ma malutki żołądek, w którym mieści się niewiele mleka, a ponadto twój pokarm jest wyjątkowo lekkostrawny. Noworodek zwykle odczuwa głód blisko co trzy godziny (a często nawet co godzinę). Początkowo w takich odstępach czasu ssie nawet w nocy, potem robi sobie dłuższe przerwy na sen.
Pamiętaj! W pierwszych trzech miesiącach przerwy miedzy karmieniami w nocy nie powinny trwać dłużej niż sześć godzin, a w okresie noworodkowym 4-5 godzin. 

Staraj się karmić noworodka w nocy

Nocne karmienie piersią jest bardzo ważne, bo w nocy twój organizm produkuje więcej prolaktyny – hormonu, od którego zależy ilość twojego pokarmu. Ponadto nocne mleko zawiera więcej tłuszczu i jest bardziej kaloryczne. Dzięki temu dziecko będzie szybciej przybierać na wadze. Nie podawaj mu więc w nocy smoczka, nie przepajaj wodą lub herbatką oraz nie proś męża, by ponosił niemowlaka i uśpił. Pozwól dziecku też w nocy ssać pierś. Jeśli bardzo cię męczą karmienia, najlepszym wyjściem jest zabranie maluszka do waszego łóżku – przynajmniej przez pierwsze miesiące. Ani ty, ani on nie będziecie się wtedy rozbudzać w czasie karmienia.

Zobacz, ile pieluch moczy noworodek

Zmieniaj je dziecku zawsze, gdy zrobi kupkę, ale nie rzadziej niż co cztery godziny. Pieluszka powinna być po tym czasie mokra od siusiu. Dobrym kryterium oceny, czy niemowlę się najada, nie jest – niestety – liczba kupek, które robi w ciągu dnia. Niektóre dzieci karmione piersią robią kupę po każdym karmieniu, inne raz na dobę albo nawet rzadziej.

Zwróć uwagę na zachowanie noworodka

Najedzone dziecko wygląda na zadowolone z życia, budzi się do karmienia. Oczywiście od czasu do czasu może też trochę popłakać, ale przez większą część dnia jest raczej pogodne. Jeśli dziecko jest wyjątkowe płaczliwe i marudne, być może powodem jest właśnie głód. 

Zobacz, ile waży noworodek

Jeśli nadal martwisz się, że twoje dziecko zjada za mało, zważ je w przychodni. Nie czekaj na zaplanowaną wizytę (pierwsza będzie dopiero w 6. tygodniu życia). Sprawdź, ile twoje dziecko przybyło na wadze od poprzedniego ważenia. Powinno być to tygodniowo co najmniej 125–210 g (dziennie 18–30 g). Jeśli jest mniej, porozmawiaj z pediatrą lub zadzwoń do najbliższej poradni laktacyjnej (adresy i telefony znajdziesz na stronie internetowej: www.laktacja.pl) i umów się na wizytę.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego?

Doradca laktacyjny:
  • obejrzy dziecko,
  • zobaczy, jak ssie,
  • poradzi, co zrobić, by zjadało więcej.
Rozwiązanie problemów czasem jest proste. Wystarczy inaczej ułożyć dziecko do karmienia lub w nieco inny sposób podać mu pierś (np. spod pachy, na leżąco), by wszystko wróciło do normy i dziecko jadło chętniej. Jeśli sprawa jest poważniejsza, np. masz za mało pokarmu, doradca podpowie ci, w jaki sposób pobudzić laktację. Poradzi, które zioła pić (pomaga koper włoski, czarnuszka, melisa) i jak karmić malca. Poprosi też, byś za kilka dni sprawdziła, czy dziecko zaczyna lepiej przybierać na wadze i czy wszystko jest w porządku.

Czy warto ważyć noworodka przed i po karmieniu

Nie, bo takie dokładne sprawdzanie strasznie cię zestresuje, jeśli np. okaże się, że maleństwo po karmieniu waży tylko o 50 g więcej niż przed nim. Tak naprawdę to, ile teraz zjadło, nie jest takie ważne, bo gdy zgłodnieje, znów podasz mu pierś. Jeśli bardzo się niepokoisz, waż malca co tydzień w przychodni.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy