Skąd wiadomo, że noworodek się najada?
Noworodek często ssie pierś, ale skąd masz wiedzieć, czy nie jest dalej głodny. Przecież zaraz po jedzeniu płacze i wpycha do buzi palce. Ile zjadło i czy to wystarczy.
Wydaje ci się czasem, że jest ci trudniej niż mamie karmiącej z butelki, bo ona zawsze wie, ile dziecko zjadło, a ty nie. Nie myśl tak. Rzeczywiście, trudno dokładnie ocenić, jak dużo dziecko zjadło, ale nie wiesz też, ile naprawdę niemowlę potrzebuje, żeby się najeść. Przecież dzieci mają różne brzuszki – jeden większy, drugi mniejszy. Podobnie jak z apetytem. Ale karmiąc piersią, też możesz mieć pewność, że twoje dziecko się najada i że ty masz wystarczającą ilość pokarmu. Sprawdzić to. Oto w jaki sposób możesz to zrobić.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Nie myśl, że noworodek ssie palec i płacze, bo jest głodny
Noworodek płacze z wielu innych powodów, np.:- jest zmęczony,
- boli go brzuszek,
- źle się czuje, bo uwiera go pieluszka,
- zjadł za dużo mleka czy przy ssaniu nałykał się dużo powietrza i teraz nie może mu się ono odbić.
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Zwróć uwagę, jak noworodek ssie pierś
Maleństwo ssie twoją pierś, ale cały czas ma zamknięte oczka? Sprawdź, czy nie śpi! Niech nie zwiedzie cię to, że od czasu do czasu porusza buzią, odruch ssania u noworodka jest niezwykle silny, ale to nie znaczy, że robiąc to, zawsze je. Potrafi ssać nawet przez sen. W czasie jedzenia niemowlę jest aktywne. Czasem może mieć zamknięte oczy, ale je tak, że aż mu się uszy trzęsą! I to dosłownie, bo gdy intensywnie ssie, poruszają mu się płatki uszu. Poza tym co chwila słyszysz cichutkie postękiwanie: to odgłos połykania pokarmu. Po to, by dziecko się najadło, musi opróżnić całą pierś, czyli w taki właśnie aktywny sposób ssać co najmniej przez 5–10 minut. Są też maluchy, które jedzą spokojniej i opróżnienie piersi zajmuje im nawet 30–40 minut.Policz, ile razy karmisz noworodka
W pierwszym miesiącu życia maleństwo powinno jeść co najmniej osiem razy na dobę. To dlatego, że ma malutki żołądek, w którym mieści się niewiele mleka, a ponadto twój pokarm jest wyjątkowo lekkostrawny. Noworodek zwykle odczuwa głód blisko co trzy godziny (a często nawet co godzinę). Początkowo w takich odstępach czasu ssie nawet w nocy, potem robi sobie dłuższe przerwy na sen.Pamiętaj! W pierwszych trzech miesiącach przerwy miedzy karmieniami w nocy nie powinny trwać dłużej niż sześć godzin, a w okresie noworodkowym 4-5 godzin.