GRY
 
 

Skąd wiadomo, że noworodek się najada?

Noworodek często ssie pierś, ale skąd masz wiedzieć, czy nie jest dalej głodny. Przecież zaraz po jedzeniu płacze i wpycha do buzi palce. Ile zjadło i czy to wystarczy.

5053557-541x360.jpg
Wydaje ci się czasem, że jest ci trudniej niż mamie karmiącej z butelki, bo ona zawsze wie, ile dziecko zjadło, a ty nie. Nie myśl tak.  Rzeczywiście, trudno dokładnie ocenić, jak dużo dziecko zjadło, ale nie wiesz też, ile naprawdę niemowlę potrzebuje, żeby się najeść. Przecież dzieci mają różne brzuszki – jeden większy, drugi mniejszy. Podobnie jak z apetytem. Ale karmiąc piersią, też możesz mieć pewność, że twoje dziecko się najada i że ty masz wystarczającą ilość pokarmu. Sprawdzić to. Oto w jaki sposób możesz to zrobić.

Nie myśl, że noworodek ssie palec i płacze, bo jest głodny

Noworodek płacze z wielu innych powodów. Może jest zmęczony, boli go brzuszek, źle się czuje, bo uwiera go pieluszka albo zjadł za dużo mleka czy przy ssaniu nałykał się dużo powietrza i teraz nie może mu się ono odbić. Również trzymane w buzi rączki wcale nie muszą być oznaką głodu. Niemowlę lubi ssać paluszki, jeśli nie dasz mu smoczka, może z przyjemnością zastąpić go swoim kciukiem, pieluszką, kocykiem czy czymś innym, co znajdzie się w pobliżu jego rączki. Ssanie pomaga mu również wyciszyć się i zasnąć.

Zobacz także: Dźwięki, które uśpią malucha - czy naprawdę działają? 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Zwróć uwagę, jak noworodek ssie pierś

Maleństwo ssie twoją pierś, ale cały czas ma zamknięte oczka? Sprawdź, czy nie śpi! Niech nie zwiedzie cię to, że od czasu do czasu porusza buzią. To żaden dowód jedzenia! Ono potrafi ssać przez sen. W czasie jedzenia niemowlę jest aktywne. Czasem może mieć zamknięte oczy, ale je tak, że aż mu się uszy trzęsą! I to dosłownie, bo gdy intensywnie ssie, poruszają mu się płatki uszu. Poza tym co chwila słyszysz cichutkie postękiwanie: to odgłos połykania pokarmu. Po to, by dziecko się najadło, musi opróżnić całą pierś, czyli w taki właśnie aktywny sposób ssać co najmniej przez 5–10 minut. Są też maluchy, które jedzą spokojniej i opróżnienie piersi zajmuje im nawet 30–40 minut.

Polecamy: Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia piersią - radzi psycholog

Policz, ile razy karmisz noworodka

W pierwszym miesiącu życia maleństwo powinno jeść co najmniej osiem razy na dobę. To dlatego, że ma malutki żołądek, w którym mieści się niewiele mleka, a ponadto twój pokarm jest wyjątkowo lekkostrawny. Noworodek zwykle odczuwa głód blisko co trzy godziny. Początkowo tak często ssie nawet w nocy, potem robi sobie dłuższą przerwę na sen. W pierwszych trzech miesiącach nie powinna ona jednak trwać dłużej niż sześć godzin.

Zobacz też: Jak często karmić noworodka

Staraj się karmić noworodka w nocy

To bardzo ważne, bo w nocy twój organizm produkuje więcej prolaktyny – hormonu, od którego zależy ilość twojego pokarmu. Ponadto nocne mleko zawiera więcej tłuszczu i jest bardziej kaloryczne. Dzięki temu dziecko będzie szybciej przybierać na wadze. Nie podawaj mu więc w nocy smoczka, nie przepajaj wodą lub herbatką oraz nie proś męża, by ponosił niemowlaka i uśpił. Pozwól dziecku też w nocy ssać pierś. Jeśli bardzo cię męczą karmienia, najlepszym wyjściem jest zabranie maluszka do waszego łóżku – przynajmniej przez pierwsze miesiące. Ani ty, ani on nie będziecie się wtedy rozbudzać w czasie karmienia.

Zobacz także: Czy trzeba karmić dziecko w nocy?

Doładuj
Przeładuj