Krwawienie z nosa w ciąży
fot. AdobeStock

Krwawienie z nosa w ciąży – jakie mogą być przyczyny?

Jesteś w ciąży i zdarzają ci się krwotoki z nosa?Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i czy krwawienie z nosa podczas ciąży to powód do niepokoju. Podpowiadamy, jak zatamować krwawienie z nosa i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.
Monika Karbarczyk
Krwawienie z nosa w ciąży
fot. AdobeStock
Krwawienie z nosa w ciąży to dolegliwość, która dotyka od 10 do 20 proc. kobiet. U niektórych ciężarnych krwotok z nosa pojawia się zaledwie kilka razy w ciągu 9 miesięcy, u innych nawet codziennie. Dolegliwość ta zwykle ustępuje kilka dni po porodzie. Jeśli jesteś w ciąży i pojawił się u ciebie krwotok z nosa, powiedz o tym swojemu lekarzowi podczas najbliższej wizyty kontrolnej.

Przyczyny krwawienia z nosa w ciąży

Przyczyną krwawień z nosa w ciąży mogą być:
  • zmiany hormonalne towarzyszące ciąży – podwyższenie estrogenów, które mogą prowadzić do zmian w obrębie błony śluzowej nosa,
  • zwiększenie objętości krwi, a w konsekwencji rozszerzenia naczyń krwionośnych i ich osłabienia,
  • rzadziej zbyt wysokie ciśnienie krwi,
  • długotrwałe przebywanie w sztucznie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • choroby, takie jak zapalenie zatok czy alergie.
Krwawieniu z nosa często towarzyszą:
  • opuchlizna,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • trudności z oddychaniem,
  • chrapanie.

Polecamy: Kalendarz ciąży
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Jeśli zauważysz, że leci ci krew z nosa, powinnaś:
•    usiąść i delikatnie pochylić głowę, a następnie przez jakiś czas (kilka minut) przyciskać skrzydełka nosa, oddychając spokojnie przez usta (taka pozycja zapobiega spływaniu krwi do gardła);
•    położyć zimny okład na nasadę nosa, czoło, ewentualnie kark (niska temperatura zwęża naczynia krwionośne).
Ważne! Przez kilka, a nawet kilkanaście lepiej nie czyścić nosa, by nie podrażniać śluzówki. Po upływie tego czasu należy delikatnie wydmuchać pozostałe skrzepy krwi.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli krwawienie z nosa nie ustaje, należy zgłosić się do laryngologa lub skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. W zależności od lokalizacji krwawienia oraz jego nasilenia, lekarz może zalecić umieszczenie w jamie nosa wacika nasączonego lekiem obkurczającym naczynia.

Po zatamowaniu krwawienia warto położyć się z głową ułożoną pod kątem 45-90o. Należy unikać gorących potraw i napojów (pod wpływem gorąca może dojść do rozszerzenia naczyń krwionośnych).

Czy można zapobiegać krwawieniom z nosa w ciąży?

Aby zapobiec krwotokom z nosa w ciąży, warto zadbać o:
•    odpowiednią ilość wypijanych  płynów (szczególnie wody);
•    odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.

Czasem warto również pomyśleć o stosowaniu preparatów wspomagających przywrócenie prawidłowej wilgotności nosa. Ważne jednak, by przed użyciem tego typu preparatów skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy