GRY
 
 

Bezpieczne leki dla kamiącej – czy takie istnieją?

Leki i karmienie piersią – cóż oczywiście najlepiej unikać tego połączenia. Ale łatwo powiedzieć, tylko co zrobić, gdy boli głowa albo złapałaś przeziębienie? Podpowiadamy, jakie leki możesz bezpiecznie brać podczas karmienia.

leki a karmienie piersią, leki dla karmiącej
fot. Fotolia

Leki powinny być przede wszystkim sprawdzone. Lepiej unikać nowości, gdy karmisz piersią.

Leki bezpieczne podczas karmienia piersią

Te leki może przyjmować kobieta karmiąca. Najlepiej bierz leki tuż po karmieniu. Wieczorną dawkę weź po ostatnim posiłku dziecka.
Paracetamol (np. Panadol, Apap), jeśli coś cię boli lub masz gorączkę.
Ibuprofen (np. Ibuprom), gdy cierpisz z powodu bólu stawów, mięśni, zęba.
Preparaty witaminowe, wapniowe – najlepiej witaminy dla ciężarnych i/lub karmiących.
Ziołowe syropy wykrztuśne i przeciwkaszlowe – tylko te, w których ulotkach nie ma informacji o przeciwwskazaniu dla kobiet karmiących. Pamiętaj jednak, by obserwować, czy u dziecka nie pojawi się alergia. A jeśli dziecko będzie się źle czuło (np. dostanie biegunki), poproś lekarza o zmianę leku.

Czytaj też: wszystko o alergii u dzieci
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Leki, których nie powinna brać kobieta karmiąca

Bez konsultacji lekarskiej nie powinnaś przyjmować leków na receptę. Z leków, które możesz kupić bez recepty, nie stosuj piramidonu, pyralginy, aspiryny. Wnikliwie studiuj skład leków na przeziębienie i zawsze sprawdzaj, czy przeciwwskazaniem do ich stosowania nie jest karmienie piersią.

Sprawdź również: Karmiąca mama i przeziębienie
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!