Majówka 2020: jak spędzić ją w dobie pandemii?
fot. AdobeStock

Majówka 2020: na co możemy sobie pozwolić? Wyjazdy, pikniki, wycieczki do lasu?

Tegoroczna majówka będzie odbywać się pod znakiem społecznej izolacji, co nie znaczy, że mamy siedzieć w domach i się nudzić. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na majówkę, które sprawdzą się nawet w dobie pandemii!
Milena Oszczepalińska
Majówka 2020: jak spędzić ją w dobie pandemii?
fot. AdobeStock
Majówka 2020 za pasem i warto pomyśleć, jak zorganizować sobie czas, żeby nie mieć poczucia, że przez epidemię koronawirusa kolejne plany, jakie mieliśmy, nie mogą być realizowane. Zamiast narzekać, cieszmy się czasem, który mamy i który możemy naprawdę dobrze spożytkować w gronie najbliższych. Oto nasze pomysły na majówkę w dobie pandemii!

Luzowanie rządowych obostrzeń dopiero po majówce

O tym, że nie powinniśmy wybierać się na dalsze wyjazdy w weekend majowy, świadczy choćby fakt, że premier w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej 29 kwietnia poinformował, że drugi etap luzowania obostrzeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa rozpocznie się dopiero 4 maja, czyli po długim weekendzie majowym. Rząd wybrał tę datę celowo, abyśmy nie ruszyli masowo na majówkę, ponieważ wirus wciąż jest zagrożeniem i wciąż powinniśmy izolować się w miarę możliwości. Podczas konferencji usłyszeliśmy, że nadal powodem do wyjścia z domu są zakupy, praca lub inne życiowe konieczności.

Od 4 maja otwarte będą hotele, galerie handlowe i niektóre instytucje kultury, ale to też nie oznacza, że będziemy mogli z nich korzystać bez ograniczeń. Nadal obowiązywać będzie nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz limit osób przebywających w danym miejscu wynoszący 1 osobę na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Jeżeli chodzi o muzea czy galerie sztuki, premier zaleca, by korzystać raczej z tych dużych obiektów, w których ryzyko bliskiego kontaktu z innymi ludźmi jest niewielkie.

Rządzący w trakcie konferencji podkreślali jasno, że stopniowo odmrażana będzie gospodarka, ale to nie oznacza przyzwolenia na zmniejszanie dystansu społecznego – on wciąż jest niezwykle ważny. Pamiętajmy o tym nie tylko w czasie majówki, lecz także w pozostałe majowe weekendy.
Redakcja poleca: Jedziesz z dzieckiem? Te zasady są dla ciebie święte! [WIDEO]
Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie? O czym warto pamiętać, a czego nie powinno się robić podczas podróży z dzieckiem? – radzi ekspert Filip Raszewski, trener doskonalenia techniki jazdy w ŠKODA Auto Szkoła.

Pomysły na majówkę 2020

Rodzinny maraton filmowy

Prognozy mówią, że tegoroczna majówka w wielu regionach Polski upłynie pod znakiem deszczu. Właściwie to bardzo dobra wiadomość, przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze panuje susza, więc jeśli spadnie deszcz, to będzie to naprawdę zbawienne. Po drugie skoro i tak mamy się izolować, najlepiej będzie, gdy długi weekend majowy również spędzimy w domu.

Żeby zorganizować maraton filmowy dla całej rodziny, wystarczy skorzystać z dobrodziejstw Netflixa. Na popularnej platformie znajdziecie mnóstwo filmów animowanych i filmów familijnych, które umilą wam niejedno majowe popołudnie. Nie zapomnijcie tylko o popcornie lub innych przekąskach. Bez nich żaden maraton filmowy nie może się odbyć!

Rodzinny piknik, niekoniecznie w ogrodzie

Jeśli szczęśliwie jesteśmy posiadaczami ogrodu albo choćby większego tarasu, możemy bez przeszkód wybrać relaks na powietrzu, ale jednak w bezpiecznej przestrzeni przydomowej. Dla tych, którzy takiego komfortu nie mają, sprawa nie jest tak prosta. Mamy wówczas dwa wyjścia – możemy przygotować wszystkie niezbędne akcesoria i przekąski piknikowe i wybrać się z rodziną gdzieś na odludną polanę albo urządzić sobie piknik... w domu. 

Dobrze wiemy, jak czasem trudno jest namówić małe dzieci do jedzenia posiłków, a kiedy podajemy to samo, ale w ciekawszej formie, np. rozkładając koc i aranżując piknik w salonie, dziwnym trafem wszystko znika z talerzy. Urządzając taki piknik w majówkę, wyeliminujemy zatem choć ten jeden powód rodzicielskiego stresu. Poza tym zabawa w piknik w domu może być naprawdę wciągająca. Planszówki macie pod ręką, więc nie będzie mowy o nudzie. W dodatku nie będziecie musieli szukać toalety dla dziecka w razie pilnej potrzeby. Przyznajcie, to duży plus! 

Krótki wypad do lasu

Lasy są obecnie otwarte, dlatego możemy oczywiście skorzystać z ich uroków, ale koniecznie z zachowaniem rozsądku i wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa. Jeżeli zdecydujemy się na rodzinną wycieczkę do lasu w majówkę, wybierzmy raczej mało uczęszczany las pod miastem i niekoniecznie wchodźmy do niego najbardziej popularnym wejściem, z którego prawdopodobnie skorzystają inne osoby. Pamiętajmy też, że choć w samym lesie nie musimy mieć na sobie maseczek ochronnych – na parkingach już tak. Zabierzmy też koniecznie coś na insekty, bo oprócz koronawirusa, zaczynają czyhać na nas komary i kleszcze.

Mały remont – idealny plan na majówkę

Mimo tego, że już od jakiegoś czasu wiele rodzin spędza całe dnie w domach z powodu epidemii, dla dużej części z nich nie jest to czas odpoczynku i nic nierobienia. Wręcz przeciwnie, muszą godzić pracę zdalną z opieką nad dziećmi, co bywa naprawdę wymagające. Być może jesteście w tej grupie, która ciągle przekłada dawno planowany remont właśnie z powodu nadmiaru obowiązków w ostatnim czasie. Kilkudniowy oddech związany z długim weekendem możecie spożytkować na upiększeniu domu. Wystarczą drobne zmiany, jak choćby przemalowanie ścian, by poczuć świeżość i nową energię. Jeśli chcecie zmienić nieco aranżacje przestrzeni dziecięcych, poszukajcie inspiracji w internecie

Wyjazd na działkę (tylko pod pewnymi warunkami)

Kto ma małe dzieci, ten wie, jak trudno jest zapewnić im dostateczną ilość ruchu, spędzając całe dnie w domu. Warto więc, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, dać im choć od czasu do czasu przestrzeń do wybiegania się i zabaw na otwartym powietrzu. Jeśli macie działkę za miastem, która jest osłonięta i na tyle duża, że od ewentualnych sąsiadów będzie dzieliła was bezpieczna odległość, może warto skorzystać z niej właśnie w majówkę lub któryś z kolejnych majowych weekendów? 

Owszem, wyjazd na działkę może nie należeć do spraw niezbędnych życiowo, natomiast jeśli zorganizujemy go rozsądnie, może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, co jest równie ważne, jak przestrzeganie rządowych zaleceń w celu uniknięcia zarażenia koronawirusem.  

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy