mięta w ciąży
fot. AdobeStock

Mięta w ciąży – do picia i na co jeszcze?

Mięta w ciąży może pomóc w walce z dolegliwościami, które mocno dają się we znaki przyszłym mamom. Zanim zaparzysz filiżankę herbaty miętowej, sprawdź, kiedy i na co możesz ją wypić.
Małgorzata Wódz
mięta w ciąży
fot. AdobeStock
Lubię ziołowe herbaty, ale wiele z tych popularnych niekoniecznie mogą pić ciężarne. Słyszałam, że mięta jest bezpieczna dla ciężarnych. Chciałabym dopytać, w jakiej ilości można ją pić, na co mi pomoże i czy są jakieś przeciwwskazania w jej stosowaniu? 

Mięta to jedno z najbardziej popularnych ziół. Parzone jako herbatka, stosowane jako przyprawa, obecne w gumach do żucia i pastach do zębów. – Poza walorami smakowymi oraz bogactwem składników mineralnych mięta posiada szereg właściwości wykazujących korzystny wpływ na kobiety w ciąży – wyjaśnia Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food. Picie naparu z mięty pieprzowej pomaga między innymi przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym, w tym z wymiotami, czy ciążowymi mdłościami. Dodatkowo redukuje odczucie stresu oraz pomaga łagodzić bóle głowy podczas ciąży
Z badań wynika, że nie tylko picie mięty w ciąży, ale również wdychanie olejku z mięty pieprzowej (Mentha piperita) może zmniejszać częstość i nasilenie mdłości. Zapach mięty może mieć również właściwości przeciwwymiotne. Ponieważ olejek eteryczny z mięty pieprzowej może przekraczać barierę łożyskową, dlatego należy zachować ostrożność w jego stosowaniu. W ciąży zdecydowanie nie należy pić nalewek na bazie mięty oraz używać olejku do stosowania wewnętrznego.

Picie mięty w ciąży – tak, ale ostrożnie

Zdaniem Natalii Chybzińskiej spożywanie mięty w czasie ciąży, tak jak i innych ziół, należy skonsultować z lekarzem. Nadmiar mięty w diecie może powodować senność, ból brzucha lub zaburzenia równowagi. Jeśli zauważymy u siebie któryś z tych objawów należy poinformować o tym lekarza specjalistę – tłumaczy ekspertka. 

Kupując herbatę miętową, szukaj produktów, które zawierają liście mięty pieprzowej bez domieszki innych ziół. Łyżeczkę ziół lub torebkę mięty zalej wrzątkiem i parz przez 3 do 5 minut. Pij drobnymi łykami.
Redakcja poleca: Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]
Jakie są sposoby na zgagę w ciąży? Zobacz nasz poradnikowy film, w którym podpowiadamy, jak sobie radzić, kiedy męczy cię zgaga, a przede wszystkim, co jeść, aby nie dokuczała. W ramach domowych sposobów na nadkwaśność w ciąży warto sięgnąć np. po awokado lub banana.

Ile mięty w ciąży?

Oczekiwanie na dziecko to szczególny czas, w którym z rozwagą wybieramy nie tylko to, co jemy, ale również napoje. Choć mięta jest uznawana za bezpieczny napar dla ciężarnych, nie należy przekraczać dwóch szklanek herbaty miętowej w ciągu doby. Umiar jest zalecany w przypadku wszystkich herbat ziołowych w ciąży. 

Co jeszcze warto wiedzieć o stosowaniu mięty w czasie ciąży:

  • Likwiduje nadmiar śliny – niektóre ciężarne skarżą się na ślinotok na początku ciąży. Miętowy cukierek albo guma mogą pomóc szybko osuszyć usta. 
  • Może wywoływać zgagę – mięta (obok kawy, herbaty czy coli) jest, niestety, na liście produktów, które mogą przyczyniać się do tej przykrej dolegliwości. Jeśli dokucza ci zgaga w ciąży, zrezygnuj z mięty na pewien czas. Ostrożność jest zalecana również przy refluksie i kamieniach nerkowych. Do zgagi może też prowadzić przyjmowanie nadmiernych ilość mięty.
  • Ochładza organizm – jednym ze składników mięty pieprzowej jest mentol, który wpływa m.in. na receptory zimna w organizmie. Dlatego mięta nie jest napojem rozgrzewającym, ale wywołuje uczucie ochłodzenia. Miętowe napoje sprawdzają się latem. W chłodnych miesiącach, zwłaszcza gdy jest ci zimno, lepiej wybierać do picia coś innego. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Popularne tematy