olej z wiesiołka
fot. Adobe Stock

Olej z wiesiołka: jak go stosować na płodność i w ciąży?

Olej z wiesiołka to doskonały olej dla kobiet – do stosowania w czasie starań o dziecko, w ciąży i po porodzie. A jeśli masz nieregularne cykle, silny PMS albo suchą skórę, włączenie oleju z wiesiołka do codziennej diety powinno przynieść znaczną poprawę samopoczucia i zdrowia. Sprawdź dawkowanie i właściwości oleju z wiesiołka.
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
fot. Adobe Stock
Olej z wiesiołka, znany od lat w ziołolecznictwie, wciąż zbiera świetne opinie wśród kobiet cierpiących na rozmaite dolegliwości. Pomaga na bolesne miesiączki, przynosi ulgę suchej skórze z AZS, a nawet zwiększa płodność i ułatwia zajście w ciążę. Czy olej z wiesiołka można stosować również w ciąży? Sprawdź, jak zaplanować dawkowanie oleju z wiesiołka, zarówno przed ciążą, jak i po zapłodnieniu, aby w pełni skorzystać z jego leczniczych właściwości i lepiej przygotować się do porodu. 

Olej z wiesiołka – jakie ma właściwości?

Olej z wiesiołka ma liczne prozdrowotne właściwości i idealnie nadaje się dla kobiet na różnych etapach życia i z różnymi kobiecymi dolegliwościami. Nie zaszkodzi jednak stosować go po prostu profilaktycznie, jako element zdrowej diety. Najczęściej wiesiołek pomaga na:
Dzięki zawartości kwasu linolenowego, kwasu gamma linolenowego, witaminie E, antyoksydantom i fitosterolom roślinnym olej z wiesiołka reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia ukrwienie skóry, działa przeciwzapalnie.
Redakcja poleca: Jakie zabiegi fryzjerskie są bezpieczne w ciąży?
Farbowanie włosów, balejaż, trwała czy choćby rozświetlające refleksy we włosach – każda kobieta lubi poprawić sobie samopoczucie wizytą u fryzjera. Jednak czy te wszystkie zabiegi są bezpieczne także w ciąży? Odpowiada fryzjerka, Patrycja Krzykowska, z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak stosować olej z wiesiołka?

Warto włączyć olej z wiesiołka do codziennej diety i spożywać go regularnie, zawsze na zimno (nie smażyć!), dodawać do sałatek, sosów, zup. Przykładowe dawkowanie oleju z wiesiołka:
 
  • 1 ml dziennie dla dzieci
  • 5 ml dziennie dla dorosłych

Ważne! Olej z wiesiołka zawiera kwasy tłuszczowe z grupy omega-6. Dobrze więc łączyć go z tranem lub odpowiednią ilością ryb w diecie, by dbać o proporcje kwasów omega-6 i omega-3.

Wybierz olej z wiesiołka tłoczony na zimno extra virgin w butelce zamiast kapsułek, bo tylko w tej formie kupisz olej niefiltrowany i nierafinowany.
 

Olej z wiesiołka na płodność

Picie oleju z wiesiołka może ułatwić zajście w ciążę i działać wspomagająco przy problemach z płodnością, choć nie ma na to naukowych badań. Wiadomo jednak, że wiesiołek zwiększa ilość śluzu szyjkowego i reguluje gospodarkę hormonalną, nie zaszkodzi zatem pić go podczas starań o dziecko. 

Olej z wiesiołka w ciąży

Olej z wiesiołka poprawia ukrwienie skóry i działa korzystnie na elastyczność błon śluzowych, szyjki macicy i spojenia łonowego. Ponadto wiesiołek zwiększa ilość śluzu, dzięki czemu stosowanie go w ciąży może dobrze przygotowywać do porodu. Ale każda ciąża jest inna! Zawsze skonsultuj z lekarzem zasadność stosowania oleju w ciąży oraz jego dawkę. 

Jak stosować olej z wiesiołka dopochwowo?

Niektóre położne polecają masaż krocza olejem z wiesiołka. Ma to rozluźnić spojenie łonowe oraz mięśnie, a w efekcie ułatwić poród. Jak zrobić masaż?
  • nałóż niewielką ilość oleju z wiesiołka na palce i rozgrzej go
  • delikatnie masuj krocze, wprowadzając kciuk do pochwy na ok. 2-3 cm i uciskając w kierunku odbytu
  • zabieg wykonuj na kilka dni/tygodni przed planowanym porodem (zacznij ok. 34. tygodnia ciąży)

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy