Czy to już!? Kiedy zaczyna się poród? [WIDEO]

Sygnałem, że zaczyna się poród, są regularne skurcze macicy. Zobacz jak odróżnić skurcze przepowiadające od tych naprawdę zwiastujących poród i w jakich sytuacjach nie można zwlekać z udaniem się do szpitala.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (23)

Zobacz nasz film, w którym nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia objawy, po których poznasz, że poród się zbliża, jak również te, które występują przed samym porodem i powinny być dla ciebie sygnałem, że należy już jechać do szpitala

Skurcze przepowiadające to, co innego niż skurcze porodowe

Już od 20 tygodnia ciąży twoja macica "trenuje" skurcze. Jest ich od 8 do 10 w ciągu dnia. Nie należy się nimi jednak przejmować, gdyż są to tzw. skurcze przepowiadające.
 
Skurcze porodowe muszą być regularne. Mogą być co pół godziny, godzinę lub dwie. Jeżeli jest to pierwszy poród, możesz w przerwie między skurczami wziąć prysznic i spokojnie spakować się do szpitala. Poród, zwłaszcza ten pierwszy trwa z reguły kilka, kilkanaście godzin, wiec spokojnie zdążysz dojechać o szpitala. Ważne: Jeżeli skurcze są już co 15 minut, nie zwlekaj i natychmiast pojedź do szpitala.Nadejście porodu zwiastuje:

Regularne skurcze to znak, że poród się zaczął

W momencie odejścia wód płodowych zmniejsza się objętość macicy i jest to sygnał do rozpoczęcia porodu. Dlatego po odejściu wód musisz pojechać do szpitala. To wcale nie oznacza jednak, ze na 100 procent poród dziecka nastąpi w ciągu kilku godzin. Ale od tego momentu stan dziecka musi być monitorowany przez lekarza.
 
Regularne skurcze z reguły następują samoistnie, ale czasami trzeba pomóc w ich wywołaniu poprzez podanie oksytocyny. Jeżeli czynność skurczowa nie postępuje przez 4 -8 godzin, to wtedy lekarze decydują się na wywołanie akcji porodowej.
  Zobacz też: Jak bardzo będzie bolał cię poród? - test
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy