paznokcie żelowe w ciąży
fot. Adobe Stock

Paznokcie żelowe w ciąży: czy można robić paznokcie żelowe i akrylowe w ciąży?

Paznokcie żelowe w ciąży to dla wielu przyszłych mam wygoda i oznaka dbania o siebie. Być może jednak nachodzą cię wątpliwości, czy można robić paznokcie żelowe i czy to nie zaszkodzi ciąży. Odpowiadamy na pytania o bezpieczny ciążowy manicure.
Magdalena Drab
paznokcie żelowe w ciąży
fot. Adobe Stock
Paznokcie żelowe w ciąży mogą wydawać się zbędne. Wiele kobiet nie chce jednak rezygnować z zadbanych dłoni i wygodnego manikiuru tylko dlatego, że spodziewają się dziecka. Przedłużanie paznokci za pomocą żelu nie zaszkodzi ciąży, jeśli tylko będziesz pilnować zasad bezpieczeństwa. Paznokcie akrylowe w ciąży to jednak mniej rozsądny wybór.

Czy można robić paznokcie żelowe w ciąży?

Aby zrobić paznokcie żelowe, trzeba nałożyć na płytkę paznokcia kilka warstw specjalnego żelu i utwardzić je pod lampą UV. Czasem nakłada się żel na tipsy przyklejane do paznokci. Wcześniej manikiurzystka dezynfekuje i odtłuszcza płytkę środkami, które mogą zawierać aceton. Jeśli zastanawiasz się, czy to bezpieczne w ciąży, uspokajamy: zarówno żel, jak i działanie lampy UV nie zagrażają ciąży. Stężenie acetonu, który wydziela się podczas robienia paznokci żelowych, jest z kolei niewielkie i również nie szkodzi dziecku.

W ciąży możesz pozwolić sobie na paznokcie żelowe, ale pod pewnymi warunkami.
  • Najpierw upewnij się, że masz zdrowe i mocne paznokcie. W razie potrzeby wzmocnij je naturalnymi odżywkami.
  • Wybierz zaufany, renomowany salon kosmetyczny.
  • Sprawdź, czy manikiurzystka na pewno korzysta wyłącznie z wysterylizowanych narzędzi.
  • Paznokcie żelowe usuwaj w salonie, podczas profesjonalnego zabiegu, który nie uszkodzi płytki.
Uwaga! Chociaż malowanie paznokci w ciąży jest bezpieczne, to nie zawsze jest wskazane. Zrezygnuj z paznokci żelowych tuż przed porodem, a jeśli już je masz, usuń żel odpowiednio wcześniej. W szpitalu podczas porodu powinnaś mieć naturalne, czyste paznokcie, bo ich wygląd pomoże lekarzom ocenić twój stan zdrowia albo ułatwi korzystanie z pulsoksymetru. Usuwanie żelu w warunkach szpitalnych mogłoby być kłopotliwe. Z tego samego powodu hybryda w ciąży też nie jest zalecana na krótko przed porodem.

Czy w ciąży można robić paznokcie akrylowe?

Paznokcie akrylowe wykonuje się, nakładając na płytkę paznokcia preparaty z akrylem. Nie używa się do tego lamp UV. Odradzamy jednak robienie paznokci akrylowych w ciąży ze względu na potencjalną szkodliwość produktów do manikiuru. Większość salonów kosmetycznych korzysta obecnie z bezpiecznych preparatów z akrylem EMA, ale niektóre mogą wciąż wykorzystywać kosmetyki ze szkodliwym, rakotwórczym akrylem MMA. Jeśli zdecydujesz się na paznokcie akrylowe w ciąży, koniecznie zapytaj o rodzaj stosowanych preparatów. Pamiętaj też, że akryl wydziela mocny, nieprzyjemny zapach, który może podrażniać nos i gardło oraz powodować ciążowe mdłości.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy