Kiedy i jak można podróżować w ciąży?

Ciąża to nie powód, by przez dziewięć miesięcy siedzieć w domu. Zanim w twoim życiu nastąpi wielka zmiana, zafunduj sobie wyjazd. Potem nie będzie to już tak proste.
Małgorzata Wódz
podróże, podróże w ciąży, wakacje w ciąży, wyjazdy w ciąży, lot samolotem w ciąży, jazda pociągiem w ciąży
fot. Fotolia
Jeśli nie masz teraz ochoty na wyjazdy, nie czytaj tego tekstu. Jako przyszła mama nie powinnaś się do niczego zmuszać. Ten raport przygotowaliśmy z myślą o kobietach, które kochają podróże, świetnie znoszą ciążę, chciałyby wyjechać, ale są pełne obaw. Postaramy się je rozwiać.

Od czego zacząć przygotowania do wyjazdu?

Od zapytania ginekologa, czy podróż na pewno ci nie zaszkodzi. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, prawdopodobnie bez przeszkód będziesz mogła wyjechać w pierwszym i drugim trymestrze. Natomiast po 32. tygodniu ciąży zaleca się mniej forsowny tryb życia - jeśli wyjazdy, to raczej niedalekie. Nawet jeśli wszystko jest w porządku, prawdopodobieństwo, że w tym czasie urodzisz przed terminem, jest większe. Lepiej, by nie doszło do tego podczas urlopu w przypadkowej lokalizacji.

Warto obejrzeć: Podróże lotnicze w ciąży – film
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Dokąd może podróżować kobieta w ciąży?

Jeśli szukasz miejsca, do którego chciałabyś się wybrać, z obszaru poszukiwań wyłącz kraje tropikalne i egzotyczne ze względu na większe ryzyko zatruć pokarmowych, których konsekwencją jest biegunka (w ciąży może być bardziej niebezpieczna) oraz choroby, których nie ma w naszym rejonie świata. Co prawda można się przed nimi chronić szczepiąc się (niektóre szczepionki są dopuszczone nawet dla ciężarnych), lepiej jednak tego unikać. Idealne miejsca dla przyszłych mam to zaciszne zakątki ze świeżym powietrzem, zdrową kuchnią i pięknym krajobrazem. Możesz planować pobyt nad morzem, także ciepłym, i w górach (choć pewnie nie zdecydujesz się na wędrówki męczącym szlakiem i w wysoko położone rejony).

Czy w ciąży można latać samolotem?

Dla przyszłej mamy nie jest bez znaczenia, czym będzie podróżować. Samolotem najbezpieczniej lecieć w drugim trymestrze, w pierwszym podniebna podróż wiąże się z większym ryzykiem krwawienia, a w trzecim przedwczesnego rozwiązania. Niektóre linie lotnicze nie zabierają na pokład kobiet, które są powyżej 32. tygodnia ciąży, są i takie, które wpuszczają na pokład kobiety w 35. tygodniu ciąży. Rezerwując bilet, uprzedź o swojej sytuacji. Informując o ciąży, możesz liczyć na lepsze miejsce. Na pokładzie staraj się zginać i prostować nogi, aby zapobiec kłopotom z krążeniem (w niektórych liniach na początku wyświetlane są filmy, które pokazują, jak to robić).  

Polecamy: Ciąża i urlop – lepiej podróżować samolotem, pociągiem czy samochodem?

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy