kampania społeczna promująca macierzyństwo
Youtube/kampania Fundacij Mamy i Taty
Czas wolny

5 świetnych kampanii promujących macierzyństwo. Da się?

Weźmy smutną kobietę i ubierzmy ją w beże. Ustawmy ją w pustym salonie i niech patrzy w dal albo płacze do podkładu z „Dziecka Rosemary”. Taka reklama na pewno trafi do młodych kobiet, które zastanawiają się, czy i kiedy zdecydować się na dziecko! Choć oczywiście można też zrobić to inaczej.

Fundacja Mamy i Taty wystartowała z kolejną kampanią teoretycznie zachęcającą do rodzenia dzieci – i po raz kolejny wyrzuciła pieniądze w błoto. Najnowszy filmik pt. „Nie odkładaj macierzyństwa na potem” – nawet już abstrahując od tego, jak bardzo jest odklejony od rzeczywistości – nie pokazuje najważniejszego: że rodzicielstwo jest fajne i może przynosić mnóstwo satysfakcji. Szkoda, że jego twórcy zanim wpadli na ten świeży i oryginalny pomysł, by przeciwstawić dziecko i karierę, nie obejrzeli na Youtubie kilku świetnych reklam, które oprócz tego, że promują jakieś produkty (i to niekoniecznie dziecięco-rodzicielskie), jednocześnie przekonują, że rodzina, dzieci, bycie mamą (albo tatą – bo przecież istnieją także reklamy z ojcami i dla ojców) to wielka wartość.

1. Tak jak np. jest to pokazane w argentyńskim filmiku z 2013 r. reklamującym Coca-Colę Life. Śmieszny, prawdziwy i wzruszający, według mnie dużo bardziej niż do picia Coli namawia do rodzenia dzieci.2. Druga – megazabawna, superironiczna i w 100 procentach prawdziwa – jest reklama Fiata 500, w której młoda mama trójki dzieci w hiphopowej piosence opisuje jak zmieniło się jej życie po narodzinach dzieci. I chociaż faktycznie ma ten klejący stół, brudną podłogę, a sexy torebkę zmieniła na duże torbiszcze, to i tak widać, że nie zmieniłaby swojego macierzyństwa na nic innego – i o to chodzi.(Gdyby ktoś pytał, gdzie jest ojciec tej trójki z poprzedniej reklamy, to pewnie odsypia nockę, tak jak tata z „męskiej” reklamy Fiata 500):3. W filmiku Fundacji Mamy i Taty bezdzietna kobieta ubolewa nad tym, że kiedyś wybrała podróż do Paryża zamiast siedzieć na miejscu i starać się o dziecko. Otóż jedno wcale nie wyklucza drugiego, a można nawet powiedzieć, że Paryż jak najbardziej sprzyja prokreacji, o czym przekonuje duńskie biuro podróży Spies Rejser w reklamie poniżej. I przedstawiają twarde dane: co dziesiąty mały Duńczyk został poczęty poza granicami kraju:4. Oczywiście to nie jest tak, że jedynym sposobem na promowanie rodziny i macierzyństwa jest nakręcenie zabawnego filmiku. Bardzo dobrą kampanią, która dowartościowywała mamy, była kampania Procter&Gamble „Dziękuję ci, mamo", związana z letnią Olimpiadą w Londynie w 2012 r., i potem z zimową Olimpiadą w Soczi. Oparta na prostym pomyśle, pokazywała że za każdym olimpijczykiem, przez wszystkie lata jego kariery sportowej, stoi jego mama – wspierająca, kochająca i motywująca. Jak widać dowartościowanie roli matki wcale nie musi bazować na kontrze: macierzyństwo a kariera zawodowa.Oraz wersja zimowa:5. Albo reklama Google: prosta, bezpretensjonalna i wzruszająca. Może nie zachęca w bezpośredni sposób do rodzenia dzieci, ale na pewno pokazuje, że bycie mamą (bez względu na to, czy to jest późne macierzyństwo czy wczesne macierzyństwo) to coś bardzo ważnego, pięknego i satysfakcjonującego:Czytaj także: Jak emocje wpływają na płodność

I na koniec jeszcze w bonusie dla cierpliwych internetowa reklama pieluszek Huggies. W najnowszej kampanii Fundacji Mamy i Taty nie ma słowa o ojcach, tak jakby ciąża i dziecko było sprawą wyłącznie kobiety. To błąd, który popełniają producenci wielu gadżetów okołodziecięcych. Producent pieluszek wyszedł jednak z założenia, że nie tylko zapłodnienie, ale też ciąża jest doświadczeniem wspólnym: i kobiety, i mężczyzny, i zapłacił za stworzenie specjalnego pasa, który umożliwiał przyszłym ojcom odczuwanie ruchów dziecka. Na koniec sfilmował reakcje mężczyzn. Wyszedł wzruszający filmik, który może być przyczynkiem do rozmowy o tym, jak przyszły ojciec może uczestniczyć w ciąży partnerki, jak może nawiązywać więź z nienarodzonym dzieckiem itd:Tak, wiem, że żaden z tych filmików nie wiąże się z żadną prorodzinną kampanią społeczną. Wiem, że one w gruncie rzeczy sprzedają emocje i służą markom. Ale i tak myślę, że robią dużo więcej dobrego dla promocji macierzyństwa/ojcostwa/rodzicielstwa niż nowy filmik Fundacji Mamy i Taty. Nie oceniają. Nie oskarżają. Pokazują pozytywne emocje. To już niemało.

Polecamy: Jak się przygotować się do ciąży po 40-tce.

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

chłopiec płacze na widok taty
Screen: Facebook
Aktualności
„Gdybyś miał wyobrazić sobie największą niespodziankę…” – ten filmik wyciska łzy z oczu!
Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze dzieci nas kochają i jak bardzo tęsknią za nami, gdy nas nie ma. Ten filmik wyciśnie łzy z oczu nawet największym twardzielom!

  (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); A Love Surprise "My husband just returned from deployment and we were able to pull off a wonderful surprise for our son!"A Love What Matters Original Video #LoveWhatMatters Posted by Love What Matters on 23 luty 2016   Mama kilkulatka chciała uchwycić moment powitania synka i jego taty, wracającego z  misji wojskowej. Postanowiła więc sprawić kilkulatkowi niespodziankę i na początku rozmowy z nim udawała, że chodzi tylko telefoniczną „wielką niespodziankę”, jaką chce tata sprawić synkowi. Nie zdawała sobie sprawy, jak wielkie wrażenie na chłopcu wywrze widok taty!  Posłuchajcie rozmowy mamy z synkiem:  – Tata chciałby ci coś powiedzieć. – Co?  – To coś bardzo ważnego… – Co?  – Nie wiem, czy jesteś gotowy , żeby to usłyszeć? – Ale co? Czy może wraca do domu?  – Nie wiem, a jak ty myślisz?  – Nie...  – Jak myślisz, co chciałby ci powiedzieć? – Nie wiem… – Nie wiesz, co chciałby ci powiedzieć? To wieeeelka niespodzianka! Gdybyś miał wyobrazić sobie największą niespodziankę na świecie, to co, to by było?  – Tata jest w domu?! Chłopczyk na widok taty wybucha niepowstrzymanym płaczem, ale na szczęście sam doskonale zdaje sobie sprawę, że jego łzy – to łzy ulgi i szczęścia.  Filmik, jaki nakręciła jego mama, jest bardzo intymny i pokazuje nie tylko piękną chwilę powitania między ojcem a synem, lecz także to, jak bardzo bezbronne są nasze dzieci wobec swoich uczuć i  jak silna może...

colton-lillard-5-latek-wiaze-buty
Facebook/Ashley Lillard
Aktualności
5-latek pokazuje genialny trik! Zobaczcie film!
Ten filmik ma już 12 milionów wyświetleń i tysiące komentarzy. Co w nim takiego wyjątkowego? Zobaczcie genialny trik 5-letniego Coltona. "To działa!" - mówią rodzice innych dzieci!

Genialny sposób na wiązanie butów dla dzieci 5-letni Colton Lillard na filmiku umieszczonym przez jego mamę na Facebooku demonstruje genialny sposób na wiązanie butów . Film został wyświetlony już 12 milionów razy i jest niewątpliwie hitem Internetu. Sami zobaczcie dlaczego!   I co wy na to? Tysiące ludzi komentuje filmik, dziękując małemu Coltonowi za bardzo przydatny pomysł. Rodzice piszą, że ich dzieci po obejrzeniu filmiku, chcą nosić wreszcie buty ze sznurówkami. Mały Colton jest skromny, nie przypisuje sobie całej zasługi. Zdradza na końcu wideo, że nauczył się tego sposobu wiązania butów od przyjaciela Rivera :). Czego możemy się nauczyć od mamy Coltona? W tym filmiku jest jeszcze coś, czego możemy się nauczyć. Nie od Coltona, ale od... jego mamy. Po pierwsze mama Ashley nie ma oporów, by pokazać prawdziwe życie rodzinne. Takim, jakie jest na co dzień. I już za to ją lubimy. Nie wystylizowała chłopca, nie ustawiała specjalnie, by wszystko wyglądało niczym na idealnych zdjęciach blogerów. Wchodzi ojciec, ale na szczęście jest cicho i nie rujnuje całego tutorialu syna :). Pies próbuje przez chwilę być w centrum uwagi, ale udaje się okiełznać jego zapędy.   Poza tym przez cały czas kręcenia filmiku mama Coltona jest bardzo cierpliwa, nie poprawia go, daje chłopcu czas, by sam sobie poradził. Mama trójki dzieci (na zdjęciu powyżej  z dzieciakami i mężem Chadem) wie co robi. Nie krzyczy, nie pogania, nie mówi „Nie, nie, nie! Nie taaaak, musisz to zrobić, o zobacz, w ten sposób…”   Przyznajcie się ile razy wam się już coś takiego wyrwało? To naprawdę wspaniałe widzieć taki zgrany rodzinny zespół. Wypróbujecie tę metodę zawiązywania butów ? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać jak wam poszło! Źródło: womansday.com, facebook.com/ashlillard

supermama 2019 plebiscyt mamotoja.pl
Adobe Stock
Aktualności
Katarzyna Błędowska z vloga OMatkoiCórko! została Supermamą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA]
Siedzi na kanapie i gada z córką - tak można by streścić niewtajemniczonej osobie, na czym polega jej vlog. Ale w tym "nicnierobieniu" jest ukryta znacznie większa mądrość - mówi socjolog dr Marta Bierca.

Do naszego plebiscytu na Supermamę 2019 wytypowałyśmy 8 wspaniałych mam. Każda z nich jest wyjątkowa i każda zasługuje na wielkie brawa i słowa uznania! Jednak zwyciężczyni zawsze jest jedna. Decyzją ogromnej większości głosujących osób tytuł Supermamy 2019 przypadł Katarzynie Błędowskiej. To mama vlogerka, od kilku lat prowadząca z córką videobloga OMatkoiCórko! , na którym pokazuje ich codzienne życie. Pokonała tak mocne i znane kobiety, jak prezydentową Danutę Wałęsę, czy Iwonę Hartwich, dzielnie walczącą o poprawę jakości życia w naszym kraju dzieci niepełnosprawnych. Poprosiłyśmy o komentarz do wyników plebiscytu socjolożkę dr Martę Biercę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor Bierca specjalizuje się w tematyce przemian, jakie zachodzą w rodzinach, szczególnie w nowych modelach macierzyństwa i ojcostwa. Na rynku wydawniczym ukazała się jej książka pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce" , będąca wnikliwą jego analizą. Jak przyjęła Pani wynik naszego plebiscytu? Nie ukrywam, że z zaskoczeniem. Styl macierzyństwa pani Katarzyny Błędowskiej jest inny niż pozostałych kobiet biorących udział w plebiscycie. Nie jest tak spektakularny. Pozostałe panie nie dość, że są mamami, w tym także dzieci adoptowanych i schorowanych, to jeszcze robią mnóstwo na rzecz innych dzieci i osób poszkodowanych. Nie wiem w ogóle, kiedy znajdują czas na sen i zjedzenie śniadania. Ale to nie przekreśliło szans mamy vlogerki. Pani Katarzyna ma fajny pomysł na bycie mamą i opowiadanie o swojej relacji z córką. To jest taka opowieść o codzienności, o różnych, często banalnych sprawach, ale przecież cały czas nam towarzyszących. Fajnie, że jest mama, która to pokazuje. Bycie supermamą nie musi oznaczać wielkiego heroizmu? Od matek bardzo dużo się oczekuje. Pewnie każda kobieta to potwierdzi, że każdego dnia musi się sprawdzić na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz