Zabawy na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock
Czas wolny

Zabawy dla dzieci na pierwszy dzień wiosny: 10 propozycji zabaw z całego świata

Pierwszy dzień wiosny najlepiej świętować… zabawą! Skorzystajcie z naszych propozycji wiosennych gier i zabaw dla dzieci. Znajdziecie wśród nich zarówno kilka polskich tradycji, jak i inspiracje z całego świata.

Nadejście wiosny napawa optymizmem, a pierwsze ciepłe i słoneczne dni sprawiają, że aż chce się naładować baterie na słońcu. Pierwszy dzień wiosny może stać się magiczny, pełen eksperymentów, jak i mądrej wiedzy przyrodniczej przekazanej za pomocą gier i zabawy. Może być także pełen szaleństw, ale przede wszystkim czasu spędzonego całą rodziną na dobrej zabawie. Oto 10 propozycji zabaw na pierwszy dzień wiosny.

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

Zabawy na pierwszy Dzień Wiosny

  • Topienie marzanny – to jeden z najpopularniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny. Nie zachęcamy do zaśmiecania pobliskich rzek, ale zrobienie wspólnie kukły z pewnością będzie świetną zabawą dla dzieci. Niegdyś wykonywano ją ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami była zdobiona koralami. W dniu przesilenia wiosennego wrzucano ją do wody lub palono. Symbolizowała ona zimę i śmierć – spalenie jej lub utopienie miało pomóc usunąć efekty jej działania (np. zamieranie na zimę przyrody) i przywołać cieplejszą porę roku. Tej pogańskiej tradycji nie udało się wyplenić ani zastąpić inną, np. zrzucaniem kukły Judasza z wież kościelnych. Marzannę topi się do dzisiaj, tyle że zwykle zwyczaj ten ma charakter zabawy w przedszkolach lub szkołach.

 

  • Wiosenny bal przebierańców – często organizowany w przedszkolach, ale możesz również zorganizować go w domu, dla najbliższych kolegów i koleżanek twojego dziecka. Jak się przebrać na pierwszy dzień wiosny? Najlepiej za pszczoły, motyle, kwiaty, ptaki czy zające. Pamiętaj jednak, że najważniejsze, aby dziecko było zadowolone, więc pozwól mu wybrać przebranie – stroje karnawałowe są jak najbardziej dozwolone!
Polscy uczniowie pierwszego dnia wiosny mówią o dniu wagarowicza. Niektórzy rzeczywiście tego dnia nie idą do szkoły, choć nauczyciele starają się, aby 21 marca lekcje były lżejsze lub organizują uczniom jakieś atrakcje.

Gry i zabawy wiosenne dla dzieci:

  • Poszukiwanie oznak wiosny – to świetna zabawa, zwłaszcza dla przedszkolaków. Wystarczy prowiant i można ruszyć na wycieczkę do lasu, parku lub ogrodu botanicznego. Zorganizujcie konkurs, kto znajdzie ich najwięcej.
  • Inauguracja sezonu rowerowego – jeśli pogoda dopisuje, wybierzcie się rodzinną wycieczkę rowerową po okolicy.
  • Zawody plenerowe – można zebrać grupę znajomych, by zorganizować dzieciom konkurencje sportowe w plenerze.
  • Turniej planszówek – jeśli pogoda nie rozpieszcza, świetnym pomysłem na powitanie wiosny będzie dzień gier planszowych. Oczywiście z nagrodami!

Pomysły na pierwszy dzień wiosny z różnych stron świata

Równonoc wiosenna jest momentem symbolicznym w wielu kulturach. Warto poznać tradycje, które są dziedzictwem innych narodów. Tematy te mogą być inspiracją do rozmów z dziećmi o różnorodności świata i kultur oraz inspiracją do obchodzenia pierwszego dnia wiosny w nieco inny sposób niż topienie marzanny.

  • Zabawa kolorami z Indii

To znane na cały świat hinduskie święto nosi nazwę Holi – Festiwalu Kolorów. Obchodzone jest dzień po marcowej pełni księżyca. Symbolizuje nadejście czasu obfitości. W przeddzień Holi pali się ogniska, śpiewa i tańczy wokół ognia. W dniu Holi następują gonitwy, podczas których ludzie obrzucają się kolorowym proszkiem i oblewają wodą. 
 
Pomysł na zabawę z dzieckiem: dlaczego nie zorganizować kolorowej gonitwy w parku lub ogrodzie? Zamiast obsypywać się kolorowym proszkiem, można sypać kolorowe konfetti zrobione z bibuły lub papieru (NIE używajcie nieekologicznych plastikowych drobinek!).

  • Poznawanie lokalnej historii inspirowane Meksykiem

Między 19 a 21 marca Meksykanie licznie odwiedzają miejsca, w których znajdują się zabytki z czasów prekolumbijskich – piramidy i ruiny świątyń m.in. Azteków i Olmeków. Część mieszkańców Meksyku wierzy, że to miejsca, z których można czerpać moc.
 
Pomysł na zabawę z dzieckiem: wybierzcie się na zwiedzanie swojej okolicy, poznajcie lokalne zabytki. Opowiedz dziecku, z jakich czasów pochodzi fort, zamek czy kościół, poopowiadaj mu o tych czasach. Przy okazji wypatrujcie oznak wiosny i pierwszych wiosennych kwiatów. 

  • Spacer jak w japońskim ogrodzie

W Japonii nadejście wiosny świętuje się, podziwiając kwiaty wiśni. Święto obchodzone jest wtedy, gdy drzewa zakwitną, dlatego nie ma ono konkretnej daty. Najczęściej wiśnie zakwitają w drugiej połowie marca i właśnie wtedy odbywa się Festiwal Kwitnących Wiśni. Organizowane są pikniki, pod kwitnącymi drzewami spożywa się posiłki, a w miastach zabawy przy sake i woni kwiatów przeciągają się do nocy.
 
Pomysł na zabawę z dzieckiem: idźcie na wiosenny spacer z dzieckiem do parku, na łąkę lub do lasu. Sprawdźcie, czy przyroda budzi się już do życia, rozglądajcie się za wiosennymi ptakami. Spróbujcie rozpoznać kwitnące rośliny. Jeśli pogoda nie dopisze, możecie zrobić kwiaty z bibuły i krepiny, postawić wasz bukiet na stole i zjeść przy nim wspólny posiłek.

  • Ognisko na powitanie wiosny inspirowane Hiszpanią

Odejście zimy i nadejście wiosny w Walencji obchodzi się Festiwalem Ognia. W tym dniu pali się ogniska i puszcza fajerwerki. Zwyczaj palenia ognisk pochodzi z XVI wieku, kiedy w ogniu pozbywano się starych mebli i sprzętów. W mieście pojawiają się też olbrzymie kukły przedstawiające znane osoby ze świata biznesu i polityki. Ostatniego dnia festiwalu wszystkie zostają spalone. Między 15 a 19 marca codziennie o godzinie 14 odbywa się konkurs salw. Na koniec wszystkie startujące grupy oddają strzał w tym samym czasie – jest głośno!
 
Pomysł na zabawę z dzieckiem:
w wieczór pierwszego dnia wiosny zorganizujcie ognisko (byle w miejscu do tego przeznaczonym!). Możecie piec kiełbaski czy chleb i wspólnie śpiewać piosenki.

Zobacz także:

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock
Wychowanie
Zabawy paluszkowe – 8 najlepszych propozycji dla dzieci
Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez dzieci, a dodatkowo – wspaniale wspierają rozwój najmłodszych i to w wielu obszarach. Usprawniają nie tylko zdolności manualne, ale też wpływają na szybszy rozwój mowy i umiejętności społecznych dziecka. Podajemy przykłady zabaw paluszkowych – idealne dla niemowlaka i przedszkolaka.

Zabawy paluszkowe znają wszystkie dzieci. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są paluszkowe wierszyki: o raku-nieboraku, o sroczce, co kaszkę warzyła, o kominiarzu na drabinie. Twoje dziecko też szybko je opanuje i będzie układało ręce do zabawy. Warto pokazywać najmłodszym zabawy paluszkowe, bo nie tylko wywołują mnóstwo radości, ale również wiele uczą. Sprawdź, jakie wierszyk paluszkowe można wykorzystać do wesołych zabaw z maluszkami.  Spis treści:   1.  Zabawy paluszkowe – same zalety 2.  Zabawy paluszkowe dla dzieci – od kiedy? 3.  Jak się bawić w zabawy paluszkowe? 4.  Zabawy paluszkowe dla dzieci – przykłady: Zabawy paluszkowe dla niemowlaka Zabawy paluszkowe dla przedszkolaków 5.  Wpływ zabaw paluszkowych na rozwój dziecka Zabawy paluszkowe: same zalety  Zabawy paluszkowe to nic innego jak zabawy, w których wykorzystujemy zmysł dotyku i proste rytmiczne wierszyki. Zabawy tego typu stwarzają okazję bliskiego kontaktu z dzieckiem, poświęcenia mu uwagi i spędzenia z nim czasu. Zaspokajają tym samym podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka. Poprzez częsty kontakt z mamą i tatą (osobami kochanymi i najważniejszymi), poprzez powtarzalność i przewidywalność pewnych sekwencji ruchowych dziecko zdobywa poczucie bezpieczeństwa (wie, co będzie dalej). Zabawy paluszkowe to wspaniały trening: koncentracji, pamięci, poznawania świata za pomocą zmysłu dotyku, orientacji w przestrzeni, zdolności manualnych, precyzji ruchów, rozwoju mowy i słownictwa, komunikacji, w której liczy się naprzemienność („raz ja, raz ty”) więzi emocjonalnej z rodzicem i/lub wychowawcą. Do zabaw paluszkowych nie potrzeba specjalnych zabawek, wybranych miejsc, szczególnych umiejętności czy określonego...

Zabawy integracyjne dla maluchów i starszych dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zabawy integracyjne dla dzieci: 15 propozycji dla dzieci w różnym wieku
Grupowe zabawy integracyjne dla dzieci są bardzo ważne – uczą zdrowej rywalizacji, komunikacji i współpracy. Zabawy dzieci w grupie sprzyjają także budowaniu relacji między rówieśnikami. Nasze pomysły na zabawy integracyjne możecie wykorzystać już dla 3-latków, w przedszkolu, szkole lub na obozach i koloniach.

Zabawy integracyjne są idealnym sposobem na to, by dzieci poznały się wzajemnie i oswoiły z nowym otoczeniem. Propozycje tego rodzaju zabaw często mają charakter ruchowy. Rolą zabaw integracyjnych jest przede wszystkim nawiązanie więzi między dziećmi, stworzenie atmosfery zaufania, a także wytworzenie u dzieci poczucia przynależności do grupy. Zabawy dla dzieci w grupie można stosować w przedszkolu, szkole, na koloniach i obozach.  Spis treści: 1. Zabawy integracyjne – korzyści 2. Zabawy integracyjne dla młodszych dzieci: Przebieganie pod chustą Piosenka powitalna Owocowa gra Szukające zwierzątka Piłeczka Kalambury z bajkami Zapamiętaj moje imię Podchody 3. Zabawy integracyjne dla starszych dzieci i młodzieży Kto, tak jak ja Dwie prawdy i jedno kłamstwo Zabawa w skojarzenia  Refleks Co zabierzesz na bezludną wyspę? Opowieści z rekwizytami Ślepa kura Zabawy integracyjne – korzyści Zabawy w grupie, których celem jest integracja bawiących się osób, są dobrym sposobem na adaptację przedszkolną, ale też na ułatwienie dzieciom nawiązania kontaktu z rówieśnikami w szkole lub podczas wyjazdów letnich lub zimowych. Główne funkcje zabaw integracyjnych:  nawiązanie kontaktu między dziećmi, nauka współpracy , nauka zdrowej rywalizacji , doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, kształtowanie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć , tworzenie więzi w grupie, nauka szacunku i tolerancji, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zachowanie swoje i grupy, kształtowanie poczucia przynależności do grupy. Zabawy integracyjne dla młodszych dzieci - propozycje Jeśli chodzi o zabawy dla młodszych dzieci (np. przedszkolaków) warto wziąć pod uwagę, że maluszkom trudniej zrozumieć i zapamiętać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj