komunia 2022
Jose Manuel/Adobe Stock
Święta i uroczystości

Komunia 2022 – najnowsze trendy komunijne. Co jest modne, a co zdecydowanie nie.

Każdego roku pojawiają się nowe trendy komunijne. Co w 2022 roku jest passe, a co jest na topie? Sprawdziliśmy. Oto trendy komunijne na komunię 2022.

Na komunię 2022 pojawiło się parę nowych trendów nie tylko w kwestii prezentów. Komunijna moda widoczna jest w dekoracjach, atrakcjach podczas przyjęcia komunijnego, obejmuje także zamawiane na komunię torty. Do przeszłości odchodzą dawane w prezencie na komunię świętą zegarki i rowery, a także torty w kształcie biblii. Co pojawiło się na ich miejsce? Oto najmodniejsze gadżety na komunię 2022 i nie tylko.

Spis treści:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Komunia 2022 – dekoracje

Od pewnego czasu w dekoracjach komunijnych króluje trend botaniczny. Podczas przyjęć komunijnych wyprawianych w tym roku najmodniejsze są dekoracje z motywem eukaliptusowej gałązki. Eukaliptus powinien pojawić się na zaproszeniach, ale też na imiennych bilecikach i dekoracjach na stole, np. na serwetkach, na banerze oraz w imiennych podziękowaniach.

komunia 2022 dekoracje

Jakie atrakcje na komunię 2022?

W tym roku podczas przyjęcia komunijnego nie powinno zabraknąć piniaty. Dzieci rozbijają ją, aby dostać się do ukrytych w niej słodyczy. Piniata komunijna, którą określimy jako piniatę w dobrym guście, ma kolory kojarzące się z komunią, może znajdować się na niej imię bohatera wydarzenia. Ale piniata z Jezusem lub piniata w kształcie hostii albo krzyża przekracza już granice dobrego smaku.
kmunia 2022 piniata
 

Komunia 2022 – podziękowania

Opuszczającym przyjęcie komunijne gościom wypada podziękować za udział w uroczystości. Ponieważ wiąże się to zwykle z niemałymi kosztami dla gości (dojazd, prezent), od pewnego czasu modne jest nie tylko samo podziękowanie, ale również wręczanie imiennych podziękowań. W tym roku w ramach podziękowania po komunii wręczano modne specjalnie przygotowane na tę okazję krówki – a jakże: z motywem eukaliptusa!
komunia 2022 krówki
 

Prezenty na komunię 2022

Na pytanie ile dać na komunię, w 2022 roku odpowiedź brzmi 200-500 zł. Oczywiście nierzadko w kopercie dzieci odnajdują również zdecydowanie większe kwoty. Zwłaszcza gdy wręczają je rodzice chrzestni. Natomiast goście, którzy chcą podarować dziecku modny prezent na komunię, powinni wysupłać z portfela znacznie więcej niż przeciętna wartość tzw. koperty. Jakie prezenty w tym roku wręcza się dzieciom?

Oto lista topowych prezentów na komunię 2022:

  • laptop
  • smartfon gamingowy
  • monitor komputerowy
  • klawiatura gamingowa, mechaniczna
  • solidne głośniki do komputera
  • dobrej jakości komputerowe słuchawki z mikrofonem
  • konsola do gier
  • hulajnoga elektryczna.

Na topie są też kody do gier, które dziecko może zrealizować na platformie gamingowej, dlatego warto najpierw dowiedzieć się, z jakiej platformy dziecko korzysta i w jakie gry gra.

Tort na komunię 2022

W tym roku najmodniejszy tort na komunię świętą jest smukły, wysoki i oblany białą czekoladą. Obowiązkowo znajdują sia na nim komunijne akcenty. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco tort weselny. Jeśli chodzi o smaki, to w tym sezonie królują torty lekkie i owocowe.

komunia 2022 tort

fot.: tartoletka.com z Katowic

Zobacz także:

prezent na komunię
Adobe Stock
Aktualności
„Jestem chrzestną. Na komunię daję 100 zł do koperty i medalik” [LIST DO REDAKCJI]
Dla wielu dzieci pierwsza komunia już dawno straciła wymiar duchowy. Na pierwszym miejscu coraz częściej stawia się koperty i drogie prezenty. Nie wszyscy chcą jednak spełniać zachcianki dzieci. Tym bardziej jeśli dzieci mają już „wszystko”.

Po publikacji na naszym profilu na Facebooku tekstu o prezentach na komunię napisała do nas Marta, matka chrzestna chłopca, który w tym roku przystąpi do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Marta ma dość zasady „zastaw się, a postaw się”, którą co roku kieruje się tak wiele rodzin. Choć stać ją na to, by sprawić chrześniakowi okazały prezent, nie ma zamiaru się wykosztowywać. W końcu komunia to duchowe wydarzenie, nie targowisko próżności. Jeśli chcecie podzielić się z nami swoimi przemyśleniami, piszcie na adres: redakcja@mamotoja.pl. „9-latek nie potrzebuje drogich prezentów. Nie o to chodzi w komunii” „Mój chrześniak idzie w tym roku do komunii. To jedno z tych dzieci, które mają wszystko. Dosłownie: WSZYSTKO. Ma drogi smartfon (chyba nawet lepszy niż jego rodzice), komputer, konsolę, elektryczną hulajnogę. Na Boże Narodzenie dostał drona. Rozumiecie? Dron dla 9-letniego dziecka, które ledwo opanowało tabliczkę mnożenia! Kacper jest jedynakiem, jego rodzice prowadzą własne biznesy, kasy im nie brakuje – robią wszystko, żeby zapewnić mu jak najlepsze dzieciństwo… Ja sama mam własną firmę, nie mam dzieci, mój partner również nieźle zarabia. Żyje nam się naprawdę dobrze i stać mnie na to, żeby kupić chrześniakowi drogi prezent. Nawet drugiego drona. Ale tego nie zrobię, przecież nie zwariowałam! Czytaj także: „Mój syn podliczył koperty z komunii i WPADŁ W SZAŁ. Chciałam zapaść się pod ziemię! Gdzie popełniłam błąd?!” [LIST DO REDAKCJI] Moi rodzice uczyli mnie i siostrę, że pieniądze nie rosną na drzewach. Że na każdą złotówkę trzeba ciężko zapracować, dlatego, zanim ją wydamy, powinnyśmy się dwa razy zastanowić. Pamiętam moją komunię i prezenty – od dziadków dostałam ilustrowaną Biblię z dedykacją (mam ją do dzisiaj!), od chrzestnych zestaw biżuterii –...

Polacy wydają fortunę na komunię
Adobe Stock
Aktualności
Polacy wydają zawrotne sumy na prezent komunijny. Połowa z nich sięgnie do swoich oszczędności
Polacy prześcigają się w kupowaniu coraz droższych prezentów na komunię. Niektórzy wydadzą nawet 5 tysięcy! Maj i czerwiec będą dla nas wyjątkowo ciężkimi miesiącami.

Komunia to wydatek nie tylko dla rodziców dziecka, które właśnie przyjmuje ten ważny sakrament, ale również dla jego gości. Z roku na rok wręczane sumy pieniędzy są coraz większe, prezenty coraz droższe.  Jako gość komunijny wydasz fortunę Przyjęło się, że prezenty komunijne muszą być naprawdę wyjątkowe i... wiele kosztować. Coraz rzadziej dziecko dostaje jedynie zegarek lub łańcuszek. Choć zwyczajowo przyjmuje się, że prezent nie powinien być tańszy niż koszty talerzyka – bardzo często wielokrotnie przewyższa tę sumę. Z przeprowadzonego badania Barometru Providenta wynika, że 21 proc. osób planuje wydać na prezent komunijny tysiąc złotych. Z kolei 9 proc. osób przeznaczy na ten cel aż 5 tysięcy złotych! Rozbieżność jest duża, jednak bardzo wiele zależy od tego, jak bliską osobą jest dla nas dziecko, które przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice chrzestni, dziadkowie z pewnością wykosztują się najbardziej. Komunia największym wydatkiem ostatnich miesięcy W maju i czerwcu Polacy najwięcej pieniędzy przeznaczą właśnie na prezenty komunijne. Połowa badanych opłaci je z bieżących dochodów, natomiast druga część uszczupli swoje oszczędności. Z badania wynika również, że Polacy właśnie na prezenty komunijne wydadzą więcej niż na majówkę, Dzień Matki, Dzień Dziecka. Pamiętajmy jednak, że to, ile dać na komunię , zależy przede wszystkim od nas i naszych możliwości finansowych. Umiar jest bardzo ważny w tej kwestii! Nie chodzi o rodzinną rywalizację lub robienie czegoś „na pokaz”. Najważniejsza przecież jest nasza obecność i cieszenie się razem z dzieckiem z tego wyjątkowego wydarzenia. Piszemy też o :  Białas został tatą! W najnowszym klipie pokazuje córkę. Zosia sprawia, że fani mają „ciary”! Nauczycielka zostawiła pierwszoklasistę samego 20...

komunijne szaleństwo
Adobe Stock
Prawdziwe historie
„To nie komunia, to biała histeria i targowisko próżności”
Mając ledwie dwadzieścia dwa lata zostałam ciotką honorową – matką chrzestną córeczki mojej przyjaciółki. Wzięłam sobie do serca ów zaszczytny obowiązek. Interesowałam się i uczestniczyłam. Kupowałam drobiazgi, zabierałam Julcię na spacery i nie przestałam, kiedy doczekałam się własnego potomstwa. Zrobiło się pod górkę, gdy wybuchła komunijna histeria. 

Osobiście wzięłam rozbrat z religią i kościołem katolickim – do tego stopnia, że nawet nie ochrzciłam syna. Tymczasem jako matka chrzestna byłam skazana na wysłuchiwanie kolejnych modlitw, recytowanych mi do słuchawki przez niespełna dziesięciolatkę, która guzik rozumie z tego, co deklamuje, ale deklamuje. Znosiłam to dzielnie, dyskretnie przewracając oczami. Komunia czy wybory Miss Universe? Kolejny punkt na komunijnej liście paranoi: strój. Mówimy o mszy, że przypomnę, a kwestia tego, w co ubierze się dziecko, urastała do rangi wyboru kreacji na ślub . Bo może inna alba, inny wianek, nie takie zupełnie płaskie buty… W co ubierze się matka dziecka było niemal tak samo ważną kwestią jak ubranie matki panny młodej. Ja też nie mogłam przyjść po prostu w czymś ładnym, eleganckim, o wygodzie już nie wspomnę, bo nikogo ona nie obchodziła. – Nie możesz być ubrana na jasno, bo się zlejesz z Julką na zdjęciach. Ale szafirowa kiecka też odpada, przecież będziesz dominować. Nie możesz mi przyćmić dziecka! Zrobiłam szybki przegląd szafy i w końcu znalazłam coś, co zyskało uznanie w oczach mojej przyjaciółki i nie było w kolorze zarezerwowanym przez nią samą, jej mamę, babcię ze strony ojca, inne ciotki… Nie rozumiałam tego. Góra dwugodzinna msza w kościele, a potem uroczysty obiad. Koniec. Czemu przypominało to wybory Miss Universe? Zredukowano mnie do straszaka i skarbonki A już zupełne szaleństwo objawiło się przy prezentach. Dotąd byłam po prostu ciotką, która miała trwać przy swojej córce chrzestnej. Z powodu komunijnej histerii zostałam sprowadzona do roli „prezentodawczyni”. – Julka, jak będziesz niegrzeczna, to ciocia nie kupi ci prezentu na komunię! Kiedy usłyszałam to pierwszy raz, zdębiałam. Nie wiedziałam, jak zareagować. Wydawało mi się oczywiste, że matka chrzestna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj