jak zrobić drzewo genealogiczne
fot. Adobe Stock

Jak zrobić drzewo genealogiczne? Podpowiadamy! [WZÓR]

Zobacz, jak zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny lub dla dziecka do szkoły czy przedszkola. Przedstawiamy gotowe wzory do wypełnienia, które wam w tym pomogą i ułatwią pracę.
Dominika Bielas
jak zrobić drzewo genealogiczne
fot. Adobe Stock
Nie wiesz, jak zrobić drzewo genealogiczne? Podpowiadamy! Przygotowanie takiego grafu to okazja, by uporządkować to, co wiemy o najbliższych, a także szansa, by odkryć nasze korzenie. To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny. Starannie przygotowane drzewo może stać się niezwykłą pamiątką przekazywaną przez następne pokolenia lub pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Spis treści: 
1. Jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny (wzory do druku)

- wzór drzewa genealogicznego do wypełnienia
- szablon drzewa genealogicznego
- drzewo genealogiczne dla dzieci po angielsku
- gotowe drzewo genealogiczne rodziny
2. Drzewo genealogiczne online
3. Drzewo genealogiczne: jak znaleźć przodków
4. Jak narysować drzewo genealogiczne
5. Członkowie rodziny po angielsku (słowniczek do drzewa genealogicznego)

Jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny (wzory do druku)

Zastanówcie się, czy chcecie umieścić na drzewie tylko imiona i nazwiska, czy również wizerunki członków rodziny. Poszukiwanie starych zdjęć może być interesującym doświadczeniem i dobrą zabawą. Nasz wzór drzewa genealogicznego z pewnością ułatwi wam pracę. Wystarczy, że klikniecie na obrazek i wydrukujecie go. Następnie musicie wpisać imiona, nazwiska poszczególnych członków rodziny (uwzględniając pokrewieństwo). 

Wzór drzewa genealogicznego do wypełnienia 

Wiosenne drzewo, które w bardzo czytelny sposób pokazuje historię rodziny. Większość zdjęć ma kształt kwadratu, więc idealnie wpasują się one w puste miejsca.

jak zrobić drzewo genealogiczne - wzór
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Szablon drzewa genealogicznego 

Możecie wybrać też drugą z naszych propozycji. To drzewo jest bardziej kolorowe. Będzie piękną ozdobą np. w waszym salonie. 
drzewo genealogiczne wzór do wypełnienia

Drzewo genealogiczne dla dzieci po angielsku - szablon

Na początku warto przygotować projekt na brudno, bo czasem na początku ciężko określić, ile ostatecznie będzie członków rodziny. Mając komplet informacji i ewentualne zdjęcia, będzie łatwiej rozplanować projekt. Niżej znajdziesz też słowniczek angielsko-polski z członkami rodziny.

Gotowe drzewo genealogiczne rodziny

Można również kupić gotowe drzewo genealogiczne rodziny. Oszczędzi wam to pracy, będziecie mieć także gwarancje pięknego efektu. Takie drzewo genealogiczne może stanowić piękną dekorację lub prezent dla któregoś członka rodziny. Z pewnością dziadkowie bardzo ucieszą się z takiej pamiątki, będą mogli z dumą patrzeć na wszystkie swoje dzieci i ich rodziny. 

Drzewo genealogiczne online

Gotowe wzory drzewa genealogicznego są także w internecie. Niektóre serwisy działają na zasadzie sieci społecznościowej, a członkowie rodziny posiadający dostęp mogą pracować równocześnie nad tym samym drzewem. Można skorzystać z gotowego fotopanelu drzewa genealogicznego (np. na Empik Foto) lub cyfrowego drzewa rodzinnego (np. na MyGiftDna). Do tworzenia drzewa genealogicznego doskonale nadają się także popularne programy biurowe takie jak Microsoft Excel i PowerPoint lub ich bezpłatne odpowiedniki (StarOffice).

Drzewo genealogiczne: jak znaleźć przodków

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pokoleń chcecie odtworzyć: cztery, pięć, a może tyle, ile tylko się da. Zazwyczaj każdy z nas jest w stanie cofnąć się o dwa-trzy pokolenia, ale jeśli chodzi już o cioteczne rodzeństwo babci, tu bywa rożnie. Dlatego warto odwiedzić starszych członków rodziny, by udać się w sentymentalną podróż w czasie. Jeśli pamięć żyjących członków rodziny szwankuje lub chcecie znaleźć jeszcze dalsze pokolenia, możecie spróbować odnaleźć bliskich np. w księgach parafialnych, urzędach stanu cywilnego, urzędach gmin czy w Archiwum Państwowym. Ważne informacje mogą zawierać także kroniki, spisy ewidencji ludności, pomniki i nagrobki. Jeśli chcesz drążyć dalej, warto poszukać forów i stron poświęconych genealogii. Tam znajdziesz wiele podpowiedzi, jak szukać informacji o dalekich przodkach.

Jeśli nie masz cierpliwości, a ciekawią cię efekty, możesz znaleźć specjalistę, który wyszuka twoich przodków. Cennik usług ustalany jest indywidualnie i waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od bardzo wielu czynników, m.in. liczby odwiedzonych archiwów, kosztów dojazdów oraz tłumaczenia dokumentów.

Jak narysować drzewo genealogiczne

Członkowie rodziny nie muszą być umieszczeni jedynie na gałęziach drzewa, możecie to zrobić, wykorzystując np. jego korzenie. Dodawani członkowie rodziny sprawią, że drzewo będzie się coraz bardziej rozgałęziać. Możecie zacząć od najstarszego członka rodziny na korzeniu drzewa, a w gałęziach mieścić najmłodszych. Zadbajcie również o odpowiednie ozdobienie drzewa genealogicznego, z pewnością będzie to świetną zabawą dla najmłodszych.  

Członkowie rodziny po angielsku (do drzewa genealogicznego)

Jeśli drzewo genealogiczne musicie przygotować na zajęcia z angielskiego, poniżej znajdziecie mały słowniczek:
family - rodzina
krewni – relatives
mąż – husband
żona – wife
rodzeństwo – siblings
rodzice – parents
dzieci – children
dziadkowie – grandparents
wnuki – grandchildren
matka – mother
ojciec – father
syn – son
córka – daughter
brat – brother
siostra – sister
babcia – grandmother
dziadek – grandfather
wnuk – grandson
wnuczka – granddaughter
prababcia - great grandmother
pradziadek - great grandfather
ciotka – aunt
wujek – uncle
kuzyn/kuzynka – cousin
bratanek/siostrzeniec – nephew
bratanica/siostrzenica – niece
szwagier – brother-in-law
szwagierka – sister-in-law
zięć – son-in-law
ojczym – stepfather
macocha – stepmother
brat przyrodni – half-brother
siostra przyrodnia – half-sister
bliźnięta – twins
była żona – ex-wife
były mąż – ex-husband
rodzice zastępczy – foster parent

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy