Jak zrobić drzewo genealogiczne? Podpowiadamy!

Dzieci bawiąc się w genealogów, mogą stworzyć drzewo swojej rodziny. To świetna okazja, by odkryć historię swoich przodków.
Dominika Bielas
Drzewo genealogiczne
fot. AdobeStock
Drzewo genealogiczne to potoczna nazwa tablicy potomków. Przygotowanie takiego grafu to okazja, by uporządkować to, co wiemy o najbliższych, a także szansa, by odkryć nasze korzenie. To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny. Starannie przygotowane drzewo może stać się niezwykłą pamiątką przekazywaną przez następne pokolenia lub pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Jak zrobić drzewo samemu?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pokoleń chcecie odtworzyć: cztery, pięć, a może tyle, ile tylko się da. Zazwyczaj każdy z nas jest w stanie cofnąć się o dwa-trzy pokolenia, ale jeśli chodzi już o cioteczne rodzeństwo babci, tu bywa rożnie. Dlatego warto odwiedzić starszych członków rodziny, by udać się w sentymentalną podróż w czasie. Jeśli pamięć żyjących członków rodziny szwankuje lub chcecie znaleźć jeszcze dalsze pokolenia, możecie spróbować odnaleźć bliskich np. księgach parafialnych, urzędach stanu cywilnego, urzędach gmin czy w Archiwum Państwowym. Ważne informacje mogą zawierać także kroniki, spisy ewidencji ludności, pomniki i nagrobki. Jeśli chcesz drążyć dalej, warto poszukać forów i stron poświęconych genealogii. Tam znajdziesz wiele podpowiedzi, jak szukać informacji o dalekich przodkach. Kolejnym etapem jest zastanowienie się, czy chcemy umieścić na drzewie tylko imiona i nazwiska, czy też wizerunki członków rodziny. Z pewnością świetną zabawą dla dzieci będzie poszukiwanie starych zdjęć. Może się okazać, że bardzo stare fotografie trzeba zeskanować lub zabezpieczyć przed zniszczeniem. Cenną wskazówką mogą być adnotacje na odwrocie zdjęć. Takie poszukiwania to także okazja, by się przyjrzeć, kto z was po kim odziedziczył pewne cechy.
 
Drzewo genealogiczne
Jeśli nie masz cierpliwości, a ciekawią cię efekty, możesz znaleźć specjalistę, który wyszuka twoich przodków. Cennik usług ustalany jest indywidualnie i waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od bardzo wielu czynników, m.in. liczby odwiedzonych archiwów, kosztów dojazdów oraz tłumaczenia dokumentów.
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!

Szablon drzewa genealogicznego

To, jak  będzie wyglądać graf, zależy od nas. Na początku warto przygotować projekt na brudno, bo czasem na początku ciężko określić, ile ostatecznie będzie członków rodziny. Mając komplet informacji i ewentualne zdjęcia, będzie łatwiej rozplanować projekt. Drzewo genealogiczne wcale nie musi być gałęziami drzewa, może być również korzeniami. Ale prędzej czy później ilość rozgałęzień sprawi, że będzie wyglądać jak jedno lub drugie. Możecie zacząć od najstarszego członka rodziny a w gałęziach mieścić najmłodszych lub odwrócić sytuację i centralnym punkcie umieścić najmłodszego członka rodziny, czyli wasze dzieci. Może to być po prostu schemat. Ozdabianie z pewnością będzie świetną zabawą dla najmłodszych. Stworzone w ten sposób drzewa genealogiczne to doskonały start dla początkujących genealogów!
Drzewo genealogiczne
Jeśli czujesz, że rozrysowanie drzewa jest zbyt trudne, poszukaj serwisu internetowego, który dostarcza odpowiednie narzędzia. Niektóre działają na zasadzie sieci społecznościowej, a członkowie rodziny posiadający dostęp mogą pracować równocześnie nad tym samym drzewem. Do tworzenia drzewa genealogicznego doskonale nadają się także popularne programy biurowe takie jak Microsoft Excel i PowerPoint lub ich bezpłatne odpowiedniki (StarOffice).

Drzewo genealogiczne po angielsku

Jeśli drzewo genealogiczne musicie przygotować na zajęcia z angielskiego, poniżej znajdziecie mały słowniczek:
family - rodzina
krewni – relatives
mąż – husband
żona – wife
rodzeństwo – siblings
rodzice – parents
dzieci – children
dziadkowie – grandparents
wnuki – grandchildren
matka – mother
ojciec – father
syn – son
córka – daughter
brat – brother
siostra – sister
babcia – grandmother
dziadek – grandfather
wnuk – grandson
wnuczka – granddaughter
prababcia - great grandmother
pradziadek - great grandfather
ciotka – aunt
wujek – uncle
kuzyn/kuzynka – cousin
bratanek/siostrzeniec – nephew
bratanica/siostrzenica – niece
szwagier – brother-in-law
szwagierka – sister-in-law
zięć – son-in-law
ojczym – stepfather
macocha – stepmother
brat przyrodni – half-brother
siostra przyrodnia – half-sister
bliźnięta – twins
była żona – ex-wife
były mąż – ex-husband
rodzice zastępczy – foster parent

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC