38. tydzień ciąży

38 tydzień ciąży to czas, w którym teoretycznie do porodu zostały dwa tygodnie, ale dziecko może przyjść na świat w każdej chwili. Przyjęło już pozycję główką w dół.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

38 tydzień ciąży to dokładnie połowa 9 miesiąca. Nerwowo liczysz dni, które dzielą cię od chwili, gdy twoje dziecko pojawi się na świecie. Teoretycznie do porodu zostały dwa tygodnie (w niektórych przypadkach cztery, bo czasem kobiety rodzą w 42 tygodniu). Praktycznie już teraz twoja ciąża jest donoszona. Urodzone w 38 tygodniu dziecko nie jest wcześniakiem. I to jest bardzo dobra informacja.

Wielkość płodu w 38 tygodniu ciąży?

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży nie powinna być mniejsza niż 2,5 kg. Niektóre maluszki przekraczają nawet 3 kg. Długość ciała płodu wynosi ok. 50 cm! To oczywiście wartości uśrednione. Dziecko może urodzić się mniejsze albo... jeszcze większe. Niektóre maluszki przychodzą na świat z masą ciała przekraczającą 4 kg. Spokojnie – nawet tak dużego bobasa można urodzić siłami natury. Duże dzieci zwykle rodzą duże mamy. Wskazaniem do cesarskiego cięcia jest zwykle masa dziecka powyżej 4200 g.

Płód w 38 tygodniu ciąży:

38 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

38 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Choć płód jest gotowy do narodzin, nie osiągnął pełnej gotowości do życia poza brzuchem. Jeśli zostanie w macicy przez kolejne 2 tygodnie, zyska jeszcze lepszą formę. Dziecko w 38. tygodniu ciąży:
 • powinno być obrócone główką w dół (to tzw. ułożenie główkowe)
 • ma ciało pokryte mazią płodową (ale jest jej mniej)
 • na skórze widać jeszcze lanugo (meszek płodowy)
 • ma coraz więcej tkanki tłuszczowej 
 • miewa czkawkę, którą czujesz
 • reaguje na światło
 • mniej kopie, a bardziej się wierci
 • w jelitach zaczyna gromadzić smółkę (pierwsza kupka).

Co się zmienia u ciebie w 38 tygodniu ciąży?

Choć trochę się boisz, pewnie nie możesz doczekać się porodu. Twoje ciało jest zmęczone dźwiganiem dodatkowych kilogramów, a psychika obciążona czekaniem na dziecko. Coraz częściej myślisz – niech to wreszcie wydarzy!

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 38 tygodniu?

W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzą:
 • niekontrolowane gazy – to krępujące, ale tak działa natura
 • wyciekanie siary z piersi – czyli pierwszego pokarmu
 • niezwykłe sny (kolorowe, fantastyczne) – to sprawka hormonów
 • ból pleców – odczuwalny nawet od rana
 • bóle i zawroty głowy – a nawet omdlenia
 • instynkt wicia gniazda – przemożna ochota robienia zapasów i porządków.

Jeśli zrobi ci się słabo...

Pod koniec ciąży (podobnie jak na początku) może dochodzić do zawrotów głowy, a nawet omdleń. To wynik ucisku macicy na naczynia krwionośne lub spadku poziomu cukru we krwi. Co robić w takiej sytuacji?
 
zawroty głowy w ciąży

Jak wygląda brzuch w 38 tygodniu ciąży?

Duży ciążowy brzuch przeszkadza w siedzeniu, leżeniu, a nawet staniu. Ale jego wielkość już się nie zmienia. W 38. tygodniu ciąży waga nie powinna rosnąć. Czasem spada. To znak, że maleje ilość płynu owodniowego. Jeśli nadal tyjesz, może to być spowodowane obrzękami, czyli zatrzymywaniem wody w organizmie albo cukrzycą ciążową. Twój brzuch często zmienia kształt. Płód ma coraz mniej miejsca – zamiast kopać, zaczyna się rozpychać. Przez skórę na brzuchu i mięśnie wyraźnie widać ruchy dziecka.

Skurcze przepowiadające czy porodowe?

Macica trenuje przed porodem. Częściej odczuwasz skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Szyjka macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu – dochodzi do jej zmiękczenia i skrócenia. W końcówce ciąży skurcze przepowiadające stają się silniejsze. Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających? Skurcze porodowe:
 • pojawiają się w regularnych odstępach czasowych
 • przypominają bóle miesiączkowe
 • są coraz silniejsze
 • nie ustępują, kiedy zmieniasz pozycję
 • trudno ich nie zauważyć.

38 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

 • Pierwsze KTG – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, pierwsze badanie KTG wykonuje się ok. 38. tygodnia (kolejne – czeka cię za tydzień). To bardzo dobra i prosta metoda oceny stanu płodu. Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały komplikacje, monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się w 32. tygodniu ciąży.
 • Czop śluzowy – czyli galaretowaty korek, który zatyka kanał szyjki macicy, może zostać wydalony nawet dwa tygodnie przed porodem. Możesz zauważyć go na bieliźnie – jest przezroczysty albo podbarwiony krwiście. Jego odejście to sygnał, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Ale spokojnie – to może potrwać jeszcze kilka dni.
 
Nawet jeśli czujesz się ociężała i zmęczona, nie zaniedbuj ćwiczeń przed porodem. Ulżysz bolącym plecom i lepiej przygotujesz ciało do czekającego cię wysiłku na porodówce. Dobra forma przyda się też po narodzinach dziecka.

Do porodu coraz bliżej sprawdź, czy wszytko masz spakowane. Możesz też zamówić gotowy zestaw w internecie. To tanie i wygodne rozwiązanie:

Co cię może niepokoić w 38 tygodniu ciąży?

 • Plamienie – różowa wydzielina z pochwy, która pojawia się po stosunku, nie jest powodem do niepokoju. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga utrzymujące się dłużej plamienie lub krwawienie. Jeśli towarzyszą mu skurcze, to może być początek porodu.
 • Słabe ruchy dziecka – jeśli w ciągu godziny naliczysz mniej niż 6 ruchów (sprawdź, jak prawidłowo liczyć ruchy dziecka), zgłoś się do swojego lekarza lub jedź do szpitala. Zrób to także, jeśli ruchy stają się bardzo gwałtowne i o wiele częstsze niż zwykle.

38 tydzień ciąży – ciąża mnoga

Połowa ciąż bliźniaczych kończy się przed 38. tygodniem. Jeśli ty nadal spodziewasz się bliźniąt, objawy porodu mogą pojawić się w każdej chwili. Gdy dzieci są ułożone główką w dół, bez problemu urodzisz je siłami natury. Poród naturalny jest możliwy, nawet jeśli drugie dziecko ma ułożenie miednicowe. 

Częste pytania w 38 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (10 ocen)

5.5

Popularne tematy