38. tydzień ciąży

38 tydzień ciąży to czas, w którym objawy porodu możesz zaobserwować niemal w każdej chwili. Dziecko przyjęło już pozycję główką w dół. W 38 tygodniu ciąży często masz twardy brzuch, dokucza ci ból krocza i ból brzucha.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

38 tydzień ciąży - który to miesiąc?

38 tydzień ciąży to dokładnie połowa 9 miesiąca. Nerwowo liczysz dni, które dzielą cię od spotkania z twoim dzieckiem. Teoretycznie do porodu zostały dwa tygodnie (w niektórych przypadkach cztery, bo czasem kobiety rodzą nawet w 42 tygodniu ciąży). Ale twoja ciąża jest już donoszona. Dziecko urodzone w 38 tygodniu ciąży nie jest wcześniakiem. I to jest bardzo dobra informacja!

38 tydzień ciąży - waga i wymiary dziecka

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży nie powinna być mniejsza niż 2,5 kg. Niektóre maluszki przekraczają nawet 3 kg. Długość ciała dziecka wynosi zaś ok. 50 cm. To oczywiście wartości uśrednione. Dziecko może urodzić się mniejsze albo... jeszcze większe. Niektóre maluszki przychodzą na świat z masą ciała przekraczającą 4 kg. Spokojnie – nawet tak dużego bobasa można urodzić siłami natury. Duże dzieci zwykle rodzą duże mamy. Wskazaniem do cesarskiego cięcia jest zwykle masa dziecka powyżej 4200 g.

Jak wygląda dziecko w 38 tygodniu ciąży?

W 38 tygodniu ciąży maluch ma ciało pokryte mazią płodową (ale jest jej już mniej niż wcześniej), a na jego skórze widać jeszcze lanugo (meszek płodowy). Ma też coraz więcej tkanki tłuszczowej − jak przystało na dorodnego bobasa!
38 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

38 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Twój maluszek jest już gotowy do narodzin. Ale jeśli zostanie w macicy przez kolejne dwa tygodnie, zyska jeszcze lepszą formę. Dziecko w 38 tygodniu ciąży:
Czujesz słabe ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży? Jeśli w ciągu godziny naliczysz mniej niż 6 ruchów, zgłoś się do swojego lekarza lub jedź do szpitala. Zrób to także wtedy, gdy nagle poczujesz mocne ruchy dziecka albo gdy staną się one bardzo gwałtowne i o wiele częstsze niż zwykle.

38 tydzień ciąży - dolegliwości

Choć trochę się boisz, pewnie nie możesz doczekać się porodu. W 38 tygodniu ciąży twoje ciało jest zmęczone dźwiganiem dodatkowych kilogramów, a psychika obciążona czekaniem na dziecko. Coraz częściej myślisz – jak przyspieszyć poród?

W 38 tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzą nowe objawy i dolegliwości:

  • niekontrolowane gazy – to krępujące, ale tak działa natura
  • wyciekanie siary z piersi – czyli pierwszego pokarmu
  • niezwykłe sny (kolorowe, fantastyczne) – to sprawka hormonów
  • ból pleców – odczuwalny nawet od rana
  • instynkt wicia gniazda – przemożna ochota robienia zapasów i porządków
  • biegunka
  • bóle i zawroty głowy, a nawet omdlenia

Omdlenia w 38 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży (podobnie jak na początku) może dochodzić do zawrotów głowy, a nawet omdleń. To wynik ucisku macicy na naczynia krwionośne lub spadku poziomu cukru we krwi. Co robić w takiej sytuacji?
  • usiądź na podłodze
  • napij się wody
  • jedz często
  • nie wstawaj zbyt gwałtownie
 
zawroty głowy w ciąży

Skurcze w 38 tygodniu ciąży - przepowiadające czy porodowe?

W 38 tygodniu ciąży macica cały czas trenuje przed porodem. Częściej odczuwasz skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Dochodzi do zmiękczenia i skracania szyjki macicy. W końcówce ciąży skurcze przepowiadające stają się silniejsze. Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających? Skurcze porodowe:
  • pojawiają się w regularnych odstępach czasowych
  • przypominają bóle miesiączkowe
  • są coraz silniejsze
  • nie ustępują, kiedy zmieniasz pozycję
  • trudno ich nie zauważyć (w czasie prawdziwego skurczu porodowego nie da się nawet rozmawiać!)

38 tydzień ciąży - śluz z krwią

W 38 tygodniu ciąży plamienie, czyli różowa wydzielina z pochwy, która pojawia się po stosunku, nie jest powodem do niepokoju. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga natomiast utrzymujące się dłużej plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Jeśli zauważysz śluz zabarwiony krwią, a do tego będziesz odczuwać regularne skurcze, to może być początek porodu.

38 tydzień ciąży - kiedy poród?

Kilka dni przed porodem możesz poczuć tępy ból w plecach, ból w kroczu, udach i ból w pachwinach. To znak, że głowa dziecka wstawia się do kanału rodnego i uciska nerwy. Możesz czuć nieprzyjemny ból brzucha, tak jak przed okresem, także w nocy. Silne bóle krzyżowe (czyli takie, które zaczynają się w okolicy krzyżowej kręgosłupa) też mogą świadczyć o tym, że rozpoczął się poród. Inne objawy porodu to m.in.:
  • obniżenie się brzucha
  • częstsze oddawanie moczu
  • zmęczenie lub przypływ energii
  • utrata wagi
  • większy apetyt
  • odejście wód płodowych
Czop śluzowy, czyli galaretowaty korek, który zatyka kanał szyjki macicy, może zostać wydalony nawet dwa tygodnie przed porodem. Możesz zauważyć go na bieliźnie – jest przezroczysty albo podbarwiony krwią. Jego odejście to sygnał, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Ale spokojnie – to może potrwać jeszcze kilka dni.

Jak wygląda brzuch w 38 tygodniu ciąży?

Duży ciążowy brzuch przeszkadza w siedzeniu, leżeniu, a nawet staniu. Ale jego wielkość już się nie zmienia. W 38 tygodniu ciąży waga nie powinna rosnąć. Czasem nawet spada! To znak, że maleje ilość płynu owodniowego. Jeśli nadal tyjesz, może to być spowodowane obrzękami, czyli zatrzymywaniem wody w organizmie, albo cukrzycą ciążową. Twój brzuch często zmienia kształt. Płód ma coraz mniej miejsca – zamiast kopać, zaczyna się rozpychać. Przez skórę na brzuchu i mięśnie wyraźnie widać ruchy dziecka.

38 tydzień ciąży - KTG

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, pierwsze badanie KTG wykonuje się ok. 38 tygodnia ciąży (kolejne czeka cię za tydzień). To bardzo dobra i prosta metoda oceny stanu płodu. Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo lub zaistniały komplikacje, monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się w 32 tygodniu ciąży.

38 tydzień ciąży mnogiej

Połowa ciąż bliźniaczych kończy się przed 38 tygodniem. Jeśli ty nadal spodziewasz się bliźniąt, objawy porodu mogą pojawić się w każdej chwili. Gdy dzieci są ułożone główkami w dół, bez problemu urodzisz je siłami natury. Poród naturalny jest możliwy, nawet jeśli drugie dziecko ma ułożenie miednicowe.

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (10 ocen)

5.5

Popularne tematy