38. tydzień

38 tydzień ciąży to czas, w którym teoretycznie do porodu zostały dwa tygodnie, ale dziecko może przyjść na świat w każdej chwili. Przyjęło już pozycję główką w dół.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

38 tydzień ciąży to dokładnie połowa 9 miesiąca. Nerwowo liczysz dni, które dzielą cię od chwili, gdy twoje dziecko pojawi się na świecie. Teoretycznie do porodu zostały dwa tygodnie (w niektórych przypadkach cztery, bo czasem kobiety rodzą w 42 tygodniu). Praktycznie już teraz twoja ciąża jest donoszona. Urodzone w 38 tygodniu dziecko nie jest wcześniakiem. I to jest bardzo dobra informacja.

Wielkość płodu w 38 tygodniu ciąży?

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży nie powinna być mniejsza niż 2,5 kg. Niektóre maluszki przekraczają nawet 3 kg. Długość ciała płodu wynosi ok. 50 cm! To oczywiście wartości uśrednione. Dziecko może urodzić się mniejsze albo... jeszcze większe. Niektóre maluszki przychodzą na świat z masą ciała przekraczającą 4 kg. Spokojnie – nawet tak dużego bobasa można urodzić siłami natury. Duże dzieci zwykle rodzą duże mamy. Wskazaniem do cesarskiego cięcia jest zwykle masa dziecka powyżej 4200 g.

Płód w 38 tygodniu ciąży:

38 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

38 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Choć płód jest gotowy do narodzin, nie osiągnął pełnej gotowości do życia poza brzuchem. Jeśli zostanie w macicy przez kolejne 2 tygodnie, zyska jeszcze lepszą formę. Dziecko w 38. tygodniu ciąży:
 • powinno być obrócone główką w dół (to tzw. ułożenie główkowe)
 • ma ciało pokryte mazią płodową (ale jest jej mniej)
 • na skórze widać jeszcze lanugo (meszek płodowy)
 • ma coraz więcej tkanki tłuszczowej 
 • miewa czkawkę, którą czujesz
 • reaguje na światło
 • mniej kopie, a bardziej się wierci
 • w jelitach zaczyna gromadzić smółkę (pierwsza kupka).

Co się zmienia u ciebie w 38 tygodniu ciąży?

Choć trochę się boisz, pewnie nie możesz doczekać się porodu. Twoje ciało jest zmęczone dźwiganiem dodatkowych kilogramów, a psychika obciążona czekaniem na dziecko. Coraz częściej myślisz – niech to wreszcie wydarzy!

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 38 tygodniu?

W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzą:
 • niekontrolowane gazy – to krępujące, ale tak działa natura
 • wyciekanie siary z piersi – czyli pierwszego pokarmu
 • niezwykłe sny (kolorowe, fantastyczne) – to sprawka hormonów
 • ból pleców – odczuwalny nawet od rana
 • bóle i zawroty głowy – a nawet omdlenia
 • instynkt wicia gniazda – przemożna ochota robienia zapasów i porządków.

Jeśli zrobi ci się słabo...

Pod koniec ciąży (podobnie jak na początku) może dochodzić do zawrotów głowy, a nawet omdleń. To wynik ucisku macicy na naczynia krwionośne lub spadku poziomu cukru we krwi. Co robić w takiej sytuacji?
 
zawroty głowy w ciąży

Jak wygląda brzuch w 38 tygodniu ciąży?

Duży ciążowy brzuch przeszkadza w siedzeniu, leżeniu, a nawet staniu. Ale jego wielkość już się nie zmienia. W 38. tygodniu ciąży waga nie powinna rosnąć. Czasem spada. To znak, że maleje ilość płynu owodniowego. Jeśli nadal tyjesz, może to być spowodowane obrzękami, czyli zatrzymywaniem wody w organizmie albo cukrzycą ciążową. Twój brzuch często zmienia kształt. Płód ma coraz mniej miejsca – zamiast kopać, zaczyna się rozpychać. Przez skórę na brzuchu i mięśnie wyraźnie widać ruchy dziecka.

Skurcze przepowiadające czy porodowe?

Macica trenuje przed porodem. Częściej odczuwasz skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Szyjka macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu – dochodzi do jej zmiękczenia i skrócenia. W końcówce ciąży skurcze przepowiadające stają się silniejsze. Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających? Skurcze porodowe:
 • pojawiają się w regularnych odstępach czasowych
 • przypominają bóle miesiączkowe
 • są coraz silniejsze
 • nie ustępują, kiedy zmieniasz pozycję
 • trudno ich nie zauważyć.

38 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

 • Pierwsze KTG – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, pierwsze badanie KTG wykonuje się ok. 38. tygodnia (kolejne – czeka cię za tydzień). To bardzo dobra i prosta metoda oceny stanu płodu. Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały komplikacje, monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się w 32. tygodniu ciąży.
 • Czop śluzowy – czyli galaretowaty korek, który zatyka kanał szyjki macicy, może zostać wydalony nawet dwa tygodnie przed porodem. Możesz zauważyć go na bieliźnie – jest przezroczysty albo podbarwiony krwiście. Jego odejście to sygnał, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Ale spokojnie – to może potrwać jeszcze kilka dni.
 
Nawet jeśli czujesz się ociężała i zmęczona, nie zaniedbuj ćwiczeń przed porodem. Ulżysz bolącym plecom i lepiej przygotujesz ciało do czekającego cię wysiłku na porodówce. Dobra forma przyda się też po narodzinach dziecka.

Co cię może niepokoić w 38 tygodniu ciąży?

 • Plamienie – różowa wydzielina z pochwy, która pojawia się po stosunku, nie jest powodem do niepokoju. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga utrzymujące się dłużej plamienie lub krwawienie. Jeśli towarzyszą mu skurcze, to może być początek porodu.
 • Słabe ruchy dziecka – jeśli w ciągu godziny naliczysz mniej niż 6 ruchów (sprawdź, jak prawidłowo liczyć ruchy dziecka), zgłoś się do swojego lekarza lub jedź do szpitala. Zrób to także, jeśli ruchy stają się bardzo gwałtowne i o wiele częstsze niż zwykle.

38 tydzień ciąży – ciąża mnoga

Połowa ciąż bliźniaczych kończy się przed 38. tygodniem. Jeśli ty nadal spodziewasz się bliźniąt, objawy porodu mogą pojawić się w każdej chwili. Gdy dzieci są ułożone główką w dół, bez problemu urodzisz je siłami natury. Poród naturalny jest możliwy, nawet jeśli drugie dziecko ma ułożenie miednicowe. 

Częste pytania w 38 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

5.4

Popularne tematy