41. tydzień ciąży

41. tydzień ciąży to już po terminie porodu, ale wciąż w normie. Na USG i podczas KTG lekarz sprawdza, czy wszystko jest w porządku. Niedługo urodzisz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

Rozpoczął się 41. tydzień ciąży, a ty nadal czekasz na dziecko. Nic w tym dziwnego – termin porodu oblicza się orientacyjnie, zakładając, że miesiączka pojawia się regularnie co 28–30 dni. W twoim przypadku mogło być jednak inaczej (odstęp między miesiączkami mógł być mniejszy albo większy). Najważniejsza informacja: urodzenie dziecka 8-10 dni po dacie, którą wyznaczył lekarz, jest traktowane jak poród w terminie

Jak wygląda dziecko w 41 tygodniu ciąży?

Skoro dziecko pozostaje jeszcze w macicy, najwyraźniej nie jest gotowe, aby ją opuścić. Skurcze porodowe pojawiają się, gdy płód wyśle sygnał, że chce wydostać się na świat. Twój mózg zaczyna produkować oksytocynę, która uruchamia czynność skurczową macicy. Jeśli jesteś w 41. tygodniu ciąży i nic się nie dzieje, dziecko być może jeszcze nie jest w pełni gotowe do narodzin. Maluszek tuż przed przyjściem na świat ma rozmiary noworodka. Co to dokładnie oznacza?

 • Waży 2800-3800 g (aż 95 proc. noworodków urodzonych o czasie odpowiada tej normie)
 • Mierzy 45-56 cm (od ciemienia do pośladków, tak mierzy się noworodki i młodsze niemowlęta).

Płód w 41 tygodniu ciąży:

dziecko w 41 tygodniu ciąży

Co się zmienia u ciebie w 41 tygodniu ciąży?

Do objawów ciążowych, które odczuwałaś w poprzednich tygodniach, dochodzą nowe. Na pewno czujesz większy niepokój w związku z długim oczekiwaniem na poród. Dodatkowo twój organizm jest mocno przeciążony przedłużającą się ciążą (dokucza ci duży brzuch, bolą plecy, puchną nogi). Są jednak kobiety, które do samego końca ciąży chwalą się świetną formą.

Objawy i dolegliwości, które możesz obserwować w 41 tygodniu ciąży:

 • zawroty głowy 
 • ból krocza
 • ból głowy
 • ból kręgosłupa
 • kłucie w pochwie 
 • śluz z krwią (brązowe ślady na bieliźnie)
 • twardnienie brzucha

Sposoby na przyspieszenie porodu

W 41. tygodniu ciąży bez obaw możesz wypróbować metod, które czasem doprowadzają do wywołania skurczów i akcji porodowej.
sposoby na przyspieszenie porodu

41 tydzień ciąży – kiedy do szpitala?

Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, spokojnie możesz czekać w domu na pierwsze objawy porodu. Do szpitala pojedziesz tylko na kontrolne USG i KTG. To bardzo ważne badania, które potwierdzą, że dziecko jest w dobrej formie (nie grozi mu niedotlenienie). Kardiotokografię możesz mieć wykonywaną często. Badanie sprawdza, jak pracuje serce dziecka i jak płód reaguje na skurcze, które w tym czasie możesz już odczuwać. Gdy od wyznaczonego terminu porodu mija 7 dni, niektóre kobiety są przyjmowane do szpitala.

Czy do szpitala jest potrzebne skierowanie?

Skierowanie do szpitala ciężarne zwykle otrzymują od swojego lekarza prowadzącego w końcówce ciąży. Zapakuj je do torby z wyprawką, w której masz rzeczy potrzebne na porodówce. Ale do szpitala zostaniesz przyjęta również bez tego dokumentu, jeśli będziesz mieć objawy porodu.

41 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Decyzję o wywołaniu porodu podejmuje lekarz, kiedy pojawiają się konkretne wskazania. Do wywołania czynności skurczowej (indukcji) może dojść, jeśli:

 • odczuwasz mniej lub więcej ruchów dziecka niż zwykle   
 • podczas badania KTG pojawiły się nieprawidłowości
 • badanie USG wskazuje zagęszczenie płynu owodniowego, łożysko osiągnęło III stopień dojrzałości, doszło do zaburzeń przepływów naczyniowych;
 • płyn owodniowy jest zabarwiony smółką.
Jak lekarze wywołują poród?
Zwykle przyszłej mamie podaje się oksytocynę w kroplówce, która ma wywołać czynność skurczową macicy. Innym sposobem jest podanie żelu zawierającego syntetyczne prostaglandyny, które mają zmiękczyć szyjkę macicy. Jeśli nie jest ona dostatecznie przygotowana do porodu, a główka dziecka znajduje się nisko w miednicy, wykonuje się zabieg (zwykle bezbolesny) przerwania błony pęcherza płodowego. Gdy wody płodowe wypłyną, główka uciska szyjkę, co pobudza skurcze macicy. 

Co cię może niepokoić w 41 tygodniu ciąży?

 • Ryzyko powikłań – to prawda w 41. tygodniu rośnie ryzyko powikłań ciążowych. Pamiętaj, że nie muszą się u ciebie pojawić, ale powinnaś być czujna. Łożysko osiągnęło już dojrzałość i w 41. tygodniu zaczyna się starzeć (czasem dochodzi do tego wcześniej). To może niekorzystnie odbić się na dziecku (łożysko je żywi). Podobnie jak coraz mniejsza w końcówce ciąży ilość płynu owodniowego. Regularnie wykonywane badania USG i KTG pozwolą w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości.
 • Słabsze ruchy dziecka – dziecko ma teraz bardzo mało miejsca w brzuchu, ale nadal powinno być aktywne. Staraj się nie rzadziej niż 2-3 razy dziennie liczyć ruchy dziecka. Pamiętanie o tym i zgłaszanie się na wszystkie konieczne badania pomoże ci bezpiecznie dotrwać do porodu.

Na tym etapie na pewno masz wiele pytań i wątpliwości. Nie martw się, to minie (mniej więcej, kiedy twoje dziecko będzie już pełnoletnie!). Dużo aktualnej wiedzy znajdziesz w odpowiednich poradnikach dla rodziców, np.:

Częste pytania w 41 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

6.0

Popularne tematy