niemowlę, karmienie dziecka, ulewanie u niemowląt, ulewanie u noworodka
fot. Fotolia

Ulewanie u noworodków - przyczyny, czy to normalne?

Ulewanie u noworodków to częste zjawisko u maluchów. Wyjaśniamy, kiedy należy się nim martwić, a kiedy nie ma żadnych powodów do niepokoju.
Joanna Karwat
niemowlę, karmienie dziecka, ulewanie u niemowląt, ulewanie u noworodka
fot. Fotolia

Ulewanie u noworodków zdarza się, gdy dziecko zwraca wypite mleko – niewielkie ilości pokarmu po prostu wypływają niemowlęciu z buzi. Ulewa nawet co drugie dziecko i jest to naturalne zjawisko. Wielu mamom wydaje się, że w tej sytuacji niemowlę nie najada się do syta lub ma kłopoty z brzuszkiem. Tymczasem to nieprawda.

Spis treści: 

Ulewanie u noworodków - przyczyny

Wypite przez dziecko mleko po prostu samo wraca ku górze i ulewa się. Najczęściej przyczyną jest niedojrzały układ pokarmowy noworodka. Mięsień znajdujący się w górnej części żołądka nie zatrzymuje pokarmu tak jak u dorosłego, dlatego jedzenie cofa się ku górze, co może wyglądać jak wymioty u dziecka. Jest to zjawisko naturalne, z którym organizm wkrótce sobie poradzi. Zdarza się też, że dzieci ulewają z przejedzenia. Połknięty pokarm po prostu nie mieści się w malutkim żołądku i zostaje z niego usunięty. Bywa i tak, że połknięte wraz z jedzeniem powietrze wraca z odrobiną pokarmu. Nawet jeśli ulewanie u noworodka zdarza się często lub po każdym karmieniu, ale nie mają wpływu na prawidłowy przyrost masy u malucha - nadal nie musi to sygnalizować niczego niepokojącego, ale dla pewności, warto zawsze skonsultować się z pediatrą.

Ulewanie u noworodka - czy boli?

Ulewanie nie powoduje gwałtownego bólu, ale zwrócona treść z żołądka ma kwaśny odczyn i może drażnić skórę wokół ust maleństwa. Niekiedy nadtrawione mleko „na wstecznym” nie dociera do samej buzi i podrażnia tylko przełyk. Wtedy trudniej zauważyć, że niemowlę w ogóle ulewa. Maluch może wtedy tracić apetyt albo popłakiwać, bo przełykanie będzie dla niego bolesne. Dlatego o wszelkich niepokojących objawach trzeba mówić pediatrze. O tym, że w przełyku dzieje się coś niedobrego, może świadczyć np. kwaśny zapach z ust, brak apetytu mimo głodu, częste odbijanie u noworodka, drażliwość.

Niektórym noworodkom zdarza się także ulewanie nosem i buzią - to również nie musi być sygnałem niczego niepokojącego. Pokarm cofający się przez przełyk do jamy ustnej malucha może wydostać się także przez nos. Ten rodzaj ulewania może powodować delikatny ból, pieczenie w nosku i dyskomfort u niemowlaka, więc jeśli staje się on marudny, możesz przepłukać mu nosek solą fizjologiczną.

Czy ulewanie samo minie?

Większość niemowląt przestaje ulewać, gdy zaczyna jeść zagęszczone pokarmy i uczy się siedzieć. Jednak niektórym dzieciom zdarza się to aż do 1. urodzin. Tylko w nielicznych wypadkach (np. gdy budowa przewodu pokarmowego jest niewłaściwa) konieczne jest leczenie refluksu żołądkowo-jelitowego u niemowląt.

Ulewanie u noworodka karmionego piersią zdarza się rzadziej

Dzieci karmione butelką z reguły piją bardziej łapczywie, bo mleko ze smoczka ssie się łatwiej niż z piersi. Co nie znaczy, że i dzieciom na maminym mleku nie zdarza się jeść łapczywie. Zwłaszcza, gdy mleka jest dużo. Połknięte powietrze wraca wtedy wraz z częścią pokarmu (ulewa się) lub krąży w jelitach (kolka).

Czy ulewanie mleka oznacza, że dziecko jest przejedzone?

Tak może być, ale też nie musi. Mleko mogło wrócić do buzi dlatego, że maluch nałykał się powietrza. Dlatego po krótkiej przerwie, kiedy dziecku się odbije, można spróbować ponownie przystawić je do piersi lub podać butelkę i zobaczyć, czy zacznie pić. Niektóre mamy obawiają się, że dziecko ulewa i w związku z tym się nie najada. Wszystko zależy od tego, ile tej mlecznej treści wróciło. Z reguły maleństwo ulewa 1-2 łyżeczki mleka. Taka ilość nie ma wpływu na sytość. Jeśli niemowlak dobrze się rozwija i przybiera na wadze, nie trzeba się tym martwić.

Jak odróżnić ulewanie od wymiotów u noworodka?

Ulewanie przebiega łagodnie (pokarm wolno wypływa z kącików ust), natomiast wymioty u niemowlaka są gwałtowne i obfitsze: mogą przypominać „chlustające ulewanie”. Jeśli niemowlak zwymiotował raz, nie ma powodów do niepokoju – być może zjadł za dużo. Gdy dziecko wymiotuje często lub dużo – trzeba skontaktować się z lekarzem, bo maluch w takim stanie może się szybko odwodnić.

Ulewanie mleka u niemowlaków - konsystencja

To, czym dziecko ulewa, może wyglądać jak mleko zmieszane ze śliną albo mieć postać twarożku. Konsystencja mleka zależy przede wszystkim od tego, czy rozpoczęło się już jego trawienie (mleko pod wpływem znajdującego się w żołądku kwasu solnego ścina się). Ulewany pokarm nie różni się od wypijanego, jeśli dojdzie tylko do przełyku.

Ulewanie u noworodków - jak zapobiegać?

  • Karm dziecko częściej, ale nie podawaj mu tak dużych porcji. Dzięki temu będzie wypijało mniej mleka podczas jednego karmienia. Rób też krótkie przerwy, żeby dzidziuś mógł złapać oddech.
  • Po jedzeniu przytrzymaj dziecko na rękach w pozycji pionowej lub półpionowej. Poczekaj chwilę (nawet do 30 min), aż mu się odbije. W tym czasie nie przewijaj go albo przynajmniej nie unoś mu przy tym wysoko nóżek.
  • Nie kładź też dziecka na brzuszku! Jeżeli śpi na pleckach, podnieś materac łóżeczka – tak by miało wyżej główkę i nie zakrztusiło się ulewanym mlekiem. Najlepiej, jeśli będzie spało na boczku. Gdy i to nie pomoże, idź do pediatry. Może zalecić podawanie substancji zagęszczającej mleko (dosypuje się ją do pokarmu) lub mieszanki antyrefluksowej (symbol AR). Czasem konieczne jest podawanie leków zmniejszających ulewanie.

Ulewanie u noworodków - kiedy do lekarza?

Jeżeli ulewanie wiąże się z niskim przyrostem wagi lub jeśli maluch, ulewając, krztusi się albo kaszle, skontaktuj się z lekarzem. Niepokój przy ulewaniu u noworodka może wzbudzić także kolor wydzieliny. Porada lekarska jest konieczna także wówczas, gdy ulewane mleko ma zabarwienie brązowe (wtedy u noworodka może występować ulewanie z krwią) lub zielone oraz kiedy tryska na odległość (tzw. ulewanie chlustające). Takie objawy mogą sygnalizować zwężenie odźwiernika, które leczy się operacyjnie. Jeśli ulewania nagle znacząco się nasilą i staną się bardziej obfite niż wcześniej, również powiedz o tym lekarzowi. Niepokojące są ulewania i wymioty niewystępujące wcześniej, a pojawiające się dopiero w wieku kilku miesięcy, jak również ulewania niezmniejszające się pomimo tego, że dziecko skończyło już rok.

Konsultacja: dr Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy