GRY
 
 

Ile wolno przytyć w ciąży

Zastanawiasz się, czy w ciąży lepiej przytyć mniej czy więcej? Kiedy zwykle zaczyna się tyć: na samym początku czy bliżej połowy ciąży? Czy istnieje coś takiego jak waga idealna dla przyszłej mamy? Oto odpowiedzi.

kobieta, mama, ciąża, waga
fot. Panthermedia

Czy wiesz, że znacznie groźniejsza jest w ciąży nadwaga niż niedowaga? I to nieprawda, że jeśli więcej przytyjesz, urodzisz większego bobasa. Dzieci grubych kobiet bywają mniejsze. Czasem nawet rodzą się niedożywione, bo organizm otyłej osoby ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i czerpie je z pożywienia dla siebie, za mało zostawiając dziecku. Więc warto troszkę się pilnować...

Sprawdź, ile tyje się w ciąży.

Z czego wynika większa waga w ciąży?

Dodatkowe kilogramy masz oczywiście zagwarantowane. Powiększa się twoja macica, wykształca łożysko, rosną piersi. Pod skórą gromadzi się grubsza warstwa tłuszczu. W organizmie jest więcej krwi i innych płynów ustrojowych. Do tego dochodzi waga maleństwa i wód płodowych. Pod koniec ciąży na dodatkowe kilogramy składa się ciężar dziecka (zazwyczaj to około 3 kg), większa macica (1–2 kg), łożysko (1 kg), wody płodowe (minimum 2–3 kg), a także większe piersi (1–3 kg) i tłuszcz, który natura pomaga ci teraz zgromadzić tak „na wszelki wypadek”. Najlepiej będzie, jeśli utyjesz 10–14 kg. Jeżeli spodziewasz się bliźniąt, twoja waga może jeszcze powiększyć się o ciężar drugiego dziecka (do 3 kg). Na początku przyrost wagi jest niewielki. Jeśli wymiotujesz, masz mdłości, możesz nawet… schudnąć! Przeciętnie w pierwszym trymestrze kobiety tyją około 3 kg, w drugim 5–6 kg (1,5–2 kg na miesiąc), a dopiero w ostatnim 4–6 kg. Jednak trzymanie się takich ścisłych zasad nie ma większego sensu, ponieważ u każdej kobiety wygląda to nieco inaczej. Lepiej jest po prostu… jeść z głową.

ZOBACZ TEŻ: 7-dniowy jadłospis w ciąży
 
Redakcja poleca: Ile powinnam przytyć w ciąży? – film
Od czego zależy zmiana masy ciała w ciąży? Jak prawidłowo zwiększać kaloryczność posiłków w kolejnych trymestrach? Poznaj porady eksperta.

Czy każda kobieta w ciąży może tyć tak samo?

Jeśli jesteś szczupła, możesz sobie pozwolić na kilka kilogramów więcej. Ale jeżeli przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę, musisz uważać! Tak to już jest, że kobiety otyłe mają większą skłonność do tycia także podczas ciąży. Pilnować wagi ze szczególną uwagą  powinnaś również wtedy, gdy rzuciłaś nałogowe palenie tuż przed ciążą. Poza tym trudniej jest utrzymać właściwą wagę po 30. roku życia.

Rozwiąż test: Jak dbać o zdrowie w ciąży
 

Czy w ciąży można się odchudzać?

Bywa, że nadwaga prowadzi do nadciśnienia tętniczego i cukrzycy ciążowej, a to jest groźne i dla ciebie, i dla dziecka. Poza tym tusza znacząco osłabia układ mięśniowy i kostny kobiety, co może w konsekwencji utrudniać również naturalny poród. Nadwaga zwiększa także skłonność do zakażeń, dlatego właśnie u otyłych kobiet dłużej goją się rany po nacięciu krocza i cięciu cesarskim. Jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że w ciąży nie wolno się odchudzać. Popularne diety nie są odpowiednie dla mamy noszącej w brzuszku dziecko! Mogą sprawić, że niedobory składników odżywczych odbiją się na jej zdrowiu. Także nawet jeśli masz nadwagę, postaw na rozsądną, a nie restrykcyjną dietę. 

Czytaj też: Jak nie przytyć w ciąży
Doładuj
Przeładuj