wakacje w kamperze
fot. Adobe Stock

Wakacje w kamperze – ile to kosztuje, zalety i wady „domu na kółkach"

Spędzając wakacje w kamperze, nie trzeba rezerwować miejsc noclegowych w pensjonatach lub hotelach oraz dostosowywać się do obecnych obostrzeń sanitarnych. W obliczu pandemii koronawirusa wakacje w kamperze mogą być hitem lata 2020 – podpowiadamy, jaki kamper wybrać, ile to kosztuje i jak się przygotować do takich wakacji!
Agnieszka Majchrzak
wakacje w kamperze
fot. Adobe Stock
Wakacje w kamperze wydają się idealnym rozwiązaniem na tegoroczne wakacje. Panująca na świecie pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia sanitarne w obiektach turystycznych, zamknięcie granic państw oraz wstrzymanie transportu lotniczego powodują, że dla wielu rodzin zaplanowanie letniego odpoczynku nadal stoi pod znakiem zapytania. W tej sytuacji wynajęcie kampera, swego rodzaju „domu na kółkach", może być bardzo bezpiecznym sposobem spędzenia wakacji. W końcu dystans społeczny najłatwiej jest zachować, gdy dom i domowników wozimy ze sobą, dlatego zobaczcie, jakie są plusy i minusy takiego wypoczynku!

Wakacje w kamperze:

Zalety wakacji w kamperze

Wyjazd na wakacje w kamperze przypadnie do gustu osobom lubiącym organizować spontaniczne wyjazdy, bez konieczności wcześniejszych przygotowań, w tym przede wszystkim rezerwowanianoclegów i kupowania biletów. To dobra opcja dla tych, co lubią:
 • wolność i niezależność,
 • wyjazdy bez dokładnie zaplanowanej trasy,
 • swobodne przemieszczanie się,
 • nocowanie w różnych miejscach.

W kamperze jest wszystko, czego potrzeba – lodówka i kuchenka gazowa, ciepła woda, toaleta, prysznic, łóżka od spania, klimatyzacja i ogrzewanie, bagażnik na 4 rowery, możliwość zabrania bagażu bez limitu.
Dzieci uwielbiają podróże w przenośnych „domkach na kółkach". Przemieszczanie się z miejsca na miejsce, poznawanie nowego otoczenia, kąpielisk, placów zabaw i innych letnich atrakcji może uczynić z wakacji w kamperze jedne z najlepszych, jakie do tej pory przeżyły.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Wady wakacji w kamperze

Taka forma wypoczynku nie jest pozbawiona minusów. Odradzamy ją osobom źle znoszącym długie podróżowanie samochodem i przebywanie w pomieszczeniach o powierzchni nieprzekraczającej kilkunastu metrów kwadratowych. W kamperze nie ma za dużo przestrzeni, aby zapewnić miejsce do spania, część łóżek trzeba składać w ciągu dnia i rozkładać na noc – kosztem części jadalnej.

Wakacje w kamperze mogą być uciążliwe dla pedantów – trudno o utrzymanie w nim porządku, jego wnętrze trzeba  regularnie i często sprzątać, więc może to się okazać bardzo męczące zwłaszcza dla osób, chcących na wakacjach odpocząć od codziennej domowej krzątaniny.

Wady kamperów:
 • brak możliwości zaparkowania w dowolnym miejscu „na dziko", trzeba poszukać pola biwakowego lub kempingu,
 • brak możliwości wjazdu samochodem do zabytkowych centrów, konieczność zaparkowania na obrzeżach miast,
 • problem z parkowaniem na zwykłych parkingach – standardowe miejsca postojowe są dla nich za małe,
 • konieczność jeżdżenia drogami głównymi (zbyt wąskie drogi będą nastręczały trudności w prowadzeniu auta), co może wydłużać czas przejazdu trasy.
Nie do wszystkich centrów miast można wjeżdżać kamperem, trzeba zatrzymać się na kempingu lub parkingu dla takich pojazdów. Najbardziej liberalna jest Norwegia – w kraju tym można zaparkować nocą w praktycznie dowolnym miejscu. Niektóre państwa np. Hiszpania same wyznaczają miejsca na „dziki" kemping.

Cena wakacji w kamperze

Niestety takie wakacje nie są tanie, ponieważ cena wynajmu samochodu jest wysoka. Oczywiście zależy to od terminu wakacji i rodzaju kampera.

W wakacyjnych miesiącach wynajem pojazd typu półintegra wynosi od 600 do 800 złotych za dobę. Nowy luksusowy typ integra to koszt nawet 1 tys. złotych. Znacznie taniej, bo o około 35 proc. mniej jest w sezonie powakacyjnym.

Wynajem 15-letniego kampera może wynieść od 250 do 350 złotych za dobę.

Trzeba liczyć się jeszcze z koniecznością zapłaty:
 • kaucji zwrotnej, która może wynieść nawet 5 tys. złotych; będą z niej potrącone ewentualne kary z tytułu uszkodzenia pojazdu,
 • opłaty rezerwacyjnej, która w niektórych wypożyczalniach może sięgać nawet 30 procent wartości najmu.
Orientacyjny koszt wynajęcia kampera dla czteroosobowej rodziny na dwa tygodnie wakacji to koszt 7 tys. 200 złotych. Trzeba jeszcze liczyć się z kosztem zakupu paliwa, opłatami na kempingach (opłaty za postój są i tak nieporównywalnie niższe niż nocleg w hotelu) i wydatkami na jedzenie.

Jaki wynająć kamper na wakacje?

Dla klasycznej rodziny z dwójką lub trójką dzieci polecany jest kamper typu półintegra.

Rodziny np. sześcioosobowe (w kamperze mieści się maksymalnie 7 osób) powinny wypożyczyć półintegrę z alkową. Osoby szukające dużych kamperów, zapewniających maksymalną wygodę powinny wynająć pełne integry.

Wypożyczając kamper, należy zwrócić uwagę na to, czy:
 • samochód ma aktualne badania i jest prawidłowo serwisowany,
 • jest czysty i zadbany,
 • działa w nim ogrzewanie, klimatyzacja, lodówka, kuchenka, itp.,
 • posiada pełne wyposażenie campingowe – stolik, krzesła, markizę, klimatyzację postojową, kabel do prądu, wąż do napełnienia wody, stopnie poziomujące.
Aby prowadzić kamper, zazwyczaj wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B, gdyż w tym przypadku dopuszczalna masa całkowita pojazdu (wraz z ładunkiem i pasażerami) nie może przekraczać 3 tys. 500 kg. Jeżeli planujemy prowadzić pojazd o całkowitej masie powyżej 3 tys. 500 kg, a nie wyższej niż 7 tys. 500 kg to powinniśmy posiadać kategorie C1 lub C, powyżej 7 tys. 500 kg niezbędne jest prawo jazdy kategorii C.

Wakacje w kamperze – przegląd kamperów

Oto krótki opis kamperów dostępnych do wynajmu w wypożyczalniach.

Kamper-van

Zbudowany na bazie seryjnego dostawczaka:
 • mieszczą się w nim 2-3 miejsca do spania,
 • idealny dla dwójki osób,
 • mieści się do większości garaży podziemnych,
 • można go parkować tam, gdzie większe kampery mają zakaz zatrzymywania się,
 • coraz częściej mają na pokładzie łazienki, jednak dotyczy to raczej tylko największych modeli.

wakacje w kamperze - kamper-van                                                         Kamper-van fot. Adobe Stock

Kamper-alkowa

Bardzo popularny model:
 • przestrzeń sypialna umieszczona jest nad kabiną kierowcy,
 • miejsce do spania pozwala wygospodarować więcej przestrzeni, którą w zależności od konfiguracji możemy przeznaczyć na miejsce do spędzania dnia, większą kuchnię lub dodatkową sypialnię,
 • zużywa dużo paliwa,
 • konstrukcja pojazdu sprawia, że w górę idzie jego środek ciężkości i trzeba ostrożnie go prowadzić np. na zakrętach,
 • sypialniana część szybko się nagrzewa i jest w niej duszno.

wakacje w kamperze - kamper alkowa            Kamper alkowa fot. Adobe Stock

Kamper półintegra

To najpopularniejszy typ kampera, łączy w sobie zalety kampera-vana i alkowy, posiada:
 • zintegrowanie kabiny kierowcy z przestrzenią mieszkalną,
 • sypialnią zazwyczaj jest kanapa w centralnym miejscu wnętrza lub łóżko podwieszone u góry, a drugie i kolejne miejsca do spania są wygospodarowane np. z tyłu pojazdu,
 • mniejsze zużycie paliwa,
 • rozłożone miejsce do spania uniemożliwia swobodne wejście i wyjście z kampera.

wakacje w kamperze - kamper półintegra               Kamper półintegra fot. Adobe Stock

Kamper integra

To najdroższy model kampera, zawiera:
 • dużą i wygodną przestrzeń,
 • praktyczne łazienki,
 • pojazd jest trudny do prowadzenia i manewrowania.

wakacje w kamperze - kamper integra            Wnętrze kampera integry fot. Adobe Stock

W Polsce, zarówno nad morzem, na Mazurach, jak i w górach jest coraz więcej pól biwakowych i kempingowych dobrze przygotowanych dla posiadaczy kamperów. Jest w nich dostęp do prądu, wody czy miejsca, w którym można opróżnić kasetę z toaletą chemiczną i pozbyć się tzw. szarej wody (z prysznica i zlewu).
Planując wakacje w kamperze, zrób wcześniej rezerwacje na kempingach, gdyż w sezonie letnim może ich brakować.

Źródło: wakacje.se.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy