muzeum i teatr online
fot. Adobe Stock

Wirtualne spacery po muzeach, teatr dla dzieci online, koncerty i opera [KULTURA ONLINE]

Muzeum dla dzieci w internecie, spektakle dla dzieci online - oto odpowiedź na czas kwarantanny (i nie tylko!). Słuchajcie też opery, oglądajcie balet - to wszystko z domu. Nie tylko dorośli, ale i dzieci mogą wykorzystać ten przymusowy czas w domu do obcowania z kulturą. I to Wielką! Chyba nigdy nie było to prostsze. Sami zobaczcie!
Karolina Stępniewska
muzeum i teatr online
fot. Adobe Stock
Czytając dyskusje w internecie, można odnieść wrażenie, że dopóki nie zarządzono stanu zagrożenia epidemiologicznego z powodu koronawirusa, nie zamknięto szkół i przedszkoli, nie wysłano nas zbiorowo do pracy zdalnej, polskie społeczeństwo spędzało cały czas w kinach, filharmoniach i teatrach. A teraz płaczemy, bo odcięto nas od kultury. Czy tak? Nic bardziej mylnego! To właśnie teraz możemy się naprawdę ukulturalniać! Zebrałam dla was miejsca w internecie, gdzie możecie obcować ze sztuką. Zabierzcie ze sobą potomstwo, bo znajdziecie tu spektakle dla dzieci online, muzea dla dzieci, a nawet operę dla najmłodszych!

Wirtualne spacery po muzeach: muzea online

Wiele muzeów w Polsce i na świecie otwiera swoje podwoje - teraz możemy zwiedzić je przez internet! Nie potrzebujemy biletów lotniczych ani pieniędzy, wystarczy:
 • Google Arts&Culture - tu znajdziecie internetowy dostęp do ponad 2,5 tys. muzeów i galerii. Zwiedzajcie!
 • Muzeum Powstania Warszawskiego - stacjonarnie jest zamknięte, ale działa online! Możecie skorzystać z lekcji historii i wirtualnie zwiedzać wystawy.
 • Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - Zachęta przygotowała prawdziwą gratkę dla dzieci - warsztaty online. Dużo sztuki, którą dzieci mogą tworzyć w domu pod skrzydłami kuratorów i edukatorów z Galerii. 
 • Muzeum Narodowe w Krakowie - a może odwiedziny w dawnej stolicy? Na stronie krakowskiego Muzeum Narodowego możecie oglądać najcenniejsze dzieła z jego kolekcji.
 • Łazienki Królewskie - i z powrotem do aktualnej stolicy! Na profilu facebookowym Łazienek dużo propozycji w ramach akcji #zostanwdomu. Filmy, zwiedzanie, propozycje zabaw. Możecie nawet przebrać się z dziećmi za postaci ze znanych obrazów!
 • Muzeum Historii Polski - historia dla najmłodszych i dla starszych, zwiedzanie wystawy, druki do czytania i oglądania. Muzeum Historyczne online ma bogatą ofertę dla miłośników przeszłości. 
 • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - na profilu facebookowym obejrzycie transmisje na żywo, zwiedzicie Biskupin i obejrzycie niezwykłe zabytki z tej starej osady. Koniecznie z dziećmi!
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Teatry i spektakle dla dzieci online

Teatry też mają sporo do zaoferowania widzom w czasie epidemii. Szukajcie spektakli na Ninatece. Możecie też wybrać się z dziećmi (bez ruszania się z kanapy) do:
 • Teatr Groteska codziennie o 12.00 ma nową propozycję dla dzieci - piosenki, spektakle itd. 
 • Teatr Lalek Guliwer - Wirtualne Podróże z Teatrem Guliwer to świetna propozycja dla najmłodszych. 
 • Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu - - w niedziele aktorzy czytają bajki i proponują zajęcia DIY dla dzieci. Warto!
 • Teatr Rozmaitości Warszawa - a tu prawdziwa gratka dla dorosłych. Wspaniały spektakl „Cząstki kobiety” będziemy mogli obejrzeć już 21 marca o 19.00. 
 • TVP Vod - teatry telewizji poleskiej do obejrzenia online na tej platformie to prawdziwa radość dla każdego teatromaniaka. Co tu znajdziecie? M.in. nagradzane „Wszystko o mojej matce” Tomasza Śpiewaka, a dla dzieci „Pchłę Szachrajkę”.

Opera, koncerty, muzyka

Miłośników muzyki, dużych i małych, odsyłam tu:
 • Pippi Langstrump z Opery Helsińskiej - musicie, po prostu musicie, obejrzeć i posłuchać z dziećmi. Operową Pippi znajdziecie na Arte.tv.
 • Pomelody - dobra muzyka dla dzieci. Naprawdę dobra! A teraz bezpłatny dostęp przez 30 dni! Przeczytaj koniecznie wywiad z twórczynią Pomelody.
 • Dziadek do Orzechów - balet do obejrzenia na stronie Kieleckiego Teatru Tańca. Jest też Alicja w Krainie Czarów!
 • Opera Wiedeńska - Wagner, Verdi, a nawet coś dla dzieci (Rossini "Kopciuszek") - to wszystko prosto z Opery Wiedeńskiej. Prawdziwa gratka!
 • Metropolitan Opera bez wychodzenia z domu? I to za darmo? Tak! Korzystajcie koniecznie, to raj dla melomanów! Codziennie inna opera, dostępna przez 20 godzin. Tak, Carmen i Traviata też będą!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy