zagdaki dla dzieci
fot. Adobe Stock

Zagadki dla dzieci – logiczne, słowne, śmieszne, dla maluchów i trudne

Zagadki dla dzieci mogą być świetną zabawą, a przy tym nauką. Kształtują spostrzegawczość, kojarzenie, mogą doskonalić umiejętności matematyczne lub językowe. Mamy dla was logiczne zagadki, zagadki śmieszne, zagadki słowne, te dla maluchów i dla starszych dzieci. Ile z nich rozwiąże twoje dziecko?
Ewa Janczak-Cwil
zagdaki dla dzieci
fot. Adobe Stock
Zagadki dla dzieci są dużą atrakcją. Maluch potrafi spędzić nad nimi sporo czasu, kształtując umiejętność koncentracji i szereg wielu innych cech. Aby wszechstronnie rozwijać intelekt dziecka, warto mu podsuwać różne zagadki dla dzieci – matematyczne, językowe, na spostrzegawczość. Satysfakcja z prawidłowo rozwiązanego zadania jest dla dziecka wielką nagrodą, zwiększa jego pewność siebie i zachęca do podejmowania kolejnych wyzwań.

Spis treści:

Zagadki słowne dla dzieci

Oto krótkie słowne zagadki dla dzieci. Warto je sobie zapisać i bawić się w zgadywanki, gdy dziecko nudzi się podczas podróży albo w kolejce u lekarza. Możesz także samodzielnie wymyślać podobne zgadywanki.

Zagadka dla dzieci: Mrugają, mrugają, choć oczek nie mają. Widać je na niebie, gdy czas spać na ciebie.
Odpowiedź: gwiazdy

Zagadka dla dzieci: Gdy go długo nie ma, wszyscy narzekają, a gdy przyjdzie – pod parasol się chowają.
Odpowiedź: deszcz

Zagadka dla dzieci: W zimie jest długa, a latem krótka – co to jest?
Odpowiedź: noc

Zagadka dla dzieci: Choć ma nogi i rogi, nie ruszy z podłogi. Co to jest?
Odpowiedź: stół

Zagadka dla dzieci: Co to jest: mierzy minuty i godziny, z nim się nigdy nie spóźnimy?
Odpowiedź: zegar

Zagadka dla dzieci: Co to za owad, co brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie?
Odpowiedź: chrząszcz

Zagadka dla dzieci: Dwa kółeczka i ostrza dwa, wytną z papieru cuda, prawda?
Odpowiedź: nożyczki

Zagadka dla dzieci: Bardzo proszę wszystkie dzieci, by wrzucały do mnie śmieci!
Odpowiedź: kosz na śmieci

Zagadka dla dzieci: Choć bardzo dojrzały, zielony jest cały. Olbrzymi jak głowa. Słodki miąższ czerwony w swoim wnętrzu chowa.

Odpowiedź: arbuz.

Spodobały wam się takie zgadywanki? Sprawdźcie też słowne zagadki o zwierzętach. Nadają się dla młodszych i starszych dzieci.

Zagadki logiczne dla dzieci

Poniżej cztery zagadki logiczne dla dzieci do wydrukowania – oczywiście można próbować rozwiązać je na ekranie, ale wydruk pozwala np. odciąć odpowiedź. Aby wydrukować wybrane grafiki, trzeba kliknąć obrazek i wysłać go z nowego okna na drukarkę. Te zagadki są odpowiednie dla dzieci w wieku 5-6 lat.

1. Zagadka dla dzieci z układankami

Dziecku będzie najprzyjemniej rozwiązywać tę zagadkę, gdy wydrukujecie obrazek i wytniecie kolorowe klocki. Dzięki temu można eksperymentować i układać klocki w kwadracie, widząc od razu, czy jest się na dobrej drodze do rozwiązania zadania. Na tym obrazku są trzy zagadki-układanki. Pamiętaj, aby odciąć rozwiązanie! Prostsza wersja tego zadania (dla młodszych dzieci) znajduje się niżej w zagadkach dla małych dzieci.

zagadki dla dzieci zagadka logiczna układanka
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

2. Zagadka dla dzieci: sudoku

Wydrukuj obrazek i wytnij kwadraciki zaznaczone linią przerywaną. Zadaniem dziecka jest tak rozmieścić te elementy w tabeli, aby żaden obrazek nie powtarzał się ani w rzędzie, ani w kolumnie. Ile czasu twoje dziecko potrzebuje na odgadnięcie poprawnego rozwiązania?

zagadki dla dzieci zagadki logiczne sudoku

3. Zagadka dla dzieci na logikę

Wydrukuj obrazek i odetnij poprawne rozwiązanie (jest na dole strony). Daj maluchowi zadanie i zapytaj, który z elementów oznaczonych numerami od 1 do 5 powinien znaleźć się w miejscu znaku zapytania, jako kontynuacja pewnego wzoru, który tworzą cztery wcześniejsze obrazki.

zagadki dla dzieci zagadka logiczna

4. Zagadka logiczna dla dzieci

Wydrukuj obrazek, odetnij rozwiązanie i pozwól dziecku pogłówkować. Podpowiedz mu, że powinno zwracać uwagę na kolory linii. Niech wyobrazi sobie tę bryłę i spróbuje oczyma wyobraźni spojrzeć na nią od góry. Który z obrazków ponumerowanych od 1 do 6 będzie stanowił odpowiedź na pytanie z zadania?

zagadki dla dzieci zagadka logiczna na wyobraźnię przestrzenną
 

Śmieszne zagadki dla dzieci

Śmieszne zagadki dla dzieci – wydrukuj je wszystkie i daj maluchowi do rozwiązania. Z trudniejszymi możesz mu pomóc, ale zawsze zaczynaj od tego, aby dziecko samodzielnie próbowało zmierzyć się z zadaniem. Kto wie, może cię zaskoczy tym, że zagadki dla dzieci starszych potrafi rozwiązać twój czterolatek?

1. Zagadki dla dzieci: znajdź cień żaby

Żaba jest jedna i tylko jeden cień z sześciu pasuje do jej sylwetki. Pozwól dziecku analizować obrazki i znaleźć jedno prawidłowe rozwiązanie. Zagadka dla dzieci młodszych – 3-4 lata. Starsze też mogą ją rozwiązać, ale z pewnością zajmie im to mniej czasu niż maluszkom.

zagadki dla dzieci śmieszne zagadki żaba

2. Śmieszna zagadka dla dzieci

Na obrazku jest 12 ptaszków, ale tylko dwa z nich są takie same. Zagadka dla dzieci młodszych i starszych – mogą się z nią zmierzyć nawet czterolatki i bystre trzylatki. Pamiętaj jednak, aby młodszemu dziecku towarzyszyć w rozwiązywaniu takich zadań, ucząc je, że trzeba spokojnie porównywać elementy obrazków i nie tracić od razu cierpliwości.

zagadki dla dzieci śmieszne zagadki ptaszki

3. Śmieszna zagadka dla dzieci – labirynt

Na obrazku widać pusty labirynt, ale po kliknięciu w obrazek wydrukuje się labirynt pusty i z rozwiązaniem – rozwiązanie trzeba odciąć, aby dziecko nie sugerowało się narysowaną w rozwiązaniu linią. Labirynt dla dzieci od 5. roku życia lub młodszych bystrzaków.

zagadki dla dzieci smieszna zagadka z labiryntem

4. Zagadka dla dzieci: znajdź obiekty

Zagadka dla dzieci, które potrafią się już koncentrować przez dłuższy czas. Główny obrazek jest pełen szczegółów, dlatego wyszukiwanie na nim wskazanych obiektów będzie wymagało czasu. Z młodszym dzieckiem (3-4 lata) warto zasiąść wspólnie do tego zadania.

zagadki dla dzieci smieszne zagadki dla dzieci znajdź obrazki

Zagadki dla małych dzieci

Zagadki dla dzieci młodszych są wyraźnie łatwiejsze. Nie ma na nich wielu elementów, wymagają krótszych chwil skupienia uwagi. Poniższe zadania warto wydrukować, aby maluch mógł spokojnie oglądać zadania i rozwiązywać je z kredką w ręce, a nie myszką komputerową w dłoni.

1. Zagadki dla małych dzieci: znajdź pary

Bardzo prosta zagadka polegająca na wyszukiwaniu par takich samych obrazków. Trzeba je połączyć linią tak, jak pokazano to na przykładzie grzybka. Linie mogą się krzyżować.

zagadki dla dzieci zagadki dla małych dzieci znajdź pary

2. Zagadka dla małych dzieci: znajdź 5 różnic

Wydrukuj obrazek i poproś, aby maluch zaznaczył na jednym obrazku miejsce, w którym różni się on od drugiego. Sprawdź, czy maluch prawidłowo zaznaczył odpowiedzi.

zagadki dla dzieci zagadki dla małych dzieci znajdź różnice

3. Zagadki dla dzieci: którą drogą do marchewki?

Po wydrukowaniu i wręczeniu obrazka maluchowi poproś, aby sprawdził, która droga prowadzi do marchewki. Maluch może też wskazać pozostałe drogi: którędy musi iść zajączek, żeby trafić do kapusty? A do jabłka wiedzie która droga?

zagadki dla dzieci zagadki dla małych dzieci znajdź drogę

4. Zagadki dla małych dzieci: logiczna układanka

Poniżej znajdziecie trzy zadania na jednym wydruku. Zanim dasz go dziecku, odetnij rozwiązanie. Aby maluchowi ułatwić rozwiązanie zagadek, wytnij kolorowe elementy i trzymaj je kompletami. Niech dziecko próbuje składać komplet klocków w kwadrat. Poszło łatwo? Wydrukuj trudniejszą wersję tego zadania – jest wyżej, w zagadkach logicznych.

zagadki dla dzieci zagadki dla małych dzieci logiczna układanka

Trudne zagadki dla dzieci

Ostatnie cztery zagadki dla dzieci przeznaczone są dla starszaków – od 6. roku życia. Zagadkę matematyczną można rozwiązywać z pomocą patyczków, jeśli dziecko nie liczy jeszcze sprawnie. I tym razem warto obrazki wydrukować, choćby po to, żeby dziecko przed komputerem czy tabletem nie siedziało zbyt długo.

1. Zagadki dla dzieci: policz elementy

Poproś dziecko, aby na wydrukowanym obrazku policzyło koty i psy. Odpowiednią liczbę trzeba wpisać w kółeczka ze znakami zapytania. Koniecznie odetnij odpowiedź: jest do góry nogami w pomarańczowym prostokącie.

zagadki dla dzieci policz elementy

2. Zagadki dla dzieci: znajdź drugą połowę

Na obrazku jest 6 plastrów miodu, które rozpadły się na dwie części. Poproś dziecko, aby do każdej połówki, oznaczonej cyfrą, dobrało pasującą do niej połówkę oznaczoną literą.

zagadki dla dzieci znajdź druga połowę

3. Zagadki dla dzieci: użyj wyobraźni!

Wydrukuj zagadkę i odetnij dolny pasek z odpowiedzią. Zapytaj dziecko, które kostki powstaną po złożeniu szablonu. To dość trudna łamigłówka dla dzieci, która i dorosłym potrafi sprawić kłopot. Najlepiej z takiego typu zadaniami radzą sobie osoby z dobrą wyobraźnią przestrzenną.

zagadki dla dzieci wyobraxnia przestrzenna

4. Zagadki dla dzieci: zagadka matematyczna

Tego typu gry i zabawy matematyczne dla dzieci są świetnym treningiem zdolności matematycznych i logicznego myślenia. Na podstawie trzech działań trzeba odkryć, jaką wartość mają poszczególne obrazki. Na koniec trzeba zsumować wartości odpowiadające 2 króliczkom i mrówce. W razie potrzeby róbcie działania na patyczkach. I koniecznie sprawdźcie nasze zabawy matematyczne.

zagadki dla dzieci zagadka matematyczna

Sprawdź także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy