zasiłek macierzyński
fot. Fotolia

Zasiłek macierzyński 2020 – ile wynosi, jak obliczyć?

Zasiłek macierzyński w 2020 roku jest zależny od kilku czynników: m.in. od formy zatrudnienia i wysokości zarobków. Waha się od 60 do 100 procent podstawy wymiaru.
zasiłek macierzyński
fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński 2020 jest przyznawany na tych samych zasadach co w latach poprzednich. To świadczenie, które kobieta otrzymuje w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Przysługuje ono wszystkim mamom, które mają opłacone ubezpieczenie chorobowe. Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od kilku czynników.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w 2020 roku

Wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczana jest na podstawie średniej z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, wypłacanego przez 12 miesięcy poprzedzających miesiąc urodzenia dziecka. Od tej zasady są jednak wyjątki:
 • jeżeli jesteś zatrudniona krócej niż 12 miesięcy – świadczenie obliczane jest na podstawie średniej z pełnych przepracowanych miesięcy.
 • jeżeli twoje przeciętne zarobki są mniejsze niż 1 tys. złotych – państwo dopłaci ci różnicę.
 
Kobiety nie odprowadzające składek na ubezpieczenie chorobowe, zatrudnione na umowę o dzieło, studentki, bezrobotne otrzymają co miesiąc 1 tysiąc złotych zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to, nazywane kosiniakowym świadczeniem rodzinnym, wypłacane jest przez pierwszy rok życia dziecka.
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Co jeszcze wpływa na wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od tego, na jakich warunkach jesteś zatrudniona i wysokości twoich zarobków, ale również od terminu, kiedy złożysz wniosek o urlop rodzicielski. Twój zasiłek macierzyński wyniesie:
 • 100 procent podstawy wymiaru – w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; taki 100 procentowy zasiłek macierzyński obowiązuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego; czyli przez 20 tygodni
 • 80 procent podstawy wynagrodzenia – w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później niż 21 dni po porodzie; zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 procent podstawy wymiaru podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego;

Jeżeli przekroczysz 21-dniowy termin złożenia wniosku o urlop rodzicielski, otrzymasz:
 • 100 procent podstawy wynagrodzenia zasiłek będzie wypłacany przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego
 • 60 procent podstawy wymiaru - zasiłek w tej wysokości wynagrodzenia będziesz pobierać w czasie trwania urlopu rodzicielskiego.  

Okresy, za jakie przysługuje zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy:

 • urlopu macierzyńskiego
 • urlopu rodzicielskiego.


Wymiar zasiłku macierzyńskiego, z tytułu urlopu macierzyńskiego:

 • 20 tygodni – jeżeli urodziłaś 1 dziecko;
 • 31 tygodni – jeżeli urodziłaś 2 dzieci;
 • 33 tygodnie – jeżeli urodziłaś 3 dzieci;
 • 35 tygodni – jeżeli urodziłaś 4 dzieci;
 • 37 tygodni – jeżeli urodziłaś 5 i więcej dzieci.


Wymiar zasiłku macierzyńskiego, z tytułu urlopu rodzicielskiego:

 • 32 tygodnie – jeżeli urodziłaś 1 dziecko;
 • 34 tygodnie – jeżeli urodziłaś 2 lub więcej dzieci;

 

Zasiłek macierzyński otrzymuje również tata dziecka. Tak nazywane jest świadczenie, które otrzymuje się w trakcie trwania urlopu ojcowskiego. Przypomnijmy, że wynosi on 14 dni.

Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie

Aby otrzymać zasiłek macierzyński, pracując na umowę zlecenie, musisz posiadać ubezpieczenie chorobowe (w dniu porodu); nawet jeżeli umowa wygaśnie już po porodzie, ZUS ma obowiązek wypłacać świadczenie.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe, masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Wysokość świadczenia obliczana jest na podstawie średniej ze składek, opłacanych przez 12 miesięcy, poprzedzających urodzenie dziecka.

W przypadku, kiedy prowadzisz działalność krócej niż 12 miesięcy, a opłacasz składki znacznie wyższe, niż minimum wynikające z przepisów, otrzymasz zasiłek w minimalnej wysokości – 1 tys. złotych, który będzie powiększony o 1/12, za każdy miesiąc, w którym opłacałaś podwyższoną składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Kiedy nie otrzymasz zasiłku macierzyńskiego?

Prawo do zasiłku macierzyńskiego mogą utracić mamy prowadzące działalność gospodarczą. Dotyczy to tylko tych przedsiębiorczyń, które mają zaległości w opłacaniu składek ubezpieczeniowych. Od początku 2018 roku ZUS rozlicza wpłacone składki najpierw na poczet zaległych opłat. Zadłużeni przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że jeżeli na ich koncie w ZUS-ie powstanie (lub już jest) jakaś zaległość, mogą utracić prawo do ubezpieczenia chorobowego i związanych z nim zasiłków.

Kto zamiast zasiłku macierzyńskiego otrzymuje świadczenie rodzicielskie?

Zgodnie z przepisami świadczenie rodzicielskie z tytułu urodzenia dziecka, potocznie nazywane kosiniakowym, otrzymują mamy: 
 • bezrobotne (trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy);
 • studiujące;
 • pracujące na umowę o dzieło;
 • utrzymujące się z rolnictwa;
 • których dochód z tytułu umowy o pracę jest tak niski, że przysługujący zasiłek byłby niższy od minimalnej kwoty zasiłku.


Zobacz też:

  [content:0_24145,8_1299,0_22404,2_1010:PsychologicalTest]
Oceń artykuł

Ocena 4 na 50 głosy

Zobacz także

Popularne tematy