GRY

Jaki jest zasiłek macierzyński w 2018 roku?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w 2018 r. jest zależna od kilku czynników. Sprawdź, jaki zasiłek macierzyński dostaniesz.
zasiłek macierzyński
fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński 2018 przyznawany jest na tych samych zasadach, co w 2017 r. Wysokość zasiłku macierzyńskiego oblicza się na na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiety w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop macierzyński lub rodzicielski. Jego wysokość zależy m.in. innymi od tego, kiedy – i czy - kobieta złoży wniosek o urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński 2018 należy się każdej kobiecie, która urodziła dziecko bez względu na formę zatrudnienia. Kobiety, które nie odprowadzają składek na chorobowe, zatrudnione na umowę o dzieło, studentki, bezrobotne otrzymują co miesiąc 1 tys. zł. zasiłku macierzyńskiego przez pierwszy rok życia dziecka.

Zasiłek macierzyński 2018: wysokość zasiłku macierzyńskiego

Ile wynosi zasiłek macierzyński, kiedy...
  • pracowałaś krócej niż rok? W tym przypadku wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczona zostanie na podstawie całego okresu zatrudnienia
  • twoje przeciętne zarobki to mniej niż 1 tys. zł? W tej sytuacji państwo dopłaca różnicę, każda kobieta musi dostać minimum 1 tys. zł zasiłku macierzyńskiego.
Czytaj też: Komu należy się becikowe w 2018 roku?
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Od czego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Twój zasiłek macierzyński wyniesie:
  • 80 proc. podstawy wymiaru – w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później niż 21 dni po porodzie. Zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 proc. podstawy wymiaru podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego; 
  • 60 proc. podstawy wymiaru - przekroczenie 21-dniowego terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski oznacza odpowiednio 100 proc. podczas urlopu macierzyńskiego, a następnie 60 proc. podstawy  wymiaru
  • 100 proc. podstawy wymiaru – w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; 100 proc. zasiłek macierzyński obowiązuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego.
 

Zadłużenie w ZUS i brak zasiłku

W związku ze zmianami wprowadzonymi przez ZUS, które dotyczą wpłacania składek na jedno konto, a nie tak jak wcześniej na kilka, prawo do zasiłku macierzyńskiego w 2018 roku mogą utracić mamy prowadzące działalność gospodarczą. Dotyczy to tylko tych przedsiębiorczyń, które mają zaległości w opłacaniu składek ubezpieczeniowych. Od początku 2018 roku ZUS będzie rozliczał wpłacone składki najpierw na poczet zaległych opłat. Zadłużeni przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że jeśli na ich koncie w ZUS-ie powstanie (lub już jest) jakaś zaległość, mogą utracić prawo do ubezpieczenia chorobowego i związanych z nim zasiłków.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Szczepimy, bo kochamy!

Zimowy wypoczynek