kiedy dochodzi do zapłodnienia
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

To, kiedy dochodzi do zapłodnienia, zależy od kilku czynników. Aby dojrzała komórka jajowa mogła połączyć się z plemnikiem, na ogół musi dojść do współżycia i wytrysku męskiego nasienia do pochwy. Dodatkowo kobieta powinna być w fazie płodnej, w której miejsce ma owulacja. To ogólna zasada, od której są wyjątki w postaci przypadków zajścia w ciążę przy stosunku przerywanym (bez wytrysku). Opisujemy również, kiedy dochodzi do poczęcia dziecka w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).

Do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, dochodzi przed owulacją oraz w trakcie dni płodnych (zwykle między 13. a 15. dniem przed kolejną miesiączką). Do zapłodnienia może dojść poprzez współżycie lub w wyniku zastosowania metody in vitro, która polega na zapłodnieniu pozaustrojowym. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem odbywa się zatem albo w ciele kobiety, albo w naczyniu laboratoryjnym. Opisujemy, kiedy dokładnie dochodzi do poczęcia nowego życia.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Kiedy dochodzi do zapłodnienia po stosunku?

Aby doszło do zapłodnienia, plemniki muszą dotrzeć do komórki jajowej w ciągu 24 (maksymalnie 48) godzin od jej uwolnienia z pęcherzyka Graafa. W tym czasie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia.

Czas, w którym dojdzie do zapłodnienia po owulacji, jest uzależniony od tego, ile plemniki przetrwają w ciele kobiety. Zazwyczaj wytrzymują trzy dni, niektóre z nich, te wyjątkowo silne – nawet od pięciu dni do tygodnia. Do zapłodnienia może zatem dojść 3 dni przed owulacją, w dniu owulacji oraz dwa dni po niej.

Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem – muszą upłynąć ok. 24 godziny, aby powstała zygota. Następnie w ciągu 3-4 dni zygota przedostaje się do macicy. Tam następuje końcowy etap zapłodnienia, czyli zagnieżdżenie się zarodka. Od momentu, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej, do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć 7-12 dni.

Czas, w którym dochodzi do zapłodnienia, zależy między innymi od:

  • ruchliwości plemników,
  • indywidualnych możliwości organizmu każdej kobiety,
  • synchronizacji plemnika z komórką jajową. 

Kiedy dochodzi do zapłodnienia po inseminacji?

Do zapłodnienia metodą in vitro (inseminacji) dochodzi poprzez połączenie komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Aby wyznaczyć przybliżony moment owulacji, kobieta przyjmuje lek na wywołanie jajeczkowania (wywołuje on owulację i dojrzewanie komórki jajowej). 

Zapłodnienia in vitro powinno odbyć się nie później niż do 4. godzin po uzyskaniu komórek jajowych, czyli 38-40 godzin po podaniu kobiecie leku na ich dojrzewanie.

Zapłodnienie bez wytrysku: czy jest możliwe?

Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk musi odbyć się do pochwy. Ciąża bez wytrysku w pochwie jest niemal niemożliwa. Plemniki na pościeli giną od razu, natomiast w ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety są w stanie przetrwać jedynie kilka minut. Szanse na zapłodnienie są wtedy bardzo niewielkie – zależy to od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki oraz w jak szybkim czasie przeniosą się do niej. Aby doszło do zapłodnienia – plemniki muszą mieć naprawdę dogodne warunki do przeżycia.

W trakcie stosunku, oprócz spermy, wydziela się także preejakulat, który może zawierać żywe plemniki i doprowadzić do zapłodnienia.


Zobacz także: 

jak wygląda zapłodnienie
Adobe Stock
Starania o dziecko
Jak wygląda zapłodnienie komórki jajowej u człowieka?
Zapłodnienie komórki jajowej to fascynujący proces. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda zapłodnienie u człowieka i dowiedz się, jakie warunki muszą zostać spełnione, by powstało nowe życie.
ile trwa zapłodnienie
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Ile trwa zapłodnienie – ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia?
Zapłodnienie może trwać od 7 do 12 dni. Jest to proces, który zależy od ruchliwości plemników, indywidualnych możliwości organizmu każdej kobiety, a także synchronizacji plemnika z komórką jajową. Sprawdź, ile trwa zapłodnienie od stosunku do zajścia w ciążę, a także z jakich etapów się składa.

Zapłodnienie może trwać od kilkunastu godzin nawet do kilku dni. Plemniki, które mogą przetrwać w ciele kobiety nawet do 7 dni, muszą dotrzeć do komórki jajowej maksymalnie w ciągu 48 godzin – w czasie, kiedy będzie ona gotowa do zapłodnienia. Do implantacji zarodka dochodzi j ednak po około 6-12 dniach po połączeniu się komórek rozrodczych.  Ile trwa proces zapłodnienia? Między 13 a 15 dniem przed miesiączką rozpoczyna się owulacja (nie zawsze jednak występuje ona w połowie cyklu). To właśnie wtedy w jajniku pęka pęcherzyk Graafa, a z niego uwalnia się komórka jajowa. Następnie trafia ona do jajowodów, gdzie w ciągu 24 godzin (maksymalnie 48 godzin) będzie gotowa do zapłodnienia . W tym czasie muszą dotrzeć do niej plemniki, które znajdują się w nasieniu.  Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem , po ok. 24 godzinach powstaje zygota . Przez następne 3-4 doby wędruje ona do macicy , w tym czasie następują podziały komórkowe. Następnie rozpoczyna się proces zagnieżdżania zarodka. Jest to końcowy etap zapłodnienia.  Ciąża zaczyna się rozwijać dopiero w momencie, gdy zarodek znajdzie się w macicy i zagnieździ się w błonie śluzowej, co zajmuje ok. 72 godziny. Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia? Plemniki potrafią przetrwać w ciele kobiety trzy dni, a najsilniejsze osobniki – nawet od pięciu do siedmiu dniu. To, ile godzin lub dni trwa zapłodnienie, zależne jest od wielu zmiennych i może nieco inaczej przebiegać u każdej kobiety. Zwykle od momentu wniknięcia plemnika do komórki jajowej do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć nawet 7-12 dni. To, że doszło do zapłodnienia, nie oznacza jednak, że kobieta za dziewięć miesięcy zostanie mamą. Część zarodków obumiera, wskutek czego nie dochodzi do ciąży. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku zarodków, które nie rozwijają się...

Brak wytrysku a zapłodnienie
AdobeStock
Starania o dziecko
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Preejakulat a zapłodnienie
Aby zajść w ciążę, konieczny jest wytrysk do pochwy. Czy możliwe jest zapłodnienie bez wytrysku, ale przez przedostanie się preejakulatu w okolice krocza kobiety?

Do zapłodnienia potrzebne są komórki rozrodcze – męskie i żeńskie. Czy jednak jedyną drogą, jaką plemniki mogą dotrzeć do komórki jajowej, jest bezpośredni wytrysk spermy do pochwy? Wiele par zastanawia się, czy nasienie, które znalazło się na pościeli, w okolicach krocza, w wodzie podczas kąpieli, może przedostać się do wnętrza pochwy i doprowadzić do zapłodnienia, zwłaszcza, gdy kobieta ma akurat dni płodne. Jak dochodzi do zapłodnienia? aby plemnik mógł połączyć się z komórką jajową, muszą być spełnione ściśle określone warunki. Po pierwsze kobieta musi mieć akurat owulację lub być tuz przed nią (w przypadku nieregularnych miesiączek jest to trudniejsze do ustalenia). Po drugie do pochwy musi się dostać odpowiednio duża ilość męskiego nasienia, i to o odpowiedniej jakości. Zdrowe, ruchliwe plemniki żyją ok. 72 godziny , ale te najsilniejsze są w stanie przeżyć w pochwie nawet do 5 dni. Po trzecie istotny jest właśnie moment przedostania się nasienia do pochwy. Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk powinien odbyć się wprost do jej wnętrza. Plemniki są bardzo wrażliwe na niesprzyjające warunki. Na pościeli mogą zginąć od razu. Nieco dłużej, bo ok. kilka minut, są w stanie przetrwać na ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety. Zobacz też: Jak dochodzi do zapłodnienia? [Wideo] To wszystko powoduje, że bez wytrysku bezpośrednio do pochwy zajście w ciążę jest niemal nieosiągalne. Jednak czy zupełnie niemożliwe? Wytrysk w okolicach krocza a ciąża Wytrysk może nie nastąpić wprost do pochwy, ale na krocze kobiety. Czy wtedy może dojść do zapłodnienia? Szanse są niewielkie. Nie można jedna powiedzieć jednoznacznie, że w takim przypadku ciąża nie jest możliwa. Wszystko zależy od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki i jak szybko zdołają się do niej przedostać.  Nasienie na pościeli a ryzyko zajścia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz