
Do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, dochodzi przed owulacją oraz w trakcie dni płodnych (zwykle między 13. a 15. dniem przed kolejną miesiączką). Do zapłodnienia może dojść poprzez współżycie lub w wyniku zastosowania metody in vitro, która polega na zapłodnieniu pozaustrojowym. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem odbywa się zatem albo w ciele kobiety, albo w naczyniu laboratoryjnym. Opisujemy, kiedy dokładnie dochodzi do poczęcia nowego życia.
Kiedy dochodzi do zapłodnienia po stosunku?
Aby doszło do zapłodnienia, plemniki muszą dotrzeć do komórki jajowej w ciągu 24 (maksymalnie 48) godzin od jej uwolnienia z pęcherzyka Graafa. W tym czasie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia.
Czas, w którym dojdzie do zapłodnienia po owulacji, jest uzależniony od tego, ile plemniki przetrwają w ciele kobiety. Zazwyczaj wytrzymują trzy dni, niektóre z nich, te wyjątkowo silne – nawet od pięciu dni do tygodnia. Do zapłodnienia może zatem dojść 3 dni przed owulacją, w dniu owulacji oraz dwa dni po niej.
Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem – muszą upłynąć ok. 24 godziny, aby powstała zygota. Następnie w ciągu 3-4 dni zygota przedostaje się do macicy. Tam następuje końcowy etap zapłodnienia, czyli zagnieżdżenie się zarodka. Od momentu, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej, do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć 7-12 dni.
Czas, w którym dochodzi do zapłodnienia, zależy między innymi od:
- ruchliwości plemników,
- indywidualnych możliwości organizmu każdej kobiety,
- synchronizacji plemnika z komórką jajową.
Kiedy dochodzi do zapłodnienia po inseminacji?
Do zapłodnienia metodą in vitro (inseminacji) dochodzi poprzez połączenie komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Aby wyznaczyć przybliżony moment owulacji, kobieta przyjmuje lek na wywołanie jajeczkowania (wywołuje on owulację i dojrzewanie komórki jajowej).
Zapłodnienia in vitro powinno odbyć się nie później niż do 4. godzin po uzyskaniu komórek jajowych, czyli 38-40 godzin po podaniu kobiecie leku na ich dojrzewanie.
Zapłodnienie bez wytrysku: czy jest możliwe?
Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk musi odbyć się do pochwy. Ciąża bez wytrysku w pochwie jest niemal niemożliwa. Plemniki na pościeli giną od razu, natomiast w ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety są w stanie przetrwać jedynie kilka minut. Szanse na zapłodnienie są wtedy bardzo niewielkie – zależy to od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki oraz w jak szybkim czasie przeniosą się do niej. Aby doszło do zapłodnienia – plemniki muszą mieć naprawdę dogodne warunki do przeżycia.
Zobacz także:

Zapłodnienie może trwać od kilkunastu godzin nawet do kilku dni. Plemniki, które mogą przetrwać w ciele kobiety nawet do 7 dni, muszą dotrzeć do komórki jajowej maksymalnie w ciągu 48 godzin – w czasie, kiedy będzie ona gotowa do zapłodnienia. Do implantacji zarodka dochodzi j ednak po około 6-12 dniach po połączeniu się komórek rozrodczych. Ile trwa proces zapłodnienia? Między 13 a 15 dniem przed miesiączką rozpoczyna się owulacja (nie zawsze jednak występuje ona w połowie cyklu). To właśnie wtedy w jajniku pęka pęcherzyk Graafa, a z niego uwalnia się komórka jajowa. Następnie trafia ona do jajowodów, gdzie w ciągu 24 godzin (maksymalnie 48 godzin) będzie gotowa do zapłodnienia . W tym czasie muszą dotrzeć do niej plemniki, które znajdują się w nasieniu. Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem , po ok. 24 godzinach powstaje zygota . Przez następne 3-4 doby wędruje ona do macicy , w tym czasie następują podziały komórkowe. Następnie rozpoczyna się proces zagnieżdżania zarodka. Jest to końcowy etap zapłodnienia. Ciąża zaczyna się rozwijać dopiero w momencie, gdy zarodek znajdzie się w macicy i zagnieździ się w błonie śluzowej, co zajmuje ok. 72 godziny. Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia? Plemniki potrafią przetrwać w ciele kobiety trzy dni, a najsilniejsze osobniki – nawet od pięciu do siedmiu dniu. To, ile godzin lub dni trwa zapłodnienie, zależne jest od wielu zmiennych i może nieco inaczej przebiegać u każdej kobiety. Zwykle od momentu wniknięcia plemnika do komórki jajowej do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć nawet 7-12 dni. To, że doszło do zapłodnienia, nie oznacza jednak, że kobieta za dziewięć miesięcy zostanie mamą. Część zarodków obumiera, wskutek czego nie dochodzi do ciąży. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku zarodków, które nie rozwijają się...

Do zapłodnienia potrzebne są komórki rozrodcze – męskie i żeńskie. Czy jednak jedyną drogą, jaką plemniki mogą dotrzeć do komórki jajowej, jest bezpośredni wytrysk spermy do pochwy? Wiele par zastanawia się, czy nasienie, które znalazło się na pościeli, w okolicach krocza, w wodzie podczas kąpieli, może przedostać się do wnętrza pochwy i doprowadzić do zapłodnienia, zwłaszcza, gdy kobieta ma akurat dni płodne. Jak dochodzi do zapłodnienia? aby plemnik mógł połączyć się z komórką jajową, muszą być spełnione ściśle określone warunki. Po pierwsze kobieta musi mieć akurat owulację lub być tuz przed nią (w przypadku nieregularnych miesiączek jest to trudniejsze do ustalenia). Po drugie do pochwy musi się dostać odpowiednio duża ilość męskiego nasienia, i to o odpowiedniej jakości. Zdrowe, ruchliwe plemniki żyją ok. 72 godziny , ale te najsilniejsze są w stanie przeżyć w pochwie nawet do 5 dni. Po trzecie istotny jest właśnie moment przedostania się nasienia do pochwy. Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk powinien odbyć się wprost do jej wnętrza. Plemniki są bardzo wrażliwe na niesprzyjające warunki. Na pościeli mogą zginąć od razu. Nieco dłużej, bo ok. kilka minut, są w stanie przetrwać na ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety. Zobacz też: Jak dochodzi do zapłodnienia? [Wideo] To wszystko powoduje, że bez wytrysku bezpośrednio do pochwy zajście w ciążę jest niemal nieosiągalne. Jednak czy zupełnie niemożliwe? Wytrysk w okolicach krocza a ciąża Wytrysk może nie nastąpić wprost do pochwy, ale na krocze kobiety. Czy wtedy może dojść do zapłodnienia? Szanse są niewielkie. Nie można jedna powiedzieć jednoznacznie, że w takim przypadku ciąża nie jest możliwa. Wszystko zależy od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki i jak szybko zdołają się do niej przedostać. Nasienie na pościeli a ryzyko zajścia...