GRY

Dlaczego miesiączka się spóźnia? Oto kilka powodów

Czy opóźniająca się miesiączka musi od razu oznaczać ciążę? A może za brakiem okresu kryją się inne przyczyny? Sprawdź, ile można czekać na menstruację i kiedy jej opóźnienie warto skonsultować z lekarzem.
kobieta zmartwiona
fot. Fotolia
Miesiączka może nie pojawić się w terminie z powodu ciąży. To pierwszy powód, który przychodzi zwykle na myśl, gdy spóźnia się okres. Rzeczywiście każda współżyjąca (zwłaszcza regularnie) kobieta może się liczyć z taką ewentualnością. Ale brak okresu może mieć również inne przyczyny (niektóre zdrowotne), o których warto pamiętać.

Co może powodować opóźnienie miesiączki?

Okres to… objaw zdrowia. Jego zanik może świadczyć o tym, że została naruszona równowaga organizmu. Wbrew pozorom, niewiele potrzeba, aby do tego doprowadzić.
 • Dieta – jeśli zawiera za mało kalorii, spada poziom leptyny. Hormon ten odpowiada za regulację apetytu. Gdy stężenie leptyny spada, mózg włącza tryb oszczędnościowy. A że w „głodowych czasach” lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika jajeczkowanie i okres. Wszystko wróci do normy, gdy zarzucisz restrykcyjne odchudzanie i nabierzesz sił.
   
 • Przepracowanie i intensywne ćwiczenia fizyczne – opóźnienie miesiączki bywa konsekwencją zarówno długotrwałego zmęczenia, jak i doraźnego przeforsowania. W obydwu przypadkach organizm musi uzupełnić zapasy (kalorie oraz wypocone płyny i sole mineralne). Miesiączkowanie wiąże się bowiem z utratą żelaza i czerwonych krwinek, na to zaś wyczerpany organizm nie może sobie pozwolić.
   
 • Podróże – na opóźnienie okresu może wpłynąć zmiana klimatu i strefy czasowej – w każdym z tych przypadków twój organizm potrzebuje chociaż kilku dni, by dostosować się do nowych okoliczności. Uwaga! Odzyskanie wewnętrznej równowagi utrudnia związana z wyjazdem nerwówka.
   
 • Stresna krótką metę mobilizuje do działania, na dłuższą – prowadzi do wyczerpania organizmu. W jednym i drugim przypadku powoduje przekierowanie wszystkich sił na pracę mózgu i mięśni. Sprawy kobiece odchodzą na plan dalszy, tym bardziej, że stres uaktywnia produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych).
Redakcja poleca: Dlaczego spóźnia się okres? - film
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Poznaj inne możliwe przyczyny spóźniania się okresu.

Czy okres może spóźniać się z powodu hormonów?

Cyklem miesięcznym kierują hormony – głównie wytwarzane w jajnikach estrogeny i progesteron. O regularności cyklów w dużej mierze decydują także przysadka mózgowa i tarczyca. Aby stwierdzić, co jest przyczyną nieprawidłowości, trzeba zrobić badanie krwi. Zleci je ginekolog. On też w razie potrzeby da skierowanie do endokrynologa – lekarza specjalisty od hormonów. Jakie są hormonalne przyczyny braku okresu?
 
 • Tabletki antykoncepcyjneokres może się spóźniać, gdy tabletki zostały źle dobrane, jak i po ich odstawieniu. By uregulować cykl, trzeba zmienić preparat lub poczekać dwa–trzy miesiące.
   
 • Niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy (T3 i T4) regulują m.in. pracę jajników. Sterują wytwarzaniem przez nie hormonów i nadzorują dojrzewanie jajeczek. Gdy we krwi jest zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy, wzrasta produkcja estrogenów i uaktywnia się przysadka mózgowa. Te dwa czynniki powodują rozregulowanie okresu. By wszystko wróciło do normy, trzeba się leczyć na niedoczynność tarczycy.
   
 • Hiperprolaktynemia. To wynik podwyższonego poziomu prolaktyny (hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową). Nadmiar prolaktyny zaburza płodność i może wywoływać laktację, nawet gdy nie karmisz dziecka. Hipeprolaktynemia wymaga dokładnej diagnostyki (bywa wynikiem guza przysadki mózgowej!) i leczenia.
   
 • Zespół policystycznych jajników (PCOS). Jego przyczyny nie są dokładnie znane. PCOS stwierdza się, gdy występują rzadkie owulacje (stąd też zaburzenia miesiączkowania), podwyższony poziom androgenów (symptomem może być np. nadmierne owłosienie) i liczne torbiele na jajnikach (wykrywa się je podczas USG). Zespołu policystycznych jajników nie można wyleczyć, można jednak złagodzić jego objawy.
   
 • Menopauzaopóźnianie miesiączek może być też objawem przekwitania. Choć zwykle menopauza występuje około 50. roku życia, u niektórych kobiet zdarza się przedwcześnie – przed 40., a nawet 30. rokiem życia. Stan taki wymaga leczenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy wejdziesz w okres menopauzalny, porozmawiaj z matką. Prawdopodobnie twoje przekwitanie zacznie się w podobnym co u niej wieku. W spowolnieniu i złagodzeniu tego procesu pomoże ci hormonalna terapia zastępcza lub kuracja środkami z fitoestrogenami (hormony roślinne, które działają podobnie do estrogenów).
 

Spóźnienie okresu – co nie jest normą?

 1. Cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni, niektóre kobiety miesiączkują jednak co 26, a inne co 32 dni. Taką długość uznaje się za normalną. Jeśli miesiączkujesz częściej, rzadziej albo w trakcie cyklu masz plamienia, skonsultuj się z ginekologiem.
   
 2. Kilkudniowe spóźnienie okresu nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak nie miesiączkujesz od kilku miesięcy, albo masz bardzo nieregularne cykle, koniecznie idź do lekarza. Takie odstępstwa nie są naturalne. Mogą świadczyć o chorobie (np. przewlekłym stanie zapalnym jajników), osłabieniu organizmu, problemach hormonalnych, a nawet może być skutkiem ubocznym działania niektórych leków, np. psychotropowych czy na nadciśnienie.

Spóźnienie okresu a ciąża

Aby potwierdzić lub wykluczyć, czy zostaniesz mamą, zrób test ciążowy (kupisz w aptece). Te obecnie produkowane są tak wrażliwe, że można je stosować nawet dzień po terminie spodziewanego okresu.
 • Uwaga! Wiarygodność testu ciążowego wynosi około 95–99 proc. By mieć stuprocentową pewność, czy jesteś (lub nie) w ciąży, powinnaś iść na badania do ginekologa. Jeżeli jednak w twoim przypadku ciąża nie wchodzi w grę, bo po prostu nie było „wiadomych okoliczności”, warto rozważyć inne prawdopodobne przyczyny braku miesiączki. Dlatego dowiedz się, ile dni może się spóźniać okres.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Święta tuż tuż!