kobieta, ból brzucha, okres
fot. Adobe Stock

Spóźniający się okres: ile dni może spóźnić się okres [CZY TO CIĄŻA]

Czy spóźniający się okres oznacza ciążę? Dlaczego test ciążowy daje wynik negatywny? Sprawdź, co robić, jeśli spóźnia się okres, boli brzuch i pojawia się plamienie.
kobieta, ból brzucha, okres
fot. Adobe Stock

Spóźniający się okres nie zawsze oznacza ciążę, chociaż to właśnie zajście w ciążę może wydawać się najbardziej oczywistym powodem. Ale to tylko teoria. W rzeczywistości jest więcej przyczyn braku lub spóźnienia się miesiączki. Niektóre z nich wymagają pilnej wizyty u lekarza.Sprawdź, co ci dolega i zadbaj o swoje zdrowie. W przeciwnym razie (w przyszłości) możesz mieć kłopot z zajściem w ciążę.

Spis treści:

Ile dni może spóźnić się okres?

Cykl menstruacyjny kobiety trwa średnio 28 dni, niektóre z nas mają go co 21 dni, inne co 35 dni. Taką długość uznaje się za normę. Jeżeli masz okres częściej, rzadziej albo w trakcie cyklu pojawiają się plamienia, skonsultuj się z ginekologiem.

Kilkudniowe spóźnienie się miesiączki nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak nie miesiączkujesz od kilku miesięcy, albo masz bardzo nieregularne cykle, koniecznie idź do lekarza. Takie odstępstwa nie są naturalne. Mogą świadczyć o:

 • przewlekłym stanie zapalnym jajników;
 • osłabieniu organizmu;
 • problemach hormonalnych;
 • działaniu ubocznym niektórych leków, np. psychotropowych, na nadciśnienie.

Spóźniający się okres – czy to ciąża?

Przyczyną spóźniającego się okresu może być ciąża. To pierwszy powód, który przychodzi zwykle na myśl, gdy spóźnia się miesiączka. Musisz się z tym liczyć, zwłaszcza kiedy regularnie współżyjesz. Aby potwierdzić lub wykluczyć, czy zostaniesz mamą, zrób test ciążowy, który kupisz w aptece lub drogerii (kosztuje ok. 10 zł). Dostępne na rynku testy są bardzo dokładne i czułe – można je stosować nawet dzień po terminie spodziewanego okresu.

Uwaga! Wiarygodność testu ciążowego wynosi około 95–99 proc. Aby mieć stuprocentową pewność, czy jesteś w ciąży, powinnaś iść na badanie do ginekologa.
Redakcja poleca: Jak spłodzić syna? 6 metod planowania płci dziecka
Istnieje kilka sposobów zwiększających szanse na spłodzenie syna. Kochając się w odpowiednim czasie i w konkretnych pozycjach, w których biodra kobiety są uniesione, macie większe szanse na poczęcie chłopca. Dieta i stan zdrowia przed ciążą również mają znaczenie.

Inne przyczyny spóźnienia miesiączki

Miesiączkowanie jest objawem zdrowia. Jego zanik może świadczyć o tym, że nie wszystko w twoim organizmie przebiega prawidłowo. Wbrew pozorom, niewiele potrzeba, aby do tego doprowadzić. Spóźnienie okresu może spowodować:

 • dieta – jeżeli zawiera za mało kalorii, mózg włącza tryb oszczędnościowy, a że w „głodowych czasach” lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika owulacja i okres. Wrócą, gdy zrezygnujesz z ostrego odchudzania się i nabierzesz sił;
 • przepracowanie i intensywne ćwiczenia fizyczne – organizm musi uzupełnić zapasy utraconych kalorii oraz wypoconych płynów i soli mineralnych; nie może sobie pozwolić na miesiączkowanie, które wiąże się z utratą żelaza i czerwonych krwinek;
 • podróże – zakłócają zegar twojego ciała. Organizm potrzebuje kilku dni, aby dostosować się do nowych warunków. Odzyskania wewnętrznej równowagi nie ułatwiają także związana z wyjazdem emocje;  
 • stres – na krótką metę zachęca do działania, na dłuższą prowadzi do wyczerpania organizmu; powoduje przekierowanie wszystkich sił na wysiłek intelektualny i fizyczny, a sprawy kobiece odchodzą na plan dalszy, tym bardziej że stres uaktywnia produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych);
 • infekcje  silna infekcja, np. grypa lub angina, mogą spowodować nawet kilkunastodniowe spóźnienie się okresu; 
 • lekarstwa  takie skutki uboczne mają niektóre środki przeciwdepresyjne, na nadciśnienie, nasenne lub kortykosteroidy.

Spóźniający się okres a problemy hormonalne

Cyklem miesięcznym kobiety sterują hormony – głównie wytwarzane w jajnikach estrogeny i progesteron. Na regularność cyklów duży wpływ mają także przysadka mózgowa i tarczyca. Spóźniony okres to powód, by zrobić badanie krwi, zlecone przez ginekologa. Być może będziesz potrzebować skierowania do lekarza specjalisty od hormonów – endokrynologa.

Najczęstsze przyczyny o podłożu hormonalnym:

 • tabletki antykoncepcyjne – może się spóźniać, gdy tabletki zostały źle dobrane oraz po ich odstawieniu; aby uregulować cykl, trzeba zmienić preparat lub poczekać dwa–trzy miesiące;

 • nadczynność lub niedoczynność tarczycy hormony tarczycy (T3 i T4) regulują m.in. pracę jajników, sterują wytwarzanie hormonów i nadzorują dojrzewanie jajeczek; gdy we krwi jest zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy, wzrasta produkcja estrogenów i uaktywnia się przysadka mózgowa - to powoduje rozregulowanie cyklu; aby wszystko wróciło do normy, trzeba się leczyć na niedoczynność tarczycy;  
 • hiperprolaktynemia to wynik podwyższonego poziomu prolaktyny (hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową), który zaburza płodność i może wywoływać laktację, nawet gdy nie karmisz dziecka; hipeprolaktynemia wymaga dokładnych badań (bywa wynikiem guza przysadki mózgowej) i leczenia;
 • zespół policystycznych jajników (PCOS) – jego przyczyny nie są dokładnie znane; PCOS stwierdza się, gdy występują rzadkie owulacje, co zaburza miesiączkowanie, podwyższony poziom androgenów (dowodem na to jest np. nadmierne owłosienie) i liczne torbiele na jajnikach (wykrywa się je podczas USG); zespołu policystycznych jajników nie można wyleczyć, można jednak złagodzić jego objawy;
 • menopauza – chociaż menopauza występuje około 50. roku życia, u niektórych kobiet zdarza się przedwcześnie – przed 40., a nawet 30. rokiem życia i wymaga leczenia; jeżeli chcesz się dowiedzieć, kiedy wejdziesz w okres menopauzalny, porozmawiaj z matką, prawdopodobnie twoje przekwitanie zacznie się w podobnym co u niej wieku; w spowolnieniu i złagodzeniu tego procesu pomoże ci hormonalna terapia zastępcza lub kuracja środkami z fitoestrogenami (hormony roślinne, które działają podobnie do estrogenów).

Co robić, jeśli okres się spóźnia?

Gdy okres spóźnia się ponad 2 miesiące lub tyle wynoszą odstępy pomiędzy kolejnymi krwawieniami, powinnaś pójść do lekarza ginekologa. Rozwieje on wszystkie twoje wątpliwości i skieruje na ewentualne badania. Prawdopodobnie zleci wykonanie testów hormonalnych, które sprawdzą poziom m.in.:

 • progesteronu;
 • prolaktyny;
 • hormonów tarczycy;
 • FSH;
 • LH;
 • testosteronu;
 • androstendionu;
 • estradiolu.


Leczenie braku miesiączki zależy od charakteru zaburzeń. Bywa, że wystarczy zmienić tryb życia uregulować wagę ciała, zwiększyć aktywność fizyczną oraz unikać stresu. Na ogół jednak do jej uregulowania potrzebne jest leczenie farmakologiczne.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 27 głosy

Zobacz także

Popularne tematy