dlaczego spóźnia się miesiączka
fot. Adobe Stock

Spóźniający sie okres - nie zawsze ciąża jest tego przyczyną

Czy jestem w ciąży? - pewnie zadajesz sobie pytanie, kiedy spóźnia ci się miesiączka. Jest wiele przyczyn, dla których jej nie masz. Poznaj je!
dlaczego spóźnia się miesiączka
fot. Adobe Stock

Ciąża może wydawać się najbardziej oczywistym powodem spóźniającej się miesiączki. Ale to tylko teoria, bo w rzeczywistości jest o wiele więcej powodów braku lub jej opóźnienia. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza! Sprawdź, co ci dolega i zadbaj o swoje zdrowie. W przeciwnym razie (w przyszłości) możesz mieć kłopot z zajściem w ciążę.

Ile może spóźnić się okres?

Cykl menstruacyjny kobiety trwa średnio 28 dni, niektóre z nas mają go co 26, a inne co 32 dni. Taką długość uznaje się za normalną. Jeżeli krwawisz częściej, rzadziej albo w trakcie cyklu masz plamienia, skonsultuj się z ginekologiem.

Kilkudniowe spóźnienie nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak nie masz krwawienia od kilku miesięcy albo masz bardzo nieregularne cykle, koniecznie idź do lekarza. Takie odstępstwa nie są naturalne. Mogą świadczyć o:

 • przewlekłym stanie zapalnym jajników;
 • osłabieniu organizmu;
 • problemach hormonalnych;
 • działaniu ubocznym niektórych leków, np. psychotropowyc, na nadciśnienie.

Ciąża przyczyną braku miesiączki

Przyczyną niepojawienia się miesiączki w terminie może być ciąża. To pierwszy powód, który przychodzi zwykle na myśl, gdy sie ona spóźnia. Musisz się z tym liczyć, zwłaszcza kiedy regularnie współżyjesz. Aby potwierdzić lub wykluczyć, czy zostaniesz mamą, zrób test ciążowy, który kupisz w aptece lub drogerii (kosztuje ok. 10 zł). Dostępne na rynku testy są bardzo dokładne i czułe - można je stosować nawet dzień po terminie spodziewanego okresu.

Uwaga! Wiarygodność testu ciążowego wynosi około 95–99 proc. Aby mieć stuprocentową pewność, czy jesteś w ciąży, powinnaś iść na badanie do ginekologa.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Co może opóźnić miesiączkę?

Okres jest objawem zdrowia. Jego zanik może świadczyć o tym, że nie wszystko w twoim organizmie przebiega prawidłowo. Wbrew pozorom, niewiele potrzeba, aby do tego doprowadzić. Opóźnienia mogą być spowodowane:

 • dietą – jeżeli zawiera za mało kalorii, mózg włącza tryb oszczędnościowy, a że w „głodowych czasach” lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika owulacja i okres - wrócą, gdy zrezygnujesz z otrego odchudzania się i nabierzesz sił;
 • przepracowaniem i intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi – organizm musi uzupełnić zapasy utraconych kalorii oraz wypoconych płynów i soli mineralnych; nie może sobie pozwolić na miesiączkowanie, które wiąże się z utratą żelaza i czerwonych krwinek;
 • podróżami – zakłócają zegar twojego ciała; organizm potrzebuje kilku dni, aby dostosować się do nowych warunków; odzyskania wewnętrznej równowagi nie ułatwia także związana z wyjazdem nerwówka;  
 • stresem – na krótką metę zachęca do działania, na dłuższą prowadzi do wyczerpania organizmu; powoduje przekierowanie wszystkich sił na wysiłek intelektualny i fizyczny, a sprawy kobiece odchodzą na plan dalszy, tym bardziej że stres uaktywnia produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych);
 • infekcjami - nawet kilkunastodniowe opóźnienie się okresu może być spowodowane silną infekcją, np. grypą lub anginą; 
 • lekarstwami - takie skutki uboczne mają niektóre środki przeciwdepresyjne, na nadciśnienie, nasenne lub kortykosteroidy.

Czy okres może spóźniać się z powodu hormonów?

Cyklem miesięcznym kobiety sterują hormony – głównie wytwarzane w jajnikach estrogeny i progesteron. Na regularność cyklów duży wpływ mają także przysadka mózgowa i tarczyca. Aby wiedzieć, co jest przyczyną spóźniających się okresów, trzeba zrobić badanie krwi, zlecone przez ginekologa. Być może będziesz potrzebować skierowania do lekarza specjalisty od hormonów - endokrynologa.

Oto najczęstsze hormonalne przyczyny braku miesiączki:

 • tabletki antykoncepcyjne – może się spóźniać, gdy tabletki zostały źle dobrane oraz po ich odstawieniu; aby uregulować cykl, trzeba zmienić preparat lub poczekać dwa–trzy miesiące;
 • nadczynność lub niedoczynność tarczycy - hormony tarczycy (T3 i T4) regulują m.in. pracę jajników, sterują wytwarzanie hormonów i nadzorują dojrzewanie jajeczek; gdy we krwi jest zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy, wzrasta produkcja estrogenów i uaktywnia się przysadka mózgowa - to powoduje rozregulowanie cyklu; aby wszystko wróciło do normy, trzeba się leczyć na niedoczynność tarczycy;  
 • hiperprolaktynemia - to wynik podwyższonego poziomu prolaktyny (hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową), który zaburza płodność i może wywoływać laktację, nawet gdy nie karmisz dziecka; hipeprolaktynemia wymaga dokładnych badań (bywa wynikiem guza przysadki mózgowej) i leczenia;
 • zespół policystycznych jajników (PCOS) - jego przyczyny nie są dokładnie znane; PCOS stwierdza się, gdy występują rzadkie owulacje, co zaburza miesiączkowanie, podwyższony poziom androgenów (dowodem na to jest np. nadmierne owłosienie) i liczne torbiele na jajnikach (wykrywa się je podczas USG); zespołu policystycznych jajników nie można wyleczyć, można jednak złagodzić jego objawy;
 • menopauza – chociaż menopauza występuje około 50. roku życia, u niektórych kobiet zdarza się przedwcześnie – przed 40., a nawet 30. rokiem życia i wymaga leczenia; jeżeli chcesz się dowiedzieć, kiedy wejdziesz w okres menopauzalny, porozmawiaj z matką, prawdopodobnie twoje przekwitanie zacznie się w podobnym co u niej wieku; w spowolnieniu i złagodzeniu tego procesu pomoże ci hormonalna terapia zastępcza lub kuracja środkami z fitoestrogenami (hormony roślinne, które działają podobnie do estrogenów).

Co robić, gdy okres się spóźnia?

Gdy menstruacja nie pojawia się przez ponad 2 miesiące lub tyle wynoszą odstępy pomiędzy kolejnymi krwawieniami,  powinnaś pójść do lekarza ginekologa. Rozwieje on wszystkie twoje wątpliwości i skieruje na ewentualne badania. Prawdopodobnie zleci wykonanie testów hormonalnych, które sprawdzą poziom m.in.:

 • progesteronu;
 • prolaktyny;
 • hormonów tarczycy;
 • FSH;
 • LH;
 • testosteronu;
 • androstendionu;
 • estradiolu.


Leczenie braku miesiączki zależy od charakteru jej zaburzeń. Bywa, że wystarczy zmienić tryb życia - uregulować wagę ciała, zwiększyć aktywność fizyczną oraz unikać stresu. Na ogół jednak do jej uregulowania potrzebne jest leczenie farmakologiczne.

 

Doładuj
Przeładuj