spóźniający się okres
fot. Adobe Stock

Spóźniający się okres: ile może spóźniać się okres? (i kiedy zrobić test?)

Spóźniający się okres może oznaczać ciążę, ale nie w każdym przypadku. Okres może się spóźniać nawet kilka dni z powodu choroby albo niezdrowego stylu życia. Jeśli jednak przyczyny spóźniania się okresu nie są jasne, a do tego masz bóle w podbrzuszu, warto zrobić test ciążowy.
spóźniający się okres
fot. Adobe Stock

Spóźniający się okres nie zawsze oznacza ciążę. Brak miesiączki w spodziewanym terminie może być wywołany złą dietą lub stresem. Przyczyny spóźniania się okresu mają też związek z zażywanymi lekami, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami, jak przeziębienie, grypa czy angina. Sprawdź, ile może spóźniać się okres i co robić, jeśli test ciążowy dał wynik negatywny, a okresu nadal nie ma.

Spis treści:

Ile może spóźniać się okres?

Jeśli okres spóźnia się kilka dni (3 lub 5), nie jest to powodem do niepokoju. Jeżeli jednak nie miesiączkujesz od kilku tygodni lub nawet miesięcy albo masz okres nieregularny, koniecznie idź do lekarza. Tak długo spóźniający się okres nie jest zjawiskiem naturalnym. Może świadczyć o:

 • przewlekłym stanie zapalnym jajników;
 • osłabieniu organizmu;
 • problemach hormonalnych;
 • działaniu ubocznym niektórych leków, np. psychotropowych, na nadciśnienie.
Cykl menstruacyjny kobiety trwa średnio 28 dni, niektóre z nas mają okres co 21 dni, inne co 35 dni. Taką długość cyklu uznaje się za normę. Jeżeli masz okres częściej, rzadziej albo w trakcie cyklu pojawiają się plamienia, skonsultuj się z ginekologiem.

Spóźniający się okres – czy to ciąża?

Przyczyną spóźniania się okresu może być ciąża. To zwykle pierwszy powód, który przychodzi na myśl, gdy miesiączka nie pojawia się w spodziewanym terminie (a do tego odczuwasz ból podbrzusza częsty na początku ciąży). Musisz liczyć się z możliwością zapłodnienia, zwłaszcza gdy regularnie współżyjesz. Aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę, najlepiej zrobić test ciążowy (kupisz go w aptece lub drogerii, kosztuje ok. 10 zł). Dostępne na rynku testy są dokładne i czułe. Jeśli spóźnia ci się okres, możesz zrobić test nawet jeden dzień po terminie miesiączki (zobacz też: kiedy zrobić test ciążowy, aby otrzymać wiarygodny wynik).
 

Uwaga! Wiarygodność testu ciążowego wynosi około 95–99 proc. Aby mieć stuprocentową pewność, czy jesteś w ciąży, powinnaś iść na badanie do ginekologa.

Inne przyczyny spóźnienia się okresu

Miesiączkowanie jest objawem zdrowia. Spóźniający się okres albo jego zanik może świadczyć o tym, że nie wszystko w twoim organizmie przebiega prawidłowo. Wbrew pozorom, niewiele potrzeba, aby do tego doprowadzić.

Okres może się spóźniać, gdy:

 • masz złą dietę – czyli taką, która zawiera za mało kalorii. Mózg włącza wtedy tryb oszczędnościowy, a że w „głodowych czasach” lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika owulacja i miesiączkowanie. Wrócą, gdy zrezygnujesz z ostrego odchudzania się i nabierzesz sił;
 • jesteś przepracowana lub intensywnie ćwiczysz fizycznie – organizm musi uzupełnić zapasy utraconych kalorii oraz wypoconych płynów i soli mineralnych; nie może sobie pozwolić na miesiączkowanie, które wiąże się z utratą żelaza i czerwonych krwinek;
 • podróżujesz – zakłócasz w ten sposób zegar biologiczny. Organizm potrzebuje kilku dni, aby dostosować się do nowych warunków. Odzyskaniu wewnętrznej równowagi nie ułatwiają także związane z wyjazdem emocje;  
 • stresujesz się – na krótką metę stres zachęca do działania, na dłuższą prowadzi do wyczerpania organizmu; powoduje przekierowanie wszystkich sił na wysiłek intelektualny i fizyczny, a sprawy kobiece odchodzą na plan dalszy (tym bardziej że stres uaktywnia produkcję androgenów, męskich hormonów płciowych);
 • masz infekcję  silna infekcja, np. grypa lub angina, mogą spowodować, że okres spóźni się nawet kilkanaście dni
 • przyjmujesz lekarstwa  niektóre środki przeciwdepresyjne, na nadciśnienie, nasenne lub kortykosteroidy, mogą skutkować opóźnieniem okresu.

Spóźniający się okres a problemy hormonalne

Okres może się też spóźniać w wyniku zaburzeń hormonalnych. Cyklem miesięcznym kobiety sterują hormony – głównie wytwarzane w jajnikach estrogeny i progesteron. Na regularność cyklów duży wpływ mają także przysadka mózgowa i tarczyca. Spóźniający się okres to powód, aby zrobić badanie krwi zlecone przez ginekologa. Być może będziesz potrzebować skierowania do lekarza endokrynologa.

Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Najczęstsze przyczyny spóźniania się okresu o podłożu hormonalnym:

 • tabletki antykoncepcyjne – okres może się spóźniać po odstawieni tabletek lub gdy tabletki zostały źle dobrane. Aby uregulować cykl miesiączkowy, trzeba zmienić antykoncepcję lub poczekać dwa–trzy miesiące;
 • nadczynność lub niedoczynność tarczycy hormony tarczycy (T3 i T4) regulują m.in. pracę jajników, sterują wytwarzaniem hormonów i nadzorują dojrzewanie jajeczek; gdy we krwi jest zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy, wzrasta produkcja estrogenów i uaktywnia się przysadka mózgowa – to powoduje rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Aby wszystko wróciło do normy, trzeba leczyć niedoczynność tarczycy;  
 • hiperprolaktynemia to wynik podwyższonego poziomu prolaktyny (hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową), który zaburza płodność i może wywoływać laktację, nawet gdy nie karmisz dziecka; hipeprolaktynemia wymaga dokładnych badań (bywa wynikiem guza przysadki mózgowej) i leczenia;
 • zespół policystycznych jajników (PCOS) – przyczyny tego schorzenia nie są dokładnie znane; PCOS stwierdza się, gdy występują rzadkie owulacje, podwyższony poziom androgenów (dowodem na to jest np. nadmierne owłosienie) i liczne torbiele na jajnikach (wykrywa się je podczas USG); zespołu policystycznych jajników nie można wyleczyć, można jednak złagodzić jego objawy;
 • menopauza – chociaż menopauza występuje około 50. roku życia, u niektórych kobiet zdarza się przedwcześnie – przed 40., a nawet 30. rokiem życia i wymaga leczenia. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, kiedy wejdziesz w okres menopauzalny, porozmawiaj ze swoją mamą, prawdopodobnie przekwitanie zacznie się u ciebie w podobnym wieku. W spowolnieniu i złagodzeniu tego procesu pomoże hormonalna terapia zastępcza lub kuracja środkami z fitoestrogenami (hormony roślinne, które działają podobnie do estrogenów).

Co robić, jeśli okres się spóźnia, a test jest negatywny?

Gdy okres spóźnia się ponad 2 miesiące (lub tyle wynoszą odstępy pomiędzy kolejnymi krwawieniami), a test ciążowy daje negatywny wynik, powinnaś pójść do ginekologa. Lekarz skieruje cię na badania. Prawdopodobnie zleci wykonanie testów hormonalnych, które sprawdzą poziom m.in.:


Spóźniający się okres to problem, którego nie można lekceważyć. Leczenie zaburzeń miesiączkowania zależy od ich charakteru. Czasem wystarczy zmienić tryb życia uregulować wagę ciała, zwiększyć aktywność fizyczną i unikać stresu. Na ogół jednak do uregulowania miesiączki potrzebne jest leczenie farmakologiczne.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 28 głosy

Zobacz także

Popularne tematy