kobieta, usta, twarz, włosy

Czemu w ciąży krwawią i puchną dziąsła?

Zapalenie dziąseł pojawia się mniej więcej w połowie ciąży i może prowadzić nie tylko do rozchwiania zębów, lecz także w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnego porodu.
Sylwia Niemczyk
kobieta, usta, twarz, włosy

Kłopoty z dziąsłami pojawiają się mniej więcej w 4. miesiącu ciąży. Dziąsła puchną, czerwienieją, stają się bolesne, a podczas mycia zębów krwawią i to obficie. Spokojnie – krwawienie dziąseł w ciąży to jeszcze nie paradontoza, ale jedna z wielu ciążowych dolegliwości. Trzeba jednak z nią walczyć.
 

Skąd bierze się krwawienie dziąseł w ciąży?

W ciąży naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i stają się bardziej kruche. W efekcie tego dziąsła, które są przecież bardzo mocno ukrwione, pęcznieją i łatwo je uszkodzić. Nawet najlżejszy dotyk powoduje ból i obite krwawienie. Do tego, przez ciążowe hormony, błony śluzowe jamy ustnej dużo gorzej reagują na składniki płytki nazębnej, która powstaje po każdym posiłku.
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Uwaga, to groźne!

Rozpulchnienie dziąseł zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia, które prowadzą do ubytku kości szczęki, a to z kolei grozi utratą zębów. Paradontoza postępuje bez objawów – ubytek kości można zauważyć jedynie na zdjęciu rentgenowskim. To jednak niejedyne niebezpieczeństwo, związane z zapaleniem dziąseł. Ginekolodzy ostrzegają, że choroby zębów i przyzębia zwiększają ryzyko infekcji płodu, porodu przed czasem oraz małej wagi urodzeniowej dziecka. [content:0_13828,0_14534,0_21597,0_7329:CMNews]

Jak zmniejszyć krwawienie dziąseł w ciąży?

 • Regularnie myj zęby. Podczas zapalenia dziąseł mycie zębów staje się bolesne, dlatego wiele przyszłych mam zaczyna myć je krócej i rzadziej. To błąd: niedokładne usuwanie resztek jedzenia z powierzchni zębów i dziąseł powoduje, że dolegliwości się nasilają.
   
 • Zmień technikę mycia. Po pierwsze zmień szczoteczkę na miękką (to zmniejszy ryzyko podrażnień). Podczas mycia zębów stosuj ruchy kuliste, a nie poziome.
   
 • Masuj dziąsła. Lekko głaskaj je szczoteczką lub palcem w kierunku: od szczęki do zębów. Staraj się je w ten sposób naciągnąć na odsłonięte szyjki zębowe.
   
 • Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe – tam właśnie gromadzą się i rozkładają resztki jedzenia. Stosuj nie tylko szczoteczkę, ale i płyny do płukania i koniecznie nitkę dentystyczną.
   
 • Ogranicz słodycze. Jeżeli zjesz od czasu do czasu kawałek czekolady nic się nie stanie, ale jeżeli będziesz jadła ją codziennie, zęby mogą szybko się popsuć. Całkiem zrezygnuj za to z takich słodyczy, które oblepiają zęby: gumy rozpuszczalne, cukierki do ssania, żelki.
   
 • Stosuj dobrą pastę do zębów. Zapytaj w aptece o taką, która chroni dziąsła.
   
 • Jedz dużo owoców i warzyw. Zawierają naturalną wit. C, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom. Codziennie staraj się zjeść jabłko lub kiwi, jednak bez konsultacji z lekarzem unikaj preparatów z syntetyczną wit. C. Pilnuj, aby w twojej codziennej diecie znalazły się dania zawierające wit. D  i wapń – te składniki wzmacniają zęby.
   
 • Zapytaj ginekologa o preparaty z rutyną. (np. Rutinoscorbin w ciąży). Rutyna wzmacnia działanie wit. C oraz uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych.
   
 • Odwiedzaj stomatologa. Pierwszy raz idź do niego, kiedy tylko dowiesz się o ciąży. Zapisz się nie tylko na wypełnianie ubytków, ale też na usuwanie kamienia nazębnego – to przez niego problemy z dziąsłami mogą się nasilać. Nie wierz w to, że leczenie zębów w ciąży jest niewskazane! Przeciwnie – trzeba leczyć, bo próchnica jest bardzo niebezpieczna w ciąży i może prowadzić nawet do poronienia.

Dyskutuj na forum: Długotrwałe krwawienie dziąseł »
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy