maseczki chirurgiczne z filtrem
fot. Adobe Stock

Maseczki chirurgiczne z filtrem: gdzie kupić maseczki ochronne FFP2 i FFP3?

Maseczki chirurgiczne są obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Obecnie nie można wyjść na ulicę bez specjalnych maseczek ochronnych. Tymczasem maseczki chirurgiczne z filtrem ekspresowo znikają ze sklepów. Wiemy, gdzie jeszcze można kupić maseczki filtrujące w dobrych cenach!
Magdalena Drab
maseczki chirurgiczne z filtrem
fot. Adobe Stock
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia noszenie zwykłych maseczek, np. bawełnianych, jest niewystarczające. Polacy muszą na co dzień zakładać maseczki chirurgiczne lub maseczki ochronne z filtrem. Cena maseczki chirurgicznej różni się w zależności od rodzaju maski oraz sklepu. Te najtańsze wyprzedają się błyskawicznie!

Maseczki chirurgiczne: co to jest?

Maseczki chirurgiczne to najprostsze maski jednorazowe stosowane w służbie zdrowia. Takie maseczki ochronne spełniają europejską normę EN14683 i zatrzymują aerozole biologiczne o cząsteczkach wielkości ok. 3 mikrometrów. Są więc bardzo skuteczne i dość tanie. Warto kupić od razu zapas maseczek chirurgicznych, by przestrzegać rozporządzenia ministra zdrowia.

Maseczki chirurgiczne z filtrem FFP2 i FFP3

Maseczki chirurgiczne z filtrem to tzw. półmaski medyczne − zapewniają jeszcze lepszą ochronę przed szkodliwymi substancjami zawieszonymi w powietrzu, bakteriami i wirusami. Półmaski filtrujące są wykonane z kilku warstw włókniny i posiadają filtry oznaczone symbolami: FFP1, FFP2 lub FFP3 (im wyższa cyfra, tym większa ochrona).

Maseczki filtrujące z filtrem FFP2 chronią przed bakteriami i wirusami, pyłkami i roztoczami, smogiem, kurzem i pyłem.

Maseczki ochronne z filtrem FFP2 cieszą się obecnie dużą popularnością (są zwykle nieco tańsze). Warto jednak zainwestować w zestaw masek, które jeszcze efektywniej filtrują powietrze. Maseczki ochronne z filtrem FFP3 są wykonane z warstwy materiału o bardzo gęstym splocie oraz specjalnego filtra oczyszczającego. Dają najwyższy stopień ochrony przed zanieczyszczeniami (99 proc.) − są używane przez lekarzy i osoby ze środowiska medycznego. To maseczki wielokrotnego użycia (powinny być używane tylko przez jedną osobę i dezynfekowane po każdym użyciu).
Uwaga, oryginalne maseczki ochronne powinny być oznaczone znakiem CE oraz posiadać wyraźnie oznaczoną klasę ochrony.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]
Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy