niemowlę wystawia język
fot. Adobe Stock

Niemowlę wysuwa język – co to znaczy?

Trudno nie zauważyć, że małe dzieci bardzo często wystawiają język. I robią to niemal do samych narodzin. Wystawianie języka przez noworodka czy niemowlę może mieć wiele przyczyn – od głodu, ząbkowania, po zabawę i próby naśladowania dorosłych. Czasem (ale na szczęście bardzo rzadko) ma też poważne podłoże.
Małgorzata Wódz
niemowlę wystawia język
fot. Adobe Stock
Wystawianie języka przez niemowlę jest zupełnie normalnym zachowaniem, a tylko w rzadkich przypadkach świadczy o poważnych problemach rozwojowych, np. zespole Downa. Jeśli twoje dziecko bardzo często wystawia język, powiedz o tym pediatrze podczas najbliższej wizyty kontrolnej. Jeśli wypycha go od czasu do czasu, nie martw się, tylko sprawdź, czym może to być spowodowane. 

Wysuwanie języka przez noworodka to jeden z odruchów 

U noworodków i niemowląt poniżej 4-5 miesiąca występuje odruch wypychania językiem i ssania. Ułatwia on dziecku przyjmowanie pokarmu i wypychanie z ust innych rzeczy, które nim nie są. Gdy pierś lub smoczek dotknie warg, dziecko wysuwa język, aby zacząć ssać. Dzieje się tak nawet, gdy dotkniesz jego ust podczas wycierania buzi flanelową pieluszką. Dopóki odruch wypychania językiem jest obecny, nie powinno się rozpoczynać rozszerzania diety. Gdy podajesz dziecku pokarm na łyżeczce, a ono ją ssie lub wypycha, to dowód, że nie jest jeszcze gotowe do jedzenia innych pokarmów niż mleko. 

Dziecko wysuwa język, gdy jest głodne

Niemal od urodzenia dzieci otwierają usta i wysuwają język, gdy chcą jeść. Jeśli dotkniesz noworodka w policzek, jest w stanie nie tylko otworzyć usta, ale również odwrócić głowę w stronę bodźca z nadzieją, że znajdzie tam pokarm. Tak działa kolejny odruch noworodkowy – odruch szukania (w domyśle – szukania pokarmu).

Niemowlę wystawia język przy ząbkowaniu

Wysuwanie języka może być jednym z objawów ząbkowania. Wyrzynaniu się zębów mlecznych towarzyszą również inne symptomy – dziecko intensywnie się ślini, ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła, jest niespokojne, płaczliwe i może mieć podwyższoną temperaturę. 

Wystawianie języka jako forma komunikacji

Dzieci od samego początku życia są nastawione na kontakt z otoczeniem. Niemowlęta to bystrzy obserwatorzy opiekujących się nimi osób. Wystawianie języka przez małe dziecko bywa próbą odwzorowania zachowania rodzica lub rodzeństwa, odpowiedzią na pocałunek lub czułe mówienie do dziecka. Jeśli chcesz się przekonać, że dziecko potrafi cię naśladować, pokaż mu język (zrób to powoli, żeby mogło dobrze zaobserwować, co robisz) i poczekaj cierpliwie (niemowlak potrzebuje więcej czasu do namysłu). Podobno nawet noworodki potrafią wystawić język, naśladując zachowanie swojego opiekuna.

Wysuwanie języka – objaw nieprawidłowości

Niektóre dzieci rodzą się z większym językiem, który nie mieści im się w ustach. Z tego powodu, bardzo często wysuwają go na zewnątrz. Częste wystawianie języka może towarzyszyć wadom genetycznym, np. zespołowi Downa. Warto pamiętać, że trisomia 21 ma jednak wiele innych bardziej charakterystycznych objawów, do których należy choćby charakterystyczny wygląd dziecka. Zespołu Downa nie diagnozuje się na podstawie wystawiania przez dziecko języka. 

Język pomaga w poznawaniu świata

Dziecko na początkowym etapie życia poznaje świat organoleptycznie, czyli za pomocą zmysłów. Bardzo ważną rolę od odgrywa w tej kwestii zmysł smaku. Wystawiając język, małe niemowlę uczy się swojego ciała – najpierw jest w stanie tylko oblizywać usta, potem wkłada rączki do buzi, ssie paluszki, a czasem także całe piąstki. Później to samo zacznie robić z zabawkami i innymi napotkanymi przedmiotami. Rodzice niemowląt martwią się czasem, gdy po zakończeniu karmienia widzą dziecko wystawiające język. Powodem tego zachowania nie musi być głód, tylko właśnie ciekawość świata.  

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy