rotawirus leczenie plus coca cola
Adobe Stock
Zdrowie

Rotawirus – jak leczyć zakażenie, czy warto stosować colę?

Rotawirusy są bardzo zaraźliwe, więc potrafią szybko rozłożyć całą rodzinę. Najczęściej dolegliwości leczy się domowymi sposobami. Tylko wtedy, gdy są bardzo nasilone lub dotyczą niemowlęcia, potrzebna może być specjalistyczna pomoc w postaci intensywnego nawadniania dożylnego. W domowym leczeniu zakażenia rotawirusowego ważną rolę odgrywa nawadnianie. Dość popularnym, ale kontrowersyjnym sposobem, jest też podawanie przy rotawirusie napojów typu cola.

Rotawirusy należą do grupy reowirusów, które są najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci i niemowląt. Szacuje się, że niemal każde dziecko na świecie do piątego roku życia przechodzi co najmniej raz zakażenie rotawirusami, które potocznie zwie się też grypą żołądkową.

Skutkiem ataku rotawirusów jest uszkodzenie komórek, które tworzą wyściółkę jelita cienkiego. Pojawia się wodnista biegunka, możliwe są też wymioty u dziecka, nudności i gorączka. Najwięcej ciężkich przypadków choroby rotawirusowej notuje się u dzieci do 2 roku życia. Rotawirusy najczęściej atakują wiosną i jesienią.

Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]

Rotawirusy jak leczyć?

Leczenie infekcji rotawirusowej jest proste i polega na łagodzeniu objawów oraz ich skutków. Oznacza to, że chore dziecko trzeba poić, aby nie dopuścić do odwodnienia, poza tym chorobę należy przeczekać. Nieco inaczej infekcja może przebiegać u niemowląt i dzieci z obniżoną odpornością – jeśli jednocześnie wystąpią biegunka i wymioty, które są bardzo nasilone, ryzyko odwodnienia wzrasta, co może skutkować koniecznością leczenia w szpitalu.

Jak leczyć rotawirusa w domu, jeśli dziecko poza biegunką ma też nudności i wymioty:

  • niemowlę należy jak najczęściej przystawiać do piersi (patrz też ramka niżej), 
  • starsze dziecko należy nawadniać małymi porcjami – np. po łyżeczce lub łyżce co 5-10 minut,
  • do picia warto podawać letnią wodę lub elektrolity z apteki,
  • gdy wymioty ustąpią, w pierwszej kolejności podaje się dziecku do jedzenia lekkostrawne potrawy oraz probiotyki i prebiotyki w celu odbudowania mikroflory jelitowej.  
Ważne: Jeśli mimo nawadniania pojawią się objawy odwodnienia, koniecznie trzeba szukać pomocy w szpitalu. Do objawów odwodnienia u niemowląt należą – płacz bez łez, sucha pielucha przez ponad 6 godzin, zapadnięte ciemiączko i oczy, spierzchnięte usta.

Jeśli dziecko ma mniej niż skończone 24 tygodnie, lepiej od razu skontaktować się z lekarzem i ewentualnie jechać prosto do szpitala – niemowlę odwadnia się błyskawicznie.

Napoje typu cola a rotawirusy

Wielu rodziców słyszało, że jeśli dziecko ma dolegliwości jelitowe, warto mu podać colę. Skąd wziął się ten pomysł? Po pierwsze stąd, że gdy cola pojawiła się na rynku, była lekiem na dolegliwości jelitowe. Druga sprawa to fakt, że niektórzy lekarze faktycznie polecają odgazowaną i letnią colę na dolegliwości jelitowe, ale raczej dopuszczają ją przy objawach wynikających z zakażenia bakteryjnego, czyli typowego zatrucia.

Czasami podnoszony jest też argument, że cola zawiera cukier, więc wraz z nią można dostarczyć organizmowi kalorie, których w innej postaci wymiotujące dziecko nie da rady przyjąć. Jeśli jednak infekcja rotawirusowa potrwa ok. 24 godzin i dziecko może przyjmować inne płyny (np. elektrolity dla dzieci), nie ma potrzeby uzupełniania kalorii niezdrowymi słodzonymi napojami.

Zdaniem pediatry, dr hab. n. med. Wojciecha Feleszki z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie cola nie leczy brzucha, zawiera za to szkodliwe fosforany i inne substancje, których dziecko nie powinno otrzymywać (więcej w tekście o leczeniu biegunki u dzieci: „Burza w brzuchu”).

Ochrona przed zakażeniem rotawirusem

Aby ochronić się przed zakażeniem rotawirusem, tak jak w przypadku wielu innych chorób, najlepsza jest profilaktyka, czyli higieniczny tryb życia (np. mycie rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety). Ale jeszcze skuteczniejsze jest szczepienie. Szczepionka na rotawirusy obecnie podawana jest w ramach szczepień obowiązkowych między 6 a 24 tygodniem życia dziecka.

Dzieci urodzone przed 1 stycznia 2021 roku nie otrzymywały szczepionki bezpłatnie, więc aby uodpornić dziecko na rotawirusy, rodzice musieli zaszczepić je we własnym zakresie.

Szczepienie aż do 90-100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją dziecka, a w 70-90 procentach chroni przed zachorowaniem w ogóle. Niestety preparat podaje się dzieciom nie starszym niż 24 tygodnie, gdyż po tym czasie skuteczność szczepionki maleje. Po 24 tygodniu życia przepuszczalność błon jelitowych się zmienia, utrudniając właściwe działanie szczepionki.

Przeczytaj też:

biegunka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Biegunka u niemowlaka: co podać, kiedy do lekarza?
Biegunka u niemowlaka może być niebezpieczna, ponieważ u najmłodszych dzieci łatwo o odwodnienie. Warto przygotować się na stresujące sytuacje, poznać najczęstsze przyczyny biegunek u dzieci i objawy, które mogą wskazywać na konieczność pilnej pomocy lekarza. Doświadczony pediatra wyjaśnia też, jak leczyć rozwolnienie u niemowlaka.

Na biegunkę u niemowlaka wskazują częstsze niż zwykle, bardziej wodniste lub tzw. strzelające stolce. Przyczyny rozwolnienia mogą być różne: źle umyta butelka lub smoczek, a w okresie rozszerzania diety – także nieświeże jedzenie. Silną biegunkę u niemowląt mogą też powodować rotawirusy. Sprawdź, jak rozpoznać rozwolnienie u dziecka i jak sobie z nim radzić. Spis treści: Po czym rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Ile trwa biegunka u niemowlaka? Przyczyny biegunki u niemowlaka Biegunka u niemowlaka – leczenie Biegunka u niemowlaka – kiedy do lekarza? Zapobieganie biegunce u niemowlaka Po czym rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Biegunka u niemowlaka, zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), to zmiana konsystencji stolca na luźną lub płynną i/albo wzrost liczby wypróżnień do zazwyczaj powyżej 3 w ciągu doby . U niemowląt karmionych wyłącznie piersią o biegunce mówi się wtedy, gdy następuje nagłe zwiększenie częstotliwości wypróżnień. Czasami biegunce towarzyszy gorączka lub wymioty. Objawy biegunki u niemowlaka Nie zawsze można łatwo rozpoznać biegunkę u niemowlęcia, zwłaszcza gdy rodzice dopiero uczą się pielęgnacji, a dobowy rytm dziecka nie jest jeszcze uregulowany. Pamiętaj jednak, że zdrowe niemowlę karmione piersią robi kupkę zwykle kilka razy dziennie, natomiast karmione butelką najczęściej tylko raz w ciągu dnia. Jeśli zauważysz odstępstwa od tej reguły, twoje dziecko może mieć biegunkę. Objawami biegunki u niemowlaka są: wyraźnie częstsze stolce, zmiana konsystencji stolca na bardziej wodnisty, „strzelające” stolce (wodniste, wydostające się pod ciśnieniem). Uwaga, zielona kupka u niemowlaka nie zawsze jest powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy pojawia się od czasu do czasu....

Zielona biegunka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Zielona biegunka u dziecka – skąd się bierze, jak postępować?
Zielona biegunka u dziecka powinna być powodem do odbycia konsultacji z pediatrą. Przyczyn zielonej biegunki może być kilka – jedne są niegroźne, inne mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia.

Zielony kolor stolca u dziecka może być spowodowany wprowadzeniem do diety zielonych warzyw: sałaty, roszponki, szpinaku i innych zielonych roślin. Zielone zabarwienie kupy daje też obecność żółci w kale, zwłaszcza przy biegunce, kiedy żółć nie zdąża zmienić koloru na brązowy i barwi odchody na zielono. Czasami przyczyną zielonej biegunki u dziecka jest również zakażenie bakteryjne.  Przyczyny zielonej biegunki u dziecka Zielona biegunka wywołana zielonymi pokarmami lub obecnością żółci w kale, która trwa krótko i nie towarzyszą jej inne objawy ogólne, np. gorączka, nie jest powodem do niepokoju. Jednak zielona biegunka trwająca ponad jeden dzień, połączona ze skurczowymi bólami brzucha, wymiotami, obecnością w kupce niemowlaka lub dziecka ropy, krwi lub śluzu, świadczy o zakażeniu układu pokarmowego bakteriami, np. salmonellą. Czytaj też: O czym świadczy biegunka z krwią u dziecka   Gorączka połączona z  biegunką u dziecka może świadczyć o zakażeniu, w którym doszło do przeniknięcia bakterii z jelit do krwi, czyli do do rozszerzenia się stanu zapalnego z układu pokarmowego na cały organizm. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy mikroflora jelitowa dziecka jest zaburzona i nie stanowi bariery ochronnej dla mikroorganizmów chorobotwórczych.   Inne przyczyny zielonej biegunki u dziecka: zakażenie rotawirusami alergia na składnik pokarmowy (biegunce może towarzyszyć wysypka) zmiana mleka matki na mleko modyfikowane bogate w żelazo żółtaczka przyjmowanie antybiotyków. Diagnozowanie i leczenie zielnej biegunki u dzieci W celu postawienia diagnozy lekarz przeprowadza wywiad i może zlecić wykonanie badania ogólnego kału oraz badania bakteriologicznego czy mikrobiologicznego, które pozwala wykryć lub wykluczyć obecność grzybów lub...

Biegunka z krwią u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Biegunka z krwią u dziecka – co oznacza, jak ją leczyć
Biegunka z krwią u dziecka może mieć wiele przyczyn – od dość błahych po poważne i wymagające pilnego leczenia. Szczególnej uwagi wymaga ostra biegunka u dziecka z krwią i śluzem. Zagrożeniem dla malucha może być nie tylko spowodowane nią odwodnienie, ale i przyczyna krwawienia.

Zawsze gdy u dziecka pojawia się biegunka z krwią, której towarzyszą bóle brzucha, należy skonsultować się z lekarzem. Objawy te uznaje się za alarmujące. Niezwłocznej wizyty u lekarza wymaga każda biegunka, która wybudza malucha w nocy, towarzyszy jej gorączka, bóle kończyn, utrata masy ciała lub spowolnienie rozwoju dziecka. Wystąpienie krwawej biegunki u dziecka jest również wskazaniem do wykonania badania kału na obecność bakterii oraz ewentualnie ich wrażliwości na leki. Sprawdź, co jeszcze należy wiedzieć o krwistych wypróżnieniach dziecka. Przyczyny biegunki z krwią u dzieci Do najczęstszych przyczyn biegunki z domieszką krwi u dziecka należy:  zakażenie  salmonellą , zakażenie bakterią Shigella zakażenie Escherichia coli zakażenie amebą lub pełzakiem czerwonki antybiotykoterapia Do zakażeń salmonellą, Shigellą lub bakterią Escherichia coli dochodzi w wyniku spożycia skażonego jedzenia lub wody, co może zdarzyć się wszędzie, nie tylko w krajach o niskim standardzie sanitarnym. Skutkiem jest tzw. zatrucie pokarmowe, którego przyczyną mogą też być wirusy wywołujące tzw. grypę jelitową.   Biegunka u dziecka ze śladami krwi może wystąpić także  po antybiotykoterapii , zwłaszcza jeśli dziecko przyjmowało antybiotyk długo – kilka tygodni. Zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej jelit może doprowadzić do zakażenia układu pokarmowego bakterią Clostridium difficile, co prowadzi do tzw. rzekomobłoniastego zapalenia jelit.   Krwista biegunka u dziecka może pojawić się także jako objaw zarażenia pierwotniakiem – np. amebą lub pełzakiem czerwonki. Zapalne przyczyny biegunki z domieszką krwi u dziecka Rzadszą, ale i poważniejszą, przyczyną pojawienia się krwistej biegunki u dziecka może być wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Charakterystycznym jego objawem jest biegunka u...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz