okres na początku ciąży
fot. Adobe Stock

Okres na początku ciąży: czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży?

Okres na początku ciąży nie może się zdarzyć. Czasem krwawienie przypominające okres pojawia się w pierwszym miesiącu ciąży, nie jest to jednak normalna miesiączka, a plamienie związane z przebiegiem ciąży, np. plamienie implantacyjne. Krwawienie przypominające okres na początku ciąży może też wskazywać na nieprawidłowości w obrębie macicy lub nawet na ciążę pozamaciczną.
Magdalena Drab
okres na początku ciąży
fot. Adobe Stock
Okres na początku ciąży to tak naprawdę krwawienie lub plamienie przypominające miesiączkę. Normalny okres w pierwszym miesiącu ciąży nie występuje. Warto więc wiedzieć, skąd się bierze krwawienie na początku ciąży, bo przyczyny zwykle są poważne.

Okres na początku ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy można mieć okres na początku ciąży. Odpowiedź jest jednoznaczna: nie można. Miesiączka to proces wywołany działaniem hormonów: estrogenu i progesteronu. Pod ich wpływem dochodzi do comiesięcznego złuszczania się nabłonka macicy i co za tym idzie – do krwawienia. Plamienie bądź krwawienie jak okres na początku ciąży to zatem fałszywa miesiączka. Może ona być nieszkodliwa i wynikać z przebiegu ciąży, ale może też oznaczać komplikacje, niedobór hormonów lub zwiastować poronienie.
Ważne! Krwawienie przypominające okres w ciąży może pojawiać się nawet kilkukrotnie (przez pierwsze 2-3 miesiące po zapłodnieniu) w terminach, w których wypadałyby kolejne miesiączki. To zwykle lekkie, niegroźne plamienia, którym towarzyszy umiarkowany ból podbrzusza.

Okres w pierwszym miesiącu ciąży

Normalny okres w pierwszym miesiącu ciąży nie występuje, bo po zapłodnieniu nie złuszcza się nabłonek macicy. Może natomiast pojawić się krwawienie przypominające okres często mylone z prawdziwą miesiączką. 

Krwawienie jak okres na początku ciąży – przyczyny:
  • plamienie implantacyjne – to skąpe plamienie wywołane zagnieżdżeniem się komórki jajowej w macicy, występuje zazwyczaj między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia, może mu towarzyszyć kłucie w podbrzuszu. Wśród różnic między plamieniem implantacyjnym a okresem wyróżnia się m.in. obfitość i długość występowania krwawienia;
  • niedobór progesteronu – progesteron odpowiada za utrzymanie ciąży, jego niedobór może powodować skąpe, powtarzające się plamienia lub obfite krwawienia jak okres;
  • zagrożenie poronieniem – krwawienie jest obfite i przypomina prawdziwy okres, pojawia się jasnoczerwona krew. Takie krwawienie nie musi oznaczać, że dojdzie do poronienia, kobieta powinna jednak się oszczędzać i być pod stałą opieką lekarza;
  • ciąża pozamaciczna – krwawienie jak okres na początku ciąży ektopowej zwykle jest połączone z silnymi bólami brzucha i nudnościami. Trzeba wówczas pilnie wykonać badanie USG;
  • nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy – ciemnoczerwone krwawienie na początku ciąży może wywoływać nadżerka, polipy czy żylaki pochwy. Niezbędne jest badanie ginekologiczne i ewentualne podjęcie leczenia. Nie zagraża ono ciąży.

Okres na początku ciąży: co robić?

Każde krwawienie przypominające okres na początku ciąży (ale też w późniejszych miesiącach) wymaga skonsultowania się z lekarzem.

Jak najszybciej udaj się do lekarza, jeśli krwawienie na początku ciąży:
  • jest bardzo obfite, a krew zawiera skrzepy;
  • powoduje silny ból w podbrzuszu;
  • wywołuje ból w dole pleców.
Mdłości i wymioty to częsty objaw na początku ciąży. Jeśli jednak nudnościom towarzyszy krwawienie podobne do okresu, to także powód do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy